[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۸۸
  • دوره جدید

دهه کرامت، دهه گفتگو با جوانان، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین - گروه فرهنگ و هنر
آیین پایانی هفدهمین جشنواره ملی شعر کلاسیک رضوی و نخستین جشنواره استانی چهارسوی رضوی با حضور جمعی از مقامات استانی، اصحاب رسانه و علاقه‌مندان حوزه ادب، فرهنگ و هنر در تالار حافظ فرهنگ و ارشاد فارس برگزار شد. این مراسم شامگاه چهارشنبه با حضور فرج‌الله رجبی نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، صابر سهرابی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ فارس، یدالله رحمانی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس، روح‌الله منوچهری مدیرکل امور کتابخانه‌های عمومی ‌فارس، بتول معلم مدیرکل امور اجتماعی استانداری فارس و عبدالجبار کاکایی از شاعران برجسته کشوری در تالار حافظ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌فارس برگزار شد.
استوار بر فطرت انسان‌ها
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی ‌گفت: مسئولان دهه کرامت را دهه گفتگوی با جوانان قرار دهند؛ زیرا فضایی ایجاد شده است که مورد آماج هزاران تیر و هجمه فرهنگی دشمنان قرار دارند که دین و دنیای ما را نمی‌شناسد. فرج الله رجبی در مراسم اختتامیه هفدهمین جشنواره شعر رضوی که در تالار حافظ فرهنگ و ارشاد فارس برگزار شده بود، با اشاره به اینکه بزرگترین مزیت شعر آئینی این است که بر فطرت انسان‌ها استوار است، گفت: جنس کار شاعران آئینی به درد جامعه امروز، جوانان و دوره کنونی ما می‌خورد و می‌تواند راهنمای جوانان ما باشد. وی افزود: در سخن گفتن از صدق، صفا و حقیقت برای جوانان شعر شاعران آئینی به کمک ما می‌آید و در شناخت و معرفت نیز ما را یاری می‌دهد. رجبی خاطرنشان کرد: کارکرد شاعران آئینی باید در عرصه اجتماعی، فرهنگی و دینی جامعه دیده شود؛ زیرا پلی است بین دین و جامعه که در افزایش معرفت دینی جوانان نیز مؤثر است. وی پیشنهاد کرد: مسئولان دهه کرامت را دهه گفتگو با جوانان قرار دهند؛ زیرا فضایی ایجاد شده است که مورد آماج هزاران تیر و هجمه فرهنگی دشمنان قرار دارند که دین و دنیای ما را نمی‌شناسد.
جشنواره به چهارسوی فارس رفت
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ فارس در این آیین گفت: امروز به یمن میلاد بابرکت حضرت علی بن موسی الرضا(ع) این افتخار را داریم تا هم از بزرگ شاعر آیینی فارس استاد احد ده‌بزرگی و هم از برگزیدگان هفدهمین جشنواره ملی شعر کلاسیک رضوی تجلیل کنیم. صابر سهرابی ادامه داد: خوش‌وقتیم که توانسته‌ایم پس از ٢٥ سال میزبانی استان کرمان از جشنواره شعر رضوی، برای نخستین بار میزبانی این جشنواره را به فارس بیاوریم و امید است تا از سال آینده بتوانیم دبیرخانه دائمی ‌این جشنواره را در شیراز راه‌اندازی کنیم. دبیر شورای فرهنگ عمومی ‌فارس افزود: در جشنواره امسال ١٠٦٤ اثر از ٥٦٢ شاعر سراسر ایران شرکت داشتند که از ١٥برگزیده کشوری و ٢٨ برگزیده استانی تجلیل می‌شود. سهرابی اضافه کرد: امسال به پیشنهاد دبیر علمی‌ جشنواره، دکتر غلامرضا کافی، با تمرکززدایی که صورت گرفت، جشنواره به چهارسوی فارس رفت و شهر گراش، میزبان ٧ شهر جنوبی، آباده میزبان ٧ شهر شمالی، کازرون میزبان ٧ شهر غربی و فسا میزبان ٧ شهر شرقی فارس شدند و از شاعران برگزیده هر منطقه تجلیل شد. وی خاطرنشان کرد: همچنین با تلاش دبیرخانه جشنواره، امروز از کتاب آثار رسیده به جشنواره رونمایی و به رسم هدیه، این کتاب به برگزیدگان اهدا شد. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌فارس با اشاره به استقبال خوب شاعران کشور از این جشنواره، گفت: از یک هزار و ۶۴ اثر رسیده به جشنواره استان‌های اصفهان، قم و فارس بیشترین آثار را به خود اختصاص دادند. وی با تأکید بر اینکه ۵۶۲ شاعر از سراسر کشور به دبیرخانه جشنواره رسید، افزود: با ابتکار دبیر علمی‌ جشنواره چهار پیش جشنواره در چهار سوی استان فارس برگزار شد که با تجلیل از شاعران منتخب همراه بود. سهرابی همچنین از انتشار کتاب آثار جشنواره شعر رضوی خبر داد و گفت: امروز از ۱۵ نفر شاعر کشور و ۲۸ شاعر استان فارس تجلیل شد. خاطرنشان می‌شود مراسم اختتامیه هفدهمین جشنواره شعر رضوی در تالار حافظ فرهنگ و ارشاد فارس برگزار شد.
پایتخت شعر و ادب و فرهنگ ایران
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس در اختتامیه اولین جشنواره ملی شعر رضوی شیراز، شعر رضوی را از اثرگذاری شگرفی برخوردار دانست. یدالله رحمانی در این آیین گفت: شهر شیراز به پایتخت شعر و ادب و فرهنگ ایران زمین شهره است. شهرتی جهانی که به واسطه فراهم آوردن بستری مناسب برای ظهور شاعران خوش‌قریحه‌ای همانند سعدی و حافظ، در طول تاریخ ایران کهن سال ایجاد شده است و فارس را بدین مقام رسانده است. مقامی ‌که ریشه در ذات ساکنان این دیار دارد. دیاری که جهان آن را عجین با شعر و ادب می‌شناسد. هویت ایرانی هرگز جدای از دیانت به پرستش ذات احدیت نبوده است و در در طول حیات درازپای خویش، همواره در پی یافتن راهی به سوی احدیت، باعث شکل‌گیری اندیشه‌ای خدامحور که در تمامی‌ لایه‌های فردی و اجتماعی متجلی است. وی افزود: آنچه امروز در شعر و ادب و هنر ایرانی به خوبی مشهود است، ریشه در این اندیشه دارد. ظهور آخرین دین الهی، راهی شد نزدیک‌تر و هموارتر برای اندیشه و هنر ایرانی. حضور حضرت علی بن موسی الرضا، خورشیدی است که این راه را تا همیشه تاریخ روشن می‌سازد. معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس گفت: هر چند هویت ایرانی اسلامی‌ ایرانیان در سرزمین طوس شکل گرفت و به نوعی شعر امروز زادگاهش خراسان بزرگ بوده است؛ ولیکن اوج شوفایی این هویت در دوران اسلامی‌ایران تاکنون و به گونه‌ای که جهان را مسحور قدرت بیان و اندیشه ایرانی ساخت، توسط شاعران این دیار صورت پذیرفت. رحمانی افزود: علاقه ساکنان استان پهناور فارس به شعر و ادب و هنر، از سویی عاملی بوده است برای برپایی محافل پر شور ادبی و هنری و از سویی دیگر با نام‌گذاری شهر شیراز توسط مقام معظم رهبری به سومین حرم اهل بیت، عاملی شد تا محفل‌هایی ادبی محوریتی آیینی و استوار بر آموزه‌های ائمه اطهار به خود گیرد که حاصلش، جشنواره کریم شعر رضوی است که مدتی است در شهر شیراز برپا می‌گردد. جشنواره‌ای با هدف متعالی‌تر ساختن دیانت و هویت ایرانیان بر پایه عشق به وجود مقدس حضرت رضا(ع) در ایران حیات یافته است. وی گفت: با توجه به اهتمام دولت تدبیر و امید در استفاده از ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل استان‌ها در انجام امور فرهنگی هم‌سو با نظام مقدس جمهوری اسلامی ‌ایران، حق این بود که برپایی جشنواره شعر رضوی در شهر ادب که نشان سومین حرم اهل بیت دارد، صورت پذیرد. از این رو تلاشگران عرصه فرهنگی استان فارس بر این مبنا استوار گردید تا فصلی دیگر در جشنواره شعر رضوی در شیراز رقم خورد. این تلاش‌ها با حمایت‌ها و راهنمایی‌های دولت تدبیر و امید به ارتقای کیفی‌تر آن در شیراز نیز انجامید. رحمانی افزود: جشنواره حاضر حاصل تلاش تمامی ‌اهالی فرهنگ و هنر و ادب فارس است. تلاشی که بر خود وظیفه می‌دانم از تک‌تک تلاشگرانش که این رویداد مهم اجتماعی دینی و ادبی را رقم زده‌اند تشکر کرده و دستانشان را با مهر بفشارم. وی در پایان گفت: از خداوند منان توفیق برپایی پربارتر جشنواره‌های آتی شعر رضوی در شهر شیراز مسئلت می‌دارم  و امیدوارم برکات عالیه این جشنواره شریف باعث ترقی فکر و اندیشه جوانان ایران گردد تا به یمن لطف و کرم باری تعالی جامعه‌ای داشته باشیم برخوردار از جوانانی که می‌سازند بهتر از پیش ایران را و برپا می‌سازند نشان عشق به ائمه اطهار را.
نکوداشتی برای استاد ده بزرگی
هم‌زمان با آیین پایانی جشنواره شعر کلاسیک رضوی، نکوداشت استاد احد ده‌بزرگی نیز برگزار شد. احد ده‌بزرگی، شاعر پیشکسوت آیینی فارس، که در مراسم فرجامین جشنواره شعر کلاسیک رضوی از وی تجلیل شد، گفت: بنده کوچک‌تر از آن هستم که تقدیری از من بشود. این تقدیرها را به پای امام رضا بگذارید. احد ده‌بزرگی ادامه داد: در بچگی عشق خاصی به علی اصغر داشتم و در سن ٦ سالگی برایش شعر «گهواره خالی قنداقه خونین» را سرودم که برای زندگی بنده برکت بوده است.وی در تذکری به شاعران آیینی خاطرنشان کرد: همه شاعران آیینی باید بدانند که تا وقتی خودشان وصل و با ذکر وارد نشوند، شعرشان کاربرد ندارد. «تشریف آفتاب»، نکوداشت شاعر آیینی استاد احد ده‌بزرگی بود که از سری برنامه‌های نخستین جشنواره ملی شعر رضوی برگزار گردید.
منتخب هیئت داوران
هیئت داوران جسنواره اسامی‌ برگزیدگان را به شرح زیر اعلام کرد: فروغ تنکاب از فارس، احمد مغربی از فارس، علی صادقی از فارس، علی سلیمانی از همدان، اسماعیل سکاک از قزوین، محسن کاویانی از قم، الهه بیات فخاری از خراسان رضوی، غلامعلی مهدی خانی مجرد از فارس، دانیال بهادرانی از فارس، احسان بیات از مرکزی، علی رضا رجب علی زاده کاشانی از اصفهان، محمد زارعی از مرکزی، محمدحسین ملکیان از اصفهان، میلاد حبیبی از اصفهان و افشین اعلی از تهران.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی