[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۴۷
  • دوره جدید

حکایت روزگار گذشته در صداوسیمای فارس، روزنامه شیراز نوین

بررسی تاریخ مشروطه و رویدادهای این دوره با استفاده از مستندات تاریخی و عکس‌های به یادگار مانده از میرزا حسن عکاس‌باشی، در دستور کار صداوسیمای مرکز فارس قرار گرفت. با حضور مدیرکل، معاونان این سازمان و جمعی از هنرمندان استان فارس، تولید مستند فاخر داستانی «از روزگار گذشته حکایت» به صورت رسمی آغاز شد و مرکز فارس گامی دیگر در راستای مستندسازی تاریخ کهن این دیار برداشت. در همین ارتباط، مدیرکل صداوسیمای مرکز فاس با بیان اینکه هنر مهم‌ترین ابزار بشر برای انتقال پیام به نسل‌های آینده است، اظهار داشت: در این میان هنر نمایش را می‌توان بی‌نظیرترین هنری دانست که خداوند به بشر عنایت کرده، چراکه به واسطه این هنر، هر جامعه‌ای می‌تواند داشته‌های خود را به نسل‌های بعد انتقال دهد و برای آنها به یادگار بگذارد. سیدتقی سهرابی، هنرمندان را مفسران و تحلیلگران زیبایی توصیف کرد و با اشاره به تولید مستند داستانی «از روزگار گذشته حکایت» در صداوسیمای فارس، بر نقش مهم میرزاحسن عکاس‌باشی در ثبت تاریخ مشروطه در شیراز تأکید کرد و گفت: میرزاحسن خودش هم فکر نمی‌کرد روزی هنرمندانی در این شهر راهش را ادامه دهند و مکمل نقش او در ثبت تاریخ باشند و در عین حال روایت فرهیختگی انسان‌های این نسل را برای نسل بعد به یادگار بگذارند. وی تلاش صداوسیمای فارس در تولید سریال‌های فاخر را هم مورد تأکید قرار داد و گفت: چندی پیش از ساخت این مستند، مستند تاریخی دیگری با عنوان «نبرد ادسا» در صداوسیمای فارس کیلد خورد و در آینده نزدیک هم شاهد تولید مستند فاخر دیگری به همت این مرکز خواهیم بود.این مدیر حوزه رسانه با اشاره به تولید سریال فاخر خورشیدهای سه‌گانه و تلاش برای ساخت سریال امین ولایت (شاهچراغ) افزود: مراحل پیش‌تولید سریال خورشیدهای سه‌گانه در حال انجام است و گروه‌های مختلف تحقیقی و پژوهشی در حال پیگیری موضوع هستند. در خصوص سریال امین ولایت نیز برنامه‌ها و بررسی‌ها در حال انجام است، کما اینکه در جریان تحقیقات به فیلم‌نامه‌ای از شهید آوینی در مورد حضرت شاهچراغ(ع) دست پیدا کردیم.
پوشش 95درصدی جمعیت استان در حوزه سیگنال‌رسانی دیجیتال 
مدیرکل صداوسیمای مرکز فارس، در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح موفقیت‌های متعدد این مرکز در سطح کشور پرداخت و گفت: این یک واقعیت است که صداوسیمای مرکز فارس در میان شبکه‌های مختلف استانی سرآمد است و خود را با عیار شبکه‌های ملی و بین‌المللی مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌دهد. به گفته سهرابی، موفقیت‌های این مرکز مرهون تلاش هنرمندان بومی استان است و اگر بخواهیم برای صداوسیما جسم و روحی قائل باشیم، هنرمندان، روح این سازمان را تشکیل می‌دهند. وی در ادامه به بیان پیشرفت‌های فنی سازمان متبوع خود پرداخت و گفت: مرکز فارس امروز با دستیابی به پوشش 95درصدی جمعیت استان در حوزه سیگنال‌رسانی دیجیتال تلویزیونی و رادیویی در جمع مراکز برتر کشور قرار دارد. مدیرکل صداوسیمای مرکز فارس همچنین نقش «عشق» در پیشبرد اهداف و فعالیت‌های انسان‌ها را مورد تأکید قرار داد و افزود: عشق هدیه حضرت حق به انسان‌هاست و به واسطه همین عشق، انسان‌ها با سایر مخلوقات متفاوت می‌شوند. این عشق در هویت، ملیت و فعالیت‌های ما نمودار است، کما اینکه عشق را می‌توانیم در بناهایی که از گذشته به یادگار مانده و در دفاع از آب و خاک خود ببینیم. سهرابی بابیان اینکه در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب، دشمنان تلاش می‌کنند عشق مردم به انقلاب را هدف بگیرند گفت: ما باید این عشق را در دل مردم زنده نگه داریم و جشن چهلمین سال را به نحو احسن برگزار کنیم. 
فعالیت 45هنرور در مستندی 75دقیقه‌ای
در ادامه این مراسم، معاون سیمای فارس نیز در سخنانی حضور سیدتقی سهرابی در قامت مدیرکل این مرکز را فرصتی مغتنم برای بروز و کشف استعدادهای هنرمندان توصیف کرد و گفت: در سال‌های اخیر فضای پویایی را در صداوسیما شاهد هستیم که بخشی از خروجی آن در قالب تولید سریال‌ها و برنامه‌های فاخر قابل مشاهده است. امیر رئوف با اشاره به تولید مستند داستانی «از روزگار گذشته حکایت»، از فعالیت 45هنرور در این پروژه خبر داد و گفت: این مستند 4شخصیت اصلی دارد، اما تلاش شده برای تولید آن در همه نقش‌ها از شخصیت‌های صاحب‌نام و طراز اول بازیگری استان و کشور استفاده شود. وی ادامه داد: کار تولید این مستند داستانی تا پایان سال به اتمام می‌رسد و زمانی در حدود 75دقیقه خواهد داشت. رئوف در پایان از تولید یک تله‌فیلم با موضوع آداب و رسوم مردم شیراز در آینده نزدیک خبر داد. مهدی فقیه، از بازیگران صاحب‌نام و پیشکسوت این مستند نیز در سخنان کوتاهی به علاقه هنرمندان برای همکاری با مدیران پا به کار همچون مدیرکل صداوسیمای فارس اشاره و خاطرنشان کرد: پیشنهاد می‌کنم در تولید سریال خورشیدهای سه‌گانه بر ظرفیت‌های بومی استان تکیه شود. رحیم هودی، از دیگر صاحب‌نامان و پیشکسوتان نمایش استان هم با ابراز خرسندی از موفقیت‌های صداوسیمای مرکز فارس در سطح ملی، اهتمام این مرکز در تولید سریال‌ها و برنامه‌های فاخر را ستود. وی همچنین براین نکته تأکید کرد که امروز در خانه‌های مردم صمیمیت خاصی بین مخاطبان وصداوسیما وجود دارد. 
پویان کاظمی، تهیه‌کننده و کارگردان این مستند نیز در سخنانی با تأکید بر اهمیت حفظ و نگهداری اسناد تاریخی برای نسل آینده گفت: هدف از تولید این کار، بیان و مستندکردن بخشی از تاریخ شیراز در زمان مشروطه است که توسط میرزا حسن عکاس‌باشی در قاب دوربین ثبت شده و به دست ما رسیده است.به گفته وی، در تولید این مستند از عوامل باتجربه در همه حوزه‌ها اعم از جلوی دوربین و پشت دوربین استفاده شده، کما اینکه می‌توانیم به نام‌هایی مانند مهدی فقیه، رحیم هودی، حسین محجوب، مهدی احمدی، بابک کریمی، سیامک نظری و سید ابراهیم رکنی در مقام بازیگر اشاره نماییم.همچنین در این پروژه مرتضی پورصمدی به عنوان مدیر تصویربرداری، ملک‌جهان خزایی به عنوان طراح صحنه و لباس، نایب شیرازی، محمدرضا اصلانی و پویان کاظمی به عنوان نویسنده و پژوهشگر اشاره کرد. کارگردان مستند داستانی «از روزگار گذشته حکایت» در پایان از بازسازی صحنه‌ها و تجهیزات این مستند بر اساس عکس‌های میرزا حسن عکاس‌باشی خبر داد و گفت: عمده عکس‌ها روایتگر بخشی از تاریخ شیراز در زمان مشروطه و جنبش‌های آزادی خواهانه مردم این شهر علیه حکام وقت هستند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی