[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۴
  • دوره جدید

فقر بصری در منظر شهری، روزنامه شیراز نوین

پیمان کشاورز- گروه خبر:
 قدم زدن در خیابان‌های شهری که به نوعی خود را مدعی مرکزیت فرهنگی ایران می‌داند باید حال و هوای عجیبی داشته باشد. انتظار روبرو شدن با خیابان‌ها و پیاده‌روهایی پر از گل و بلبل و نمادهایی از فرهیختگان و ادبای این سرزمین قند را در دل هر بیننده‌ای آب می‌کند. انتظار روبرو شدن با مراکز فرهنگی، پاتوق‌های اهالی فرهنگ و هنر، خانه‌ها و سراهایی که ادیبان این شهر در آنجاها رفت و آمد می‌کردند و یا هر چیزی که دستاویزی برای به رخ کشیدن جایگاه والای این شهر ادبی در ایران باشد، برای گردشگران و مسافران انتظار شیرینی است اما در حال حاضر از این پیاده‌روی تنها دود و گرما، بی‌نظمی ‌در چیدمان عناصر بصری شهر، منظر نابسامان و اخلاق‌های تند و خشن شهروندان نصیب علاقمندانی می‌شود که فاصله میان دیده‌هایشان تا رؤیاهای بافته از شنیده‌ها فاصله‌ای میان ماه من تا ماه گردون است. 
روند رشد شهر در همه سال‌ها به لحاظ عمرانی روندی مورد نیاز بوده اما رشد فرهنگی و ساماندهی منظر شهری امری است که امروزه بیش از هر زمان دیگری برای شیراز ضروری به نظر می‌رسد. با کمی ‌دقت در خیابان‌ها و پیاده‌روها متوجه فقر بصری در زمینه منظر شهری شیراز می‌شوید.
 حجم نامتوازن تابلوهای تجاری که از در و دیوار پیاده‌روها و مراکز تجاری بالا می‌روند با ماراتن پایان‌ناپذیری روبرو است که هر مغازه و شرکت و فروشگاهی سعی در عقب نماندن از این ماراتن دارد و کار به جایی رسیده که با استفاده از تکنولوژی تابلوهای روان مراکز تجاری اکنون به راحتی با تابلوهایی سیار و تنها با اضاف کردن چند متر سیم بیشتر حتی از تیرهای چراغ برق پیاده‌روها نیز نمی‌گذرند و برای قدم زدن در پیاده‌روها می‌بایست از میان تونل‌هایی رنگارنگ از نورهای مصنوعی این تابلوها عبور کرد. 
معاونت سیما و منظر سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز نیز با تأیید معضلات موجود در این زمینه از برنامه‌های شهرداری شیراز جهت بررسی و تدوین راهکار مناسب در این زمینه خبر می‌دهد. حسین پروین در گفتگو با شیرازنوین ضمن تأکید بر این نکته که طرح ساماندهی منظر شهری به صورت الگویی و پایلوت در دو نقطه مشخص از هرمنطقه شهرداری اجرا می‌شود گفت: در این طرح از جداره هر نما شروع به کار خواهیم کرد و کف‌سازی پیاده‌رو، طرح کاشت فضای سبز، کف خیابان و جداره روبرو را مورد طراحی و اجرا قرار خواهیم داد که در همین طرح نیز هماهنگی تابلوهای موجد در آن نقطه و نیز طراحی نورپردازی لحاظ خواهد شد.
 وی هدف از اجرای طرح به صورت الگویی را تعیین مشکلات احتمالی در روند طراحی و اجرا و کاهش هزینه‌های ناشی از اشتباهات ذکر کرد و گفت: انتظار این را نداریم که کل شهر را ساماندهی کنیم چرا که توسعه شهر طی سالیان به سرعت اتفاق افتاده و در حال حاضر تمرکز ما بر روی خیابان‌های اصلی است که در این زمینه نقاطی همچون بلوار کریم خان زند، خیابان لطفعلی‌خان، بخش‌هایی از قصردشت و نقاطی سمت شهرک فرهنگیان مد نظر قرار داریم. معاون سازمان سیما و منظر همچنین به معضل تابلوهای تجاری در شیراز اشاره کرد و افزود: با راه‌اندازی کارگروهی ویژه بحث تابلوهای تجاری را از منظر سیمای شهر با مدیریت این سازمان و حضور سایر سازمان‌های مرتبط همچون فرهنگی، میادین و ترافیک پیگیری می‌کنیم که تا دو سه هفته آینده نتیجه نهایی این کارگروه مشخص خواهد شد و پس از آن با اصناف مذاکره‌ای خواهیم داشت تا هرچه سریعتر نسبت به رفع این معضل اقدام کنیم. 
پروین وجود قوانین بالادستی همچون یکسان بودن تابلوهای برخی صنوف در کشور مانند دفاتر اسناد رسمی، پزشکان، وکلا و... را یکی از موانع هماهنگ کردن تابلوها در شیراز ذکر کرد و گفت: علیرغم این که در این گونه قوانین میزان سنخیت این تابلوها با محل نصب درنظر گرفته نشده اما به دنبال گنجاندن اینگونه موارد در طرح نهایی هستیم. وی همچنین بر تعامل با صنوف و اتحادیه‌ها در این زمینه تأکید کرد و گفت: طرح هماهنگی تابلوها برای اجرا نیاز به مذاکرات و تعامل با صنوف و اتحادیه‌ها خواهد داشت و سیاست ما نیز استفاده از این تعامل و دوری از قوه قهریه است. 
وی افزود: تجربه نشان داده که اگر طرحی جامع و کامل باشد مردم نیز نسبت به اجرای آن برخورد مناسبی داشته و نهایت همکاری را می‌کنند. معاون سازمان سیما و منظر با تأکید بر این نکته که به دنبال هماهنگ کردن تابلوها هستیم و نه یکسان‌سازی آنها تصریح کرد: به لحاظ قانونی نصب تابلوهای روان خلاف محسوب می‌شود اما این موضوع که این تابلوها یک نوع تکنولوژِ جدید محسوب شده و نمی‌توان در برابر ورود تکنولوژ مقاومت کرد نیز غیر قابل کتمان است و باید طرح مورد نظر نیز با همین دید تدوین شود. پروین با تأکید بر این موضوع که به دنبال طرح‌های تنش‌زا نبوده و نخواهیم بود گفت: آماده پذیرش پیشنهادات از سوی اتحادیه‌ها و صنوف هستیم و قطعاً با دیدگاه تعاملی با مسئله مواجه خواهیم شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی