[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۵۱
  • دوره جدید

چالش آب، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

ما فاقد زیرساخت‌های تولید هستیم و مدام در انظار عموم نمایش می‌دهیم که به فکر اقتصاد و تولیدیم و از صنعتگر و کارآفرین حمایت می‌کنیم؛ اما در عمل خبری  از حمایت‌ها نیست. همین هفته گذشته اعضای کارگروه حمایت قضایی رفته‌اند تا از منطقه ویژه اقتصادی شیراز بازدید کنند. البته هدف از این بازدید، تبلیغ برای تولید و صادرات بهترین محصول غیرنفتی نبوده، بلکه این کارگروه برای حل‌وفصل مشکلات ماندگار در این منطقه به بازدید در این فصل گرما تن داده‌اند. با وجود نام بزرگ و قدمت این منطقه، انتظار می‌رود دستاوردهای آن اعلام شود؛ اما خاموش‌ترین نقطه اقتصادی در فارس همین منطقه ویژه است که تحت شرایط موجود، کارکرد واقعی نداشته یا اگر داشته، اعلام نشده است...

آن‌گونه که از متن خبر منتشر شده برداشت می‌شود، یک گروه آب‌فروش در این منطقه ظهور کرده‌اند که از طریق فروش آب امرار معاش می‌کنند و چنان پای کاراند که با وجود دریافت مجوز برای حفر چاه جدید توسط هیئت مدیره منطقه، اما آب‌فروشان اجازه حفر چاه به مدیران منطقه نمی‌دهند و این مجوز همچنان غیرقابل اجراست.
یکی از بدبختی‌های حوزه اقتصاد و کسب درآمد در فارس، وجود همین عناصر قلدر و نوچه‌های آنان است. قلدرهایی که یا معلوم است از کجا حمایت می‌شوند یا معلوم نیست و دست‌های پنهان آنان را حمایت می‌کنند؛ اما در هر دو صورت مانع توسعه هستند. سال 1377 یک حلقه چاه آب به صورت قانونی در منطقه ویژه اقتصادی شیراز حفر شد و با گذشت سال‌ها این چاه پاسخگوی نیازها نیست. آب، فاضلاب، برق، گاز، مخابرات، راه‌های دسترسی ازجمله زیرساخت‌های توسعه محسوب می‌شود. قرار گرفتن منطقه ویژه اقتصادی شیراز یا شرکت شهرک‌های صنعتی استان فارس در مناطق هدف‌گذاری شده، پروسه‌ای معنادار بوده است که حالا پس از گذشت سالیان سال نباید شاهد کشمکش‌های زیرساختی در آن باشیم.
بازدید هیئت قضایی از منطقه ویژه، بدان معناست که اوضاع تا بدان‌گونه خراب است که باید از اهرم فشار و زور حکومتی برای راه‌اندازی یک چرخه اقتصادی مختصر در یک نقطه استفاده شود. این روزها راهرو‌های دادگستری بسیار شلوغ است؛ چراکه بی‌قانونی وسیله‌ای شده برای پیشبرد اهداف برخی جریانات. مع‌الوصف، دستگاه قضایی بر آن است تا داستان آب منطقه ویژه را پیگیری کند و البته نتیجه را اعلام نمایند.
هفته گذشته، امام جمعه شیراز هم در دیدار با مدیر و کارکنان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس بر اصلاح دو ساختار بیمار اداری و اقتصادی تأکید داشتند. کاغذبازی که فساد می‌آورد و کارهایی که از طریق اینترنت انجام نمی‌شود و طرف باید حتماً به ادارات مربوط مراجعه حضوری داشته باشد. این مراجعه حضوری و قرار گرفتن در تار عنکبوت، همان داستان فساد حاکم است.
سال‌هاست درباره فرش قرمز و استقبال از سرمایه‌گذار سخنرانی می‌شود. مدیران ارشد ملی در هفته گذشته به فارس آمدند و دوباره در این رابطه سخنرانی کردند. مدیران فارس هم به صورت پیوسته درباره سرمایه‌‌گذاری و ایجاد اشتغال سخنرانی می‌کنند. همه می‌گویند تا سرمایه‌گذاری انجام نشود، اشتغالی ایجاد نخواهد شد. تولید نیازمند محرکی به نام سرمایه‌گذاری است؛ اما آنقدر که در این رابطه حرف زده شده، اقدامی‌ صورت نگرفته است.
دولت هم که از ماجرای رکود و سقوط ارزش پول ملی بی‌خبر است، در ناکامی‌ فروش نفت و از دست دادن درآمدهای خود به فکر صنعت و معدن و تجارت کشور افتاده است که این بخش، بهترین منبع درآمدی در قالب دریافت مالیات‌های سنگین است. در رویکردی دیگر در دوران درازمدت رکود مسکن و ساخت و ساز به فکر افتاده از این بخش مالیات دریافت کند.
مردم هر روز فقیرتر می‌شوند و باید تاوان سیاست‌های خارجی را پرداخت کنند و از طرفی، دولت بی‌خبر از همه جا از مردم و تولید کننده! مالیات می‌خواهد. رکود فراگیر شده و به قول گفتنی، بعضی‌ها در کشور نمی‌فهمند که رکود یعنی چه. پدیده رکود، فرار سرمایه‌ها را به دنبال دارد. متأسفانه امور اقتصادی کشور به دست قاچاقچیانی افتاده است که فقط منافع خود را مقدم می‌دانند. پلیس هرچه باند قاچاق متلاشی می‌کند، باز هم روز از نو روزی از نو. باید به روحیه و صبر پلیس کشورمان تبریک گفت که با وجود دانش در این زمینه اما همچنان درحال تلاش برای ساماندهی امور است. برای مبارزه با ریشه، از پرستو‌ها نیز استفاده شده؛ چراکه این افراد تنها دچار فساد اقتصادی نیستند و از فساد اخلاقی هم برخوردارند. در هر صورت، سلسله فساد به این سادگی منقرض نمی‌شود. باید چشم‌ها را شست، جور دیگر باید دید. چترها را باید بست، زیر باران باید رفت. فکر را، خاطره را، زیر باران باید برد، با همه مردم شهر زیر باران باید رفت.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی