[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

دیدگاه، روزنامه شیراز نوین

تا دیر نشده پیشکسوتان را دریابیم
 

شیرازنوین- محمد شفيعي

رئیس کانون مربیان فوتبال فارس

چرا پیشکسوتان فوتبال فارس خانه‌نشین شده‌اند و فوتبال فارس عاری از ریش‌سفیدان شده است؟ بی‌توجهی به پیشکسوتان فوتبال خیانتی آشکار در حق ورزش استان است. در حالی که فوتبال فارس مهم‌ترین برهه از تاریخ خویش را سپری می‌کند، پیشکسوتانی را مشاهده می‌کنم که زمانی خبرنگاران و ده‌ها هزار تماشاگر از شهر‌های دور و نزدیک و حتی خارج از استان برای دیدن بازی‌های آنها سر و دست می‌شکستند. اما اکنون یکی خانه‌نشین شده، آن یکی افسردگی گرفته، دیگری در نان شب خود و خانواده‌اش مانده، این یکی بدهکار است، آن یکی در آژانس و اسنپ کار می‌کند، دیگری در کارگاه شیشه‌بری و آن یکی در گوشه‌ای از شهر دست‌فروشی می‌کند، عده زیادی هم در مدرسه فوتبال برای چندرغاز پول جلوی هر کس و ناکسی سرشان را خم کرده و خلاصه هر کسی در گوشه‌ای به نوعی مشغول است تا شرمنده زن و بچه‌اش نشده و اقتصاد بیمار مملکت کمرش را نشکند تا بتواند جلوی خانواده‌اش سر بلند کرده و در چشمان آنها نگاه کند. اما آیا حق موسپیدان این است؟ 
چرا مسئولان ورزش استان، مدیرعامل‌های باشگاه‌ها، هیئت فوتبال و از همه مهم‌تر نمایندگان و استاندار فکری به حال آنها نمی‌کنند؟ یعنی خود این عزیزان طی چند دهه اخیر افتخارآفرینی‌های بیژن بیداران، خلیل صالحی، منوچهر دوام، حمید رحمت‌آميز، حسن خوشنام، منوچهر نصراللهی، جمشید غدیری، حسین حسین‌زاده و ده‌ها پیشکسوت ارزشمند فوتبال در شیراز و شهرستان‌‌های استان طی چند دهه اخیر را ندیده‌اند؟ چرا باید این‌ها و صد‌ها عزیز دیگری که خاک فوتبال استان را خورده و در زمین‌های فوتبال برای خود و فارس اسم و رسمی دست و پا کرده‌اند بیرون گود بمانند؟ اگر عده‌ای معتقدند علم برخی از این عزیزان به‌روز نیست، باید عرض کنم بیشتر مربیان جوان فعلی شاگرد همین عزیزان بوده و در حقیقت، الفبای فوتبال را از ایشان آموخته‌اند. از این مورد که بگذریم، تجربیات ارزشمند آنها را که دیگر نمی‌توانید منکر شوید. اگر نظر عده‌ای این است که خدای ناکرده فلان پیشکسوت دارای فلان مشکلات روحی یا اخلاقی است، باید پرسید شمایی که چنین ادعایی می‌کنید، آیا خودتان معصوم هستید؟ آیا هیچ اشتباهی نداشته و ندارید؟ پس هر انسانی در هر جایگاه و پست و مقامی قطعاً ایراداتی داشته و دارد که ممکن است به هیچ وجه پوشاندنی یا حتی بخشودنی نباشد، اما از کنار توان، تخصص و تجربه مربیان پیشکسوت و بازیکن‌ساز استان که نمی‌توانید به این سادگی‌ها بگذرید. شاید هم از وجود این عزیزان در رأس فوتبال استان دلهره دارید که اگر سبب اصلاح و بهبود فوتبال استان شوند، منافع عده‌ای به خطر بیفتد. پس اگر تنها صحبت باقیمانده این است که برخی از این عزیزان با هم مشکل داشته و اختلاف‌نظر و سلایقی اساسی دارند، خدمتتان عرض کنم که همیشه مابین والدین و فرزندان و حتی دوقلو‌های همسان نیز اختلاف سلیقه و نظر وجود دارد. ضمناً قرار نیست همه پیشکسوتان را در کنار هم و در یک جا مشغول به کار نمایید؛ بلکه می‌توان عزیزانی که از نظر خط فکری، علایق و سلایق در یک راستا هستند را به عنوان مشاور، استعدادیاب، هیئت مدیره، کمیته فنی، اتاق فکر و عناوینی از این قبیل در هیئت فوتبال، تیم‌های مختلف باشگاهی و سایر زمینه‌های فوتبالی و ورزشی استان مشغول به کار نمود و از چند دهه تلاش و تجربیات آنها استفاده کرد. چراکه بهره‌برداری نکردن از وجود این عزیزان به منزله خیانتی آشکار در حق فوتبال فارس خواهد بود.
و اما فاتحه‌ای برای از دست رفتگان فوتبال فارس؛ نام و یادشان گرامی باد. پیشکسوتان مرحوم فوتبال فارس آسوده بخوابید!
در حالی که فکر و ذکر بیشتر جامعه فوتبالی کشور درگیر جام جهانی بوده و فوتبال فارس نیز آماده انتخابات مجمع و فصلی پر تب و تاب در لیگ‌های مختلف می‌شود، حیف است از عزیزانی که سال‌ها برای فوتبال استان زحمت کشیدند و اکنون در میان ما نبوده و چشم به راه سر زدن یا قرائت فاتحه‌ای هستند، یادی نکنیم؛ چراکه اگر زحمات دیروز آن عزیزان نبود، پیشرفت و آرامش امروز ما و جایگاهی این‌چنینی برای فوتبال استان در کشور وجود نداشت. 
عزیزانی همچون مرحومان:
حسام طاعت، حسن منجمی، ابراهیم عباسی، رسول دره‌شوریان، اکبر زارعی و صدها نفر دیگری که صادقانه دین خویش را به فوتبال استان ادا کرده و تا بیکران آسمان‌ها پر گشودند و نام نیک خویش را در فوتبال استان به یادگار گذاردند. در همین راستا به مسئولان ورزش و هیئت فوتبال استان پیشنهاد می‌کنم پنجشنبه هر هفته، در حرکتی نمادین و اخلاقی به همراه برخی از پیشکسوتان گرامی با رهبری سید‌هادی آیت‌اللهی رئیس پیشین هیئت فوتبال استان، بر سر خاک این عزیزان رفته و با زنده نگه داشتن یاد و خاطره آنها موجبات تسلی خاطر بازماندگان و قدرشناسی از زحمات آنها را فراهم آورید. چراکه اگر نام و یاد بسیاری از این عزیزانی که در طول حیات و دوران ورزشی خویش مورد بی‌مهری‌های فراوانی قرار گرفته و اکنون دیگر در میان ما نیستند را گرامی بداریم، جای دوری نرفته و باقیات صالحات برای همگی ما خواهد بود. دیر یا زود ما نیز به جمع این عزیزان خواهیم پیوست و در دل خاک قرار خواهیم گرفت. پس تا دیر نشده و در این دنیای بی‌ارزش هستیم در حق اینان کوتاهی نکنیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی