[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۱
  • دوره جدید

شیراز بزرگ‌ترین خالص مهاجرت داخلی را داشته است، روزنامه شیراز نوین

بر اساس یافته‌های مرکز آمار در بین مراکز استان‌های کشور شهرهای تبریز، اصفهان، قزوین، خرم‌آباد، اراک، اهواز، زاهدان، تهران، ساری و بجنورد (با همین ترتیب)دارای خالص مهاجرت داخلی منفی بوده‌اند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز آمار ایران، در خصوص مهاجرت شهرهای کشور نشان می‌دهد یک سوم مراکز استان‎ها در کشور دارای خالص مهاجرت منفی هستند و این بدین معناست که افراد خارج شده بیشتر از افراد وارد شده به این شهرها هستند.
بر اساس یافته‌های این گزارش، در بین مراکز استان‌های کشور شهرهای تبریز، اصفهان، قزوین، خرم‌آباد، اراک، اهواز، زاهدان، تهران، ساری و بجنورد (با همین ترتیب) دارای خالص مهاجرت داخلی منفی بوده‌اند. در این شهرها برایند جریان‌های مهاجرت داخلی در جهت کاهش جمعیت این شهرها عمل کرده است.
برای نخستین بار در سال ١٣٩٥ و در تاریخ سرشماری‌های کشور با استفاده از تکنولوژی و ابزار نوین، امکان گردآوری اطلاعات مربوط به جابه‌جایی جمعیت بین شهرها فراهم شده و آمار مهاجرت همه شهرهای کشور، مبادلات جمعیتی شهرها با یکدیگر و با بخش روستایی و خارج از کشور بر اساس اطلاعات سرشماری نفوس و مسکن ١٣٩٥ منتشر شد. این بررسی بر اساس نوآوری‌های به عمل آمده در سرشماری عمومی ‌نفوس و مسکن ١٣٩٥ میسر شده و اطلاعات با ارزشی را در زمینه‌ برنامه‌ریزی‌های شهری و اجتماعی و تحلیل‌های جمعیتی فراهم می‌کند.
در گزارش ارائه شده، وضعیت مهاجرت تمام نقاط شهری کشور شامل ١٢٤٢ شهر ارائه شده و جدول ترازنامه‌ مهاجرتی آنها تدوین شده است. لازم به ذکر است جدول ترازنامه‌ مهاجرتی جدولی است که تعداد مهاجران وارد شده، مهاجران خارج شده و خالص مهاجرتی را برای هریک از شهرهای کشور نمایش می‌دهد و بر اساس آن می‌توان وضعیت شهرهای مورد نظر را از نظر مهاجرپذیری و مهاجرفرستی بررسی کرد.
بر اساس این ماتریس مهاجرتی می‌توان مبادلات جمعیتی هر یک از شهرهای کشور با یکدیگر و نیز با بخش روستایی و خارج از کشور را به دست آورد.
بر اساس یافته‌های این گزارش در بین مراکز استان‌های کشور شهرهای تبریز، اصفهان، قزوین، خرم‌آباد، اراک، اهواز، زاهدان، تهران، ساری و بجنورد (با همین ترتیب) دارای خالص مهاجرت داخلی منفی بوده‌اند که در جهت کاهش جمعیت این شهرها عمل کرده است. در سایر مراکز استان (به جز کرمان) خالص مهاجرت داخلی عددی مثبت است. در میان آنها شهرهای کرج، رشت، شیراز، سمنان و قم (با همین ترتیب) بزرگ‌ترین خالص مهاجرت داخلی (بیشتر از ٢٠ هزار نفر) را داشته‌اند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی