[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۴۷
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

نظارت بر عملکرد
 

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

شمعی می‌سوخت و نورافشانی می‌کرد، به‌تماشای آن نشستیم تا تاریکی فراگیر شد. خشکسالی در فارس یازده ساله شد و ما همچنان نظاره‌گر این بلای بزرگ و خانمانسوز هستیم.خشکسالی بر بسیاری امور تأثیر گذاشته است حتی امنیت. بسیاری از صنایع ما وابسته به آب است، آبی که همچنان در ساختمان‌سازی وکشاورزی تلف می‌شود.
 حرفی برای گفتن نداریم جز آنکه مردم مشارکت و صرفه‌جویی کنند و مدیران مربوطه در این راستا پاسخگو نیستند؟ با هدف تأثیرگذاری خشکسالی بر روابط اقتصادی کشور و استان فارس به سراغ اخبار و گزارش‌های مربوطه رفتیم و با نکته منحصر به فردی مواجه شدیم. ایران سال گذشته از محل صادرات روده گاو، گوسفند و بز چیزی حدود 80میلیون دلار درآمد ارزی داشته است. مدیران حوزه تولید و صدور این محصول در بخش‌های خصوصی با برآورد اشتغال مضاعف در این چرخه بارها توجه دولت‌مردان را به این مهم جلب کرده‌اند اما انگار کسی توجهی به آن نکرده است. 
سال گذشته حدود 90درصد این محصول به کشور آلمان صادر شده است. کشورهای خارجی که اقدام به خرید این محصول بصورت خام از ایران می‌کنند با فراوری آن سود مضاعفی به‌جیب می‌زنند. این درحالی است که امکان فراوری آن در کشور وجود ندارد. سهم ایران از محل صادرات روده فقط 10درصد بازار جهانی است و کشورهای چین، مصر، ترکیه و پاکستان در این خصوص به رقابت با ایران پرداخته‌اند. 
 روده گاو، گوسفند و بز کاربرد در صنایع غذایی، دارویی و لوازم آرایشی دارد و ایران به‌عنوان تولیدکننده آن و امکان فراوری محصول پیش از صادرات می‌تواند سهم قابل توجهی در ایجاد اشتغال و تولید درآمدهای ریالی و ارزی داشته باشد. اما بی‌توجهی به آن باعث کاستی‌های اقتصادی و معیشتی فعالان در این حوزه شده است. 
مدیران بخش خصوصی در این راستا معتقدند که امکان رشد تا 300درصد در این حوزه وجود دارد، امکانی که در وهله نخست اشتغال را برای نیروی کار، تولید می‌کند. کشورهای ایتالیا، اسپانیا، اتریش و هلند عمده واردکنندگان این محصول هستند و ایران باید با رعایت کیفیت و استانداردهای لازم مقام خود را بر سکوی صادرات حفظ کند.
حالا اما جاماندن از اقتصاد در مقیاس داخلی و بین‌المللی را باید در حوزه پترو شیمی‌های یازده گانه فارس بررسی کرد. پتروشیمی‌های فارس که اغلب پیشرفتی نداشتند و به عنوان مصوبات دانه درشت روی زمین ماندند. شاید علت اصلی این عقب‌ماندگی را باید در حوزه آب جستجو کرد. فارس مبتلا به خشکسالی بزرگی است و کشاورزی هم در آن زمین‌گیر شده است. 
در مورد کاهش اثرات خشکسالی صحبت‌های بسیاری شده اما در عمل اتفاقی نیفتاده است. کار تا بدانجا پیشرفت که طی دو سال گذشته زمزمه‌های انتقال پتروشمی‌های داراب، جهرم، فیروزآباد و فسا بر سر زبان‌ها افتاد. بعضی مسئولان این اتفاق را تأیید و بر سر زبان‌ها انداختند و بعضی تکذیب کردند اما آنچه مهم است پتروشیمی‌در فارس ساخته نشد تا اشتغالی درست شود و باقی قضایا.
حالا نمایندگان فارس که یکسال مانده به خاتمه مأموریتشان، حضور در اجتماعات مردمی ‌را پرنگ‌تر کرده‌اند اما در این مورد سخنی رد و بدل نمی‌شود. پیگیری خواسته‌های مردم این روزها رنگ و لعاب خاصی به خود گرفته است حجم محرومیت و مطالبات مردم آنقدر زیاد است که دوباره می‌توان ستادهای انتخاباتی را در همان محل‌های چهار سال پیش برپا کرد. موضوع مشکلات هم با اولویت اشتغال، همان موضوعات نخ‌نمای تاریخ گذشته است چراکه کسی دنبال حل آن نبوده و حالا می‌تواند دوباره مورد استناد قرار بگیرد. 
بطور مثال در حوزه انتخابیه داریون، مطالبات بسیاری وجود دارد و اغلب تاریخ گذشته است. مثلاً موضوع اقتصاد معیشتی مردم، طرح تحول سلامت و بهداشت و درمان، آب شرب، آسفالت معابر و بهسازی راه‌های بین شهری، مخابرات، برق، حمل و نقل و آموزش و پرورش که همگی در مرزهای شهرستان شیراز قرار دارد و شاید و یا حتماً باعث افزایش مهاجرت به مرکز استان خصوصاً در امور مربوط به درمان شده است. اخیراً هم فرماندار شهرستان شیراز به اتفاق سه نماینده شهرستان در جلسه شورای اداری داریون حضور یافته‌اند و این مشکلات را دوباره بررسی و نسبت به ماهیت وجودی آنان انتقاد کرده‌ اند.
ما اگر در مورد مشکلات مناطق شهری و روستایی صحبت می‌کنیم، این مشکلات همان موضوع مهاجرت را دامن می‌زنند. مهاجرتی که در حال انجام است و قابل کتمان نیست. مهاجرت یک معنا دارد و آن محرومیت است. در چنین شرایطی رئیس خانواده در تنگناهای معیشتی و فقر ناچار به اتفاق خانواده به شهر و یا حاشیه شهر‌ها مهاجرت می‌کند. از این جهت است که حاشیه‌نشینی به یک دغدغه بزرگ تبدیل شده است و قابل کتمان نیست. سند کم‌کاری مدیران و نمایندگان استان هم می‌تواند در لحاظ شدن اعتبار 3‌میلیارد دلاری برای ایجاد اشتغال روستایی و مبارزه با فقر مورد توجه قرار گیرد. باید دید سهم استان فارس از این خط اعتباری چه میزان است. 
باید به این نکته مهم نیز توجه کرد که منابع بسیاری در کشور و استان وجود داشته است که عموماً به دلیل عدم مهندسی لازم به نابودی کشیده شده است. منابع در کشورهای درحال توسعه مانند ایران ما به زحمت ایجاد می‌شوند اما کمتر مورد توجه و بهره‌وری قرار می‌گرند چراکه بهره‌گیری از منابع کمتر اثربخش است. اثربخشی که در حوزه اقتصاد و معیشت احساس نمی‌شود و در این رابطه نمایندگان مجلس باید هم از مدیران اجرایی مطالبه‌گری کنند و هم باید پاسخگوی کارنامه خود باشند. چرا که آنان ناظر بر عملکرد مدیران و مردم ناظر بر عملکرد  نمایندگان هستند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی