[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۳
  • دوره جدید

نمایشگاه عکس «زندگی در کوچ» از نگاه حمیدرضا روستا، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- سید محی الدین حسینی ارسنجانی

Arsanjani.moiin@gmail.com

دوستداران هنر عکاسی و علاقه‌مندان به پژوهش در زندگی، کار، پوشش و دیگر خصوصیات عشایر ایران و فارس، روز جمعه ۲۲تیر ۹۷ شاهد گشایش نمایشگاهی از عکس‌های برگزیده حمیدرضا روستا عکاس و هنرمند ساکن شیراز در زمینه کوچ عشایر خواهند بود. این نمایشگاه روز ۲۲تیرماه رأس ساعت ۱۸ با حضور جمعی از مسئولان هنری و مردم هنردوست افتتاح و از ۲۲ تا ۲۷تیرماه از ساعت 17:30 تا 20:30 در محل نگارخانه وصال واقع در پارامونت (چهارراه پانزده خرداد) روبروی خیابان شهید ذوالانوار پذیرای بازدیدکنندگان عزیز خواهد بود. در همین رابطه، حمیدرضا روستا خالق عکس‌های ماندگار حوزه تاریخ و فرهنگ فارس به خبرنگار شیرازنوین گفت: من برای عکاسی از عشایر استان فارس از شهر فیروزآباد شروع کردم تا به اقلید رسیدم و بیشترین تمرکزم را در اطراف دو شهرستان فیروزآباد و اقلید گذاشتم. وی اظهار داشت: در این مسیر با مشکلاتی روبرو شدم و چون می‌خواستم با پای پیاده به عکاسی بروم  و وسیله نقلیه‌ای هم نداشتم، اولین سختی را که باید تحمل می‌کردم همین بی‌وسیله‌ای و سختی راه بود. آن‌هم راه‌های فرعی و عدم شناخت عشایر از من، برای من خیلی سخت بود، چون به خیلی از طایفه‌ها که می‌رسیدم به من اجازه عکاسی نمی‌دادند و مجبور بودم راه زیادی که با سختی و رنج و پای پیاده رفته بودم را بی نتیجه برگردم.
حرفه عکاسی سخت و پرمشقت است
وی افزود: یکی دیگر از مشکلات من، باران‌های سیل‌آسای بهار امسال بود. من شب‌هایی را در کوه‌های اطراف نورآباد بودم بی‌آنکه سرپناهی داشته باشم. اما فقط و فقط دوربینم را از باران خوردن حفظ می‌کردم. سرما و گرما هم مشکلات زیادی را در این مسیر پرفرازونشیب برایم به وجود می‌آوردند. وی در بیان شگفتی‌های سفرهای خود برای عکاسی از زندگی عشایر فارس خاطرنشان کرد: حرفه عکاسی سخت و پرمشقت است. من عصر یک روز بهاری به اطراف فیروزآباد رفتم و به یک سیاه‌چادر رسیدم. قرار شد شب را میهمان این خانواده مهربان باشم. برایم گوسفندی قربانی کردند و من اصرار می‌کردم نیازی به این کارها نیست، برای من یک غذای ساده هم کفایت می‌کند. اما آنها گفتند رسم ما بر این است که برای میهمانمان گوسفند قربانی می‌کنیم. زنان عشایر پابه‌پای مردان زحمت می‌کشیدند یا بیشتر از مردانشان در کار و تکاپو بودند و این مسئله برای من بسیار جذاب و جالب توجه بود.
لحظه‌لحظه‌های زندگی ناب در بین عشایر دیدنی و خاطره‌انگیز است
این هنرمند خلاق استان فارسی یادآور شد: هدف من از این سبک عکاسی به تصویر کشاندن تاریخ و فرهنگ و آداب و رسوم مردمان زمانه خویش است. علاقه من به زندگی ساده عشایری باعث شد این مسیر سخت را شروع کنم  و تا اینجا برسانم و دلیل دیگر به ثبت رساندن فرهنگ عشایر و معرفی به علاقه‌مندان به این نوع از زندگی بوده است. وی درباره نمایشگاه عکاسی خود بیان کرد: تعداد تابلوهای به نمایش درآمده در این فضا ۴۰عدد تابلو در ابعاد ۴۰ در ۶۰ است و سبک عکاسی من درواقع قوم‌‌نگاری و مردم‌نگاری است. حدود ۲سال در این زمینه به صورت حرفه‌ای کار می‌کنم که برای شناخت بیشتر و گرفتن این تصاویر حدود یک سال با این افراد در ارتباط بودم و رفت و آمد می‌کردم. اما بعد ازگذشت یک سال شروع کردم به عکاسی حرفه‌ای از زندگی رازآلود عشایر غیور و سلحشور ایران، خصوصاً عشایر دلاور استان فارس و فقط در یک مسیر حدود دو ماه و نیم از شهرستان فیروزآباد با پای پیاده شروع کردم تا به اقلید رسیدم. پیاده‌روی این مسافت خیلی سنگین بود. برای من آنقدر سخت بود که بعد از یک ماه که از سفر برگشتم هنوز پاهایم تاول زده و قادر به راه رفتن زیاد نیستم و دلیل پیاده‌روی من این بود که می‌خواستم تجربه واقعی کوچ را داشته باشم تا با این سبک از زندگی بیشتر انس بگیرم.
از ناحیه هیچ ارگان دولتی حمایت نشدم
خالق عکس‌های ماندگار فارس تصریح کرد: حدود ده سال است که در زمینه گرافیک و انیمیشن فعالیت می‌کنم و دوره عکاسی را در خانه صنعت و معدن شیراز گذراندم. این تصاویر را بدون هیچ حمایتی انجام دادم و حتی برخی ارگان‌ها هم که مراجعه کردم هیچ کمکی به من نکردند، ولی تنها و با کمک برخی از دوستان انجام دادم اما قصد دارم تمامی ایل و طایفه‌های عشایر ایران را به تصویر بکشم. درخواستی که دارم این است که رسانه‌هایی مثل شیرازنوین به من کمک کنند و کار مرا به ایلات و طایفه‌های ایران اطلاع‌‌رسانی کنند تا بتوانم به راحتی از مظاهر فرهنگ و تمدن روستاییان و عشایر فارس که در حال از بین رفتن هستند عکاسی کنم. عشایری که جزئی از فرهنگ این مرز و بوم هستند و در حال از بین رفتن و فراموش شدن‌اند. این عکاس متولد ۱۳۶۴ شیراز با تشکر از مسئولان ارشاد فارس و نگارخانه وصال و عموم تماشاچیان و دوستان خود که موجبات دلگرمی وی را در ایجاد و برپایی این نمایشگاه فراهم آوردند، تأکید کرد: امیدوارم به عنوان یک عکاس خدمتی بسیار کوچک در زمینه معرفی داشته‌های فارس و احیای فرهنگ و آداب و رسوم عشایر استان فارس داشته باشم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی