[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۴۷
  • دوره جدید

مالیات بر عایدی سرمایه در مسکن کوچک و متوسط اعمال شود، روزنامه شیراز نوین

یک کارشناس اقتصادی گفت: در شرایط ویژه امروز مالیات بر عایدی سرمایه باید فقط در بخش مسکن کوچک و متوسط اعمال شود.
مجید شاکری در گفت‌و‌گو با خبرنگار مهر درخصوص مالیات بر عایدی سرمایه در بخش مسکن اظهار داشت: ضمن اینکه دریافت این نوع مالیات ایده بسیار خوبی است ولی در شرایط خاص امروز اگر به‌دنبال اعمال مالیات بر عایدی سرمایه هستیم لازم است ملاحظات جدی در نظر داشته باشیم.
این کارشناس اقتصادی افزود: در‌طول چند دهه گذشته هر‌بار به دلایل واضحِ منافع فردی افراد، مالیات بر عایدی سرمایه در کشور ما مورد بی‌توجهی دولت‌ها و مجالس قرار گرفت و امروز از شرایط اضطرار استفاده کردن برای استقرار زیرساخت این نوع مالیات، خوب است اما برای اعمال این مالیات باید با در نظر گرفتن تمام شرایط اقدام کرد.
وی ادامه داد: در وضعیت کنونی ما که درگیر حدود ۱۵۰۰‌هزار میلیارد تومان نقدینگی هستیم و سرعت گردش بسیار سریع در حال جریان است و ممکن است تورم بدی را داشته باشیم، اما در مقابل، می‌توان تورم خوب هم داشت.
شاکری تصریح کرد: یعنی اگر افزایش گردش سرعت پول در بازار لوکس و تجاری رخ دهد و منجر‌به تورم در این بازار شود به دلایل متعددی خبر خوبی محسوب می‌شود.
وی افزود: این مشکل که در مسکن کوچک و متوسط وجود دارد کمبود عرضه جدی است یکی از علل مهم این امر این است که با توجه به اینکه در ایران اساساً تأمین مالی ساخت‌و‌ساز از جیب خود سازنده است، در دوره‌ای (سال ۹۰_۹۱) که تقاضای مسکن سرمایه‌ای بسیار بالا رفت بخش مهم سازنده‌ها به‌سمت ساخت مسکن سرمایه‌ای رفتند و بعدتر سیاست‌های دولت منجر‌به ایجاد رکود بسیار ویژه در این بخش شد، عملاً دست این سازندگان زیر ساطور مسکن سرمایه‌ای که قابلیت نقدشوندگی ندارد، گیر کرد و نتوانستند سرمایه بزرگی را به بخش مسکن کوچک و متوسط بیاورند.
این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: اگر اجازه دهیم حمله سفته بازانه به مستقلات سرمایه‌ای انجام شود، دست سازنده را از زیر ساطور خارج کردیم و امکان تأمین مالی ساخت مسکن کوچک و متوسط را فراهم کردیم.
وی در ادامه اظهار داشت: بر خلاف تصور این مسأله که بانک‌ها در شرایط تورمی ‌موجود وضع خوبی پیدا خواهند کرد لزوماً امیدوارکننده نیست، اما باز در طرف فلش‌های مثبت، یکی از موارد مهم مستقلات بانک‌ها است که عموماً لوکس و تجاری هستند.
وی افزود: زیرا عموماً هرآنچه که مسکن نقدشونده مصرفی وجود داشت را پیشتر فروختند و اگر به این مسکن‌های لوکس حمله سفته‌بازانه شود و موجب شود بانک‌ها به قیمت دفاترشان بفروشند، کمک می‌شود.
شاکری گفت: بر خلاف تصور عامه‌، سهم مستقلات از دارایی بانک‌ها و وثایق تسهیلاتی که بانک‌ها پرداخت کردند آنچنان بالا نیست و نباید به آن امید بست اما به هر حال راه نفسی است و اگر این راه نفس را به‌وسیله مالیات بر عایدی سرمایه ببنیدیم و کاری کنیم که درخواست سفته بازانه آرام گیرد و یا به سمت مسکن لوکس نرود جای نگرانی دارد.
این کارشناس اقتصادی تأکید کرد: به نظر من لازم است ضمن اینکه ذات زیرساخت مالیات بر عایدی سرمایه ایجاد می‌شود، اعمال آن بیشتر برای مسکن کوچک و متوسط که مشکل عرضه داریم و تقاضای سفته بازانه در این بخش به نفع ما نیست، صورت گیرد.
شاکری افزود: به‌عنوان مثال برای ۲ یا ۳‌سال‌، درصد مالیات برای مستقلات سرمایه‌ای (لوکس و تجاری) کمتر باشد و یا اصلاً اعمال نشود تا نه تنها مانع سفته‌بازی نشویم بلکه این سفته‌بازی را تشویق کنیم.
وی گفت: اگرچه این پیشنهاد کمابیش با نوع نگاه افرادی که دل بسته مالیات بر عایدی سرمایه هستند، در تضاد است اما باید شرایط ویژه امروز را هم در نظر بگیریم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی