[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۶۵
  • دوره جدید

آب در چنبره اعتبار، روزنامه شیراز نوین

خط دوم آب‌رسانی به کلان شهر شیراز از سد درود زن در سال ۱۳۹۰ کلید خورد و بر اساس برنامه زمان بندی شده، افق اجرا و بهره‌برداری از این طرح حدود چهار سال اعلام شد؛ اما پس از سپری شدن این زمان، وعده افتتاح این طرح از سالی به سالی دیگر می‌افتد. آخرین وعده راه‌اندازی این طرح نیز از هفته دولت امسال در شهریور ماه ۹۸ به آبان ماه و تا پایان سال و پایان دولت دوازدهم افتاد.
موضوعی که بسیاری از اذهان را به خود مشغول کرده این است که بسیاری از تحلیل‌گران، کم آبی و بی آبی امسال در برخی مناطق شیراز را با تأخیر در افتتاح این خط مرتبط می‌دانند. این ارتباط از آنجا ناشی می‌شود که این افراد معتقدند مسئولان تأمین آب شرب در شیراز امسال به نوعی رودست خورده‌اند و در حالی که آنها به راه اندازی این خط امیدها داشتند و به دنبال بازمهندسی چاه‌های موجود یا حفر چاه‌های جدید نرفتند، تأخیر در راه اندازی این خط آب‌رسانی اکنون شیراز را غافلگیر کرده است.
بازمهندسی چاه‌های آب و حفر چاه‌های جدید تقریباً هر سال در شیراز انجام می‌گرفت و هر چند مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شیراز اعلام کرده که امسال ۵ درصد بیشتر از سال گذشته آب تولید و تأمین شده است؛ اما قطعاً این میزان آب تولیدی کفاف مصرف تابستانی شیراز را نمی‌داده که اکنون شیراز در چنبره کم آبی و رودستی که خورده، دست و پا می‌زند.
در سفر وزیر به استان فارس و بهره‌برداری از طرح‌های توسعه برق و انرژی رضا اردکانیان روز سه شنبه در حاشیه بهره برداری از پست ۲۳۰ کیلوولت دانشگاه شیراز نقبی هم به طرح‌های دیگر زد و اظهار داشت: در مجموع وزارت نیرو در استان فارس ۳۸۶ پروژه در بخش‌های مختلف آب و برق در دست اجرا دارد که برای این طرح‌ها حدود هفت هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.
اردکانیان ادامه داد: در حال حاضر پیشرفت پروژه‌های یاد شده به طور متوسط حدود ۴۰ درصد است که تعدادی از آنها از جمله پروژه مهم خط دوم آب‌رسانی به شهر شیراز در دولت دوازدهم به بهره‌برداری خواهد رسید. وی به بازدید خود با حضور معاون آب و آبفای وزارت نیرو، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور و تعدادی از نمایندگان استان فارس در مجلس شورای اسلامی ‌از خط دوم آب‌رسانی به شیراز اشاره کرد و گفت: از نزدیک بازدیدی از پروژه خط آب‌رسانی به شهر شیراز داشته‌ایم و این هفته نیز جلسه‌ای در این ارتباط با حضور پیمانکاران پروژه در وزارت نیرو برگزار شده است. بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، بخش نخست طرح آب‌رسانی تا مخزن اول، آبان‌ماه امسال و مخزن دوم نیز تا پایان سال افتتاح خواهد شد.
آخرین بازدیدها
محمود رضایی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس اخیراً با حضور در محل عملیات اجرایی خط دوم آب‌رسانی به شیراز از سد درودزن بر پیگیری بیش از پیش رفع مشکلات و موانع این پروژه از طریق استانداری فارس تأکیدکرد و با اشاره به وضعیت کم آبی استان در سال‌های متمادی، تأکید کرد با وجود بارندگی‌های نسبتاً خوبی که امسال داشتیم، وضعیت آبی استان در شرایط مطلوبی قرار ندارد و ما با جدیت تلاش داریم آب شرب سالم و بهداشتی پایدارشهرهای استان با مشکل جدی روبرو نشود.
رضایی افزود: این پروژه با سرعت بسبار خوبی درحال اجراست و امیدوارم در سال جاری شاهد بهره برداری این طرح ارزشمند باشیم.
مسئولان و استاندارانی که وعده دادند و بازنشسته شدند
بسیاری از استانداران و مسئولان استانی و کشوری که از سال ۱۳۹۰ تاکنون وعده افتتاح این طرح را داده‌اند، بازنشسته شده‌اند و وعده افتتاح این طرح همچنان از سالی به سالی دیگر پر می‌کشد.
تاکنون حداقل چهار استاندار استان فارس و بیش از این تعداد، معاونان عمرانی یا سرپرست استانداری فارس که اکنون در مسئولیت استانداری نیستند بارها از این طرح در معیت وزیران نیرو یا دیگر مسئولان کلان کشوری بازدید کرده‌اند و وعده افتتاح آن را داده‌اند.
عملیات اجرای خط دوم آب‌رسانی از سد درودزن به کلان شهر شیراز به عنوان یکی از بزرگترین پروژه‌های عمرانی نام گرفته بود.
مدیر وقت پروژه خط دوم آب‌رسانی شیراز در جریان بازدید خبرنگاران در خصوص این طرح سال‌های قبل گفته بود: خط دوم آب‌رسانی شیراز از سد درودزن پس از بهره برداری تا سال ۱۴۰۵ نیاز مردم این شهر را به آب شرب و بهداشتی برطرف می‌کند.
نوذر جلالی که اکنون از معاونان شرکت آب منطقه‌ای استان فارس است آن زمان (سال ۹۰) اعتبار پیش بینی شده برای اجرای خط دوم آب‌رسانی به شیراز را دو هزار میلیارد ریال اعلام و اضافه کرد: برای تسریع در اجرای این پروژه حیاتی به همت و یاری همه مسئولان نیاز است.
وی اضافه کرد: با آغاز عملیات اجرایی این طرح به عنوان بزرگترین طرح عمرانی استان فارس در قالب خط دوم آب‌رسانی از سد درودزن به شهر شیراز، دغدغه مردم این شهر در مورد کم آبی ناشی از سال‌ها خشکسالی پس از بهره برداری از این طرح برطرف خواهد شد و در حقیقت، مشکل کم‌آبی شهر شیراز به این ترتیب به خط پایان خود نزدیک شده است.
مدیر وقت پروژه خط دوم آب‌رسانی به شیراز بیان کرد: این طرح توسط قرارگاه خاتم الانبیا(ص)، به عنوان پیمانکار پروژه در حال انجام است.
جلالی اضافه کرد: محل تأمین اعتبار این پروژه منابع عمومی‌ دولت است؛ اما با توجه به هزینه‌های بالای این طرح، حداقل در سال نخست باید حدود ۶۰۰ میلیارد ریال به این پروژه تزریق شود. بر همین اساس، شرکت سهامی‌ آب منطقه‌ای فارس و وزارت نیرو به شدت در حال پیگیری هستند تا بتوانند از طریق سایر منابع مالی از جمله فروش اوراق مشارکت و همچنین منابع استانی و دیگر منابع، عملیات اجرایی را شتاب بیشتری بخشند.
وی ادامه داد: ضمناً پیشرفت کار این پروژه، تعامل و همکاری تمام دستگاه‌های اجرایی، مدیران ارشد استان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی ‌را می‌طلبد تا به یاری آب منطقه‌ای و وزارت نیرو بشتابند؛ زیرا تأمین آب کلان شهری چون شیراز یک امر حیاتی است و نمی‌توان به صورت قطره چکانی این طرح بزرگ و مهم را در وقت مقرر به سرانجام رساند.
وعده مدیرعامل آب منطقه‌ای استان فارس برای افتتاح طرح در سال ۹۵
مدیرعامل آب منطقه‌ای استان فارس در ۱۷ خرداد سال ۹۴ اعلام کرد: تمام تلاش این سازمان این است با تأمین منابع مالی و استفاده از ظرفیت‌های موجود، خط دوم آب‌رسانی به شیراز از سد درودزن را تا دهه فجر سال ۹۵ آماده بهره برداری کند.
حمیدرضا دهقانی در حاشیه بازدید معاون وقت امور عمرانی استانداری فارس از طرح‌های عمرانی این سازمان اظهار داشت: طرح آب‌رسانی از سد درودزن به شیراز به‌عنوان طرح ویژه در اولویت نخست شرکت آب منطقه‌ای است و تمام تلاش کارشناسان فنی و مهندسی برای تسریع در اجرای طرح است.
مدیرعامل آب منطقه‌ای استان فارس به مشخصات فنی طرح خط دوم آب‌رسانی به شیراز اشاره کرد و افزود: این طرح برای تأمین و انتقال سه متر مکعب در ثانیه آب شرب شیراز از سد درودزن در حال ساخت است و شامل ۷۷ کیلومتر خط انتقال با لوله‌های فولادی به همراه تصفیه‌خانه به ظرفیت ۳ متر مکعب در ثانیه است.
معاون وقت امور عمرانی استانداری فارس نیز با بیان اینکه طرح آب‌رسانی از سد درودزن به شیراز یکی از اولویت‌های اول طرح‌های عمرانی استان فارس است، اظهار داشت: براساس برنامه سفرهای استانی دولت تدبیر و امید پروژه‌های ملی که دو سال آخر اتمامشان است در اولویت قرار می‌گیرند. خلیل رضائیان با اشاره به اینکه بر اساس این برنامه تعداد محدودی از طرح‌های عمرانی استان فارس شامل این اولویت قرار می‌گیرند، بیان کرد: از دلایل عمده قرارگیری طرح آب‌رسانی به شیراز در اولویت‌های طرح‌های عمرانی استان، یکی مشکل تأمین آب کلان شهر شیراز و دیگری ظرفیت بالای کارفرما، مشاور و پیمانکار طرح در اجرای پروژه است.
وعده معاون وقت امور عمرانی استانداری فارس برای افتتاح طرح
معاون وقت هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس در ۲۴ مهر سال ۹۵ هم از این طرح عمرانی بازدید کرد و با بیان اینکه بهره‌برداری سریع‌تر از خط دوم آب‌رسانی به شیراز ضرورتی انکارناپذیر است، گفت: اگر اعتبارات مناسب و مورد نیاز این طرح زودتر تخصیص داده شده بود، این پروژه می‌توانست زودتر به نتیجه برسد.
خلیل رضائیان که دو سال است این مسئولیت را به علت بازنشستگی واگذار کرده، در آن زمان و در بازدید از خط دوم آب‌رسانی به شیراز از سد درودزن که به همراه سه نفر از نمایندگان شیراز در مجلس شورای اسلامی ‌انجام شد، بیان داشت: امیدواریم در پایان سال ۹۶ شاهد اتمام عملیات اجرایی و بهره برداری از این پروژه بسیار حیاتی باشیم.
وی گفت: به علت مشکلات کمبود آب در شیراز، ضروری است از طریق این خط آب به شیراز انتقال یابد و با توجه به این امر با کمک نمایندگان مجلس برای تأمین اعتبارات لازم در تلاش هستیم و امیدواریم با کمک وزارت نیرو و سازمان برنامه و بودجه از محل اسناد خزانه و اوراق مشارکت در این زمینه کمک‌های مورد نیاز انجام شود.
وعده افتتاح طرح در هفته دولت سال ۹۶
سید محمد علی افشانی، استاندار وقت فارس که بعدها شهردار تهران شد و بعد از آن نیز بازنشسته شد و بازدیدهای متعدد از طرح انتقال آب به شیراز داشت، افق هفته دولت سال ۹۶ را برای افتتاح آن تعیین کرد و اظهار داشت: با توجه به اینکه جمعیت کلان شهر شیراز به سرعت رو به افزایش است، ضروری است پروژه خط دوم انتقال آب از سد درودزن به شیراز با شتاب بیشتری اجرا شود و انتظار داریم از برنامه زمان‌بندی شده زودتر به بهره برداری برسد.
وی از مجریان این پروژه خواست با توجه به اهمیت موضوع، سرعت اجرای پروژه را افزایش دهند تا هم‌زمان با هفته دولت سال ۹۶ شاهد بهره‌برداری از این پروژه، با کیفیت مناسب و مطلوب باشیم.
افشانی گفت: استفاده و بهره‌مندی از آب آشامیدنی مطمئن، نخستین نیاز جوامع شهری و روستایی محسوب می‌شود و در شرایطی که به دلیل بروز خشکسالی‌های اخیر سطح آب‌های زیرزمینی به شدت افت کرده است، بهره گرفتن از روان آب‌ها، تنها راه تأمین آب باکیفیت و سالم است.
استاندار وقت فارس با اشاره به بحران کم‌آبی و گسترش خشکسالی در استان فارس در سال‌های اخیر افزود: این کم‌آبی‌ها موجب شده که امروز در بیشتر نقاط کشور به ویژه استان فارس، سطح آب‌های زیرزمینی به شدت کاهش یابد.
وعده‌ها به سال ۹۷ پر کشید
نوذر جلالی، معاون طرح و توسعه آب منطقه‌ای فارس اولین کسی بود که در یک نشست خبری نوید افتتاح این طرح در سال ۹۷ را داد و در تاریخ ۳۰ مرداد سال ۹۶ در جمع خبرنگاران گفت: آب‌رسانی از خط دوم سد درودزن به شیراز ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امید است تابستان سال ۹۷ به بهره برداری برسد.
جلالی در این نشست خبری با اشاره به پروژه تأمین آب شرب شیراز از طریق خط دوم سد دورودزن، اظهار داشت: پیمانکار این پروژه قرارگاه خاتم‌الانبیا است که در حال فعالیت است و تاکنون این پروژه پیشرفت ۶۰ درصدی داشته است. وی با بیان اینکه ساخت تصفیه‌خانه این پروژه در حال ساخت است، افزود: امید است تابستان سال ۹۷ این پروژه به بهره‌برداری برسد.
معاون طرح و توسعه آب منطقه‌ای فارس با بیان اینکه تاکنون ۲۵۰ میلیارد تومان برای این پروژه هزینه شده و امسال نیز ۷۶ میلیارد تومان برای اجرای آن در نظر گرفته شده است، گفت: در واقع دلیل تأخیر در بهره‌برداری از پروژه‌های آب‌رسانی کمبود منابع مالی است.
افشانی رفت، تبادار آمد، وعده افتتاح همچنان سال ۹۷
اسماعیل تبادار استاندار وقت فارس هم در ۲۹ مرداد سال ۹۷ از طرح انتقال آب از سد درودزن به شیراز بازدید کرد و ماه‌های پایانی این سال را افقی قابل دسترس برای افتتاح طرح عنوان کرد. عمر مدیریت تبادار نیز به افتتاح این طرح نرسید و او بر اساس مصوبه قانونی مجلس به بازنشستگی رسید. استاندار وقت فارس در بازدید از تصفیه خانه و خط دوم آب‌رسانی از سد درودزن به شیراز اعلام کرد: پروژه خط دوم آب‌رسانی از سد درودزن به عنوان یک اولویت باید با شتاب بیشتری دنبال شود.
استاندار فارس با یادآوری اینکه در پنج ماه گذشته پیشرفت فیزیکی پروژه خط دوم آب‌رسانی از سد درودزن به شیراز از ۱۵ درصد به بیش از ۷۰ درصد رسیده است، اضافه کرد: این پروژه باید به عنوان یک اولویت با شتاب بیشتری دنبال شود.
اسماعیل تبادار افزود: خط دوم آب‌رسانی شهر شیراز پروژه‌ای اثرگذار و حیاتی برای این کلانشهر است.
وی با اشاره به بازدید خود از همه بخش‌های خط دوم آب‌رسانی به شیراز از جمله تصفیه خانه، پمپاژ، تونل و خط انتقال، روند پیشرفت پروژه را مناسب دانست و بیان کرد: بهره‌برداری از فاز اول پروژه که قرار بود در هفته دولت انجام شود، به علت ایجاد بعضی مشکلات با چند ماه تأخیر روبه‌رو شده است.
استاندار وقت فارس با اشاره به اینکه در پنج ماه گذشته (از اول سال ۹۷ تا اواخر مرداد این سال) پیشرفت فیزیکی این پروژه از ۱۵ درصد به بیش از ۷۰ درصد رسیده است، اظهار کرد: از ۷۷ کیلومتر خط انتقال آب بیش از ۵۵ کیلومتر انجام و تجهیزات مورد نیاز برای بخش‌های باقی مانده نیز کیلومتر تأمین یا سفارش داده شده است‌.
تبادار افزود: پروژه خط دوم آب‌رسانی از درودزن به شیراز به اعتباری بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان نیاز داشته که سرمایه‌گذار پروژه بخشی از آن را تأمین کرده است.
وی رساندن آب به مردم را از مهم‌ترین اولویت‌های مدیریت ارشد استان دانست و با بیان اینکه دفع‌الوقت در تأمین این نیاز ضروری مشکلات متعددی در پی خواهد داشت، گفت: امیدواریم در چند ماه آینده فاز اول پروژه خط دوم آب‌رسانی شهر شیراز به بهره‌برداری برسد و ضمن تأمین کمبودهای موجود در شهر، آب شرب باکیفیت را در اختیار مردم قرار دهد.
وعده‌ها به سال ۹۸ افتاد
تبادار نیز به بازنشستگی رسید و اخیراً یدالله رحمانی، سرپرست وقت استانداری فارس در بازدید از این طرح کشدار و بر زمین مانده با اشاره به پیشرفت ۸۰ درصدی پروژه خط دوم انتقال آب از سد درودزن به شیراز گفت: تلاش می‌کنیم با تأمین منابع مالی مورد نیاز امکان بهره‌برداری از این پروژه را تا پایان سال ۹۸ فراهم کنیم.
رحمانی در بازدید از روند اجرای پروژه خط دوم انتقال آب از سد درودزن به شیراز گفت: درحال حاضر تنها ۲۷ درصد از آب کلانشهر شیراز از طریق خط اول آب‌رسانی از سد درودزن (شمال شیراز) و ۷۳ درصد از طریق بیش از ۱۷۰ چاه تأمین می‌شود.
وی با بیان اینکه به دلیل تداوم خشکسالی‌های اخیر تأمین آب شهر شیراز از طریق چاه‌ها چندان روش مطمئنی نیست، عنوان کرد: خط دوم انتقال آب از سد درودزن با ظرفیت ۳ متر مکعب بر ثانیه در چند سال گذشته وارد مدار اجرا شده است.
سرپرست وقت استانداری فارس با بیان اینکه بخشی از این پروژه شامل تصفیه‌خانه و تأسیسات مربوط با برآورد اعتباری بالغ بر ۱۱۰ میلیارد تومان توسط سرمایه‌گذار در حال انجام است، اظهار کرد: این بخش از پروژه خط دوم انتقال آب از سد درودزن بیش از ۶۸ درصد پیشرفت داشته که امیدواریم با تأمین منابع و انجام سایر اقدامات مورد نیاز در نیمه اول سال ۹۸ به پایان برسد.
رحمانی با اشاره به اینکه بخش دوم این پروژه خط انتقال آب به طول ۷۷ کیلومتر است، افزود: ۴.۵ کیلومتر از این طول با حفر تونل انجام خواهد شده و تاکنون بخش مهمی ‌از کار از جمله عملیات حفاری تونل‌ها انجام شده است. وی با اشاره به پیشرفت ۸۰ درصدی پروژه، ادامه داد: تاکنون ۵۷ کیلومتر از این ۷۷ کیلومتر اجرایی شده که با تکمیل ۶ کیلومتر از این خط، قابلیت انتقال آب تا منطقه دوکوهک (غرب شیراز) فراهم خواهد شد. سرپرست وقت استانداری فارس با بیان اینکه تلاش می‌کنیم با تأمین منابع مالی مورد نیاز امکان بهره‌برداری از پروژه خط دوم آب‌رسانی از سد درودزن به شیراز تا پایان سال ۹۸ را فراهم کنیم، عنوان کرد: مسائل و مشکلات پروژه مذکور در جلسه‌ای با وزیر نیرو مطرح شد و ایشان نیز دستورات لازم برای همکاری‌های بیشتر را صادر کرده‌اند. رحمانی با اشاره به اینکه خط اول آب‌رسانی به شیراز ۳۸ سال قدمت دارد و دچار فرسودگی شده است، اضافه کرد: ترمیم این خط نیز در دستور کار قرار گرفته و در حال حاضر بخش‌هایی از این ترمیم انجام شده است.
و اینک وعده‌های جدید
رضا اردکانیان، وزیر نیرو در سفر به شیراز به بازدید خود با حضور معاون آب و آبفای وزارت نیرو، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور و تعدادی از نمایندگان استان فارس در مجلس شورای اسلامی ‌از خط دوم آب‌رسانی به شیراز اشاره کرد و گفت: از نزدیک بازدیدی از پروژه خط آب‌رسانی به شهر شیراز داشته‌ایم و این هفته نیز جلسه‌ای در این ارتباط با حضور پیمانکاران پروژه در وزارت نیرو برگزار شده است. بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، بخش نخست طرح آب‌رسانی تا مخزن اول، آبان‌ماه امسال و مخزن دوم نیز تا پایان سال افتتاح خواهد شد.
معاون وزیر نیرو نیز در بازدید روز سه شنبه گذشته از خط دوم آب‌رسانی از سد درودزن به شیراز، نوید داد که عملیات اجرایی این طرح تا بهمن ماه سال ۹۸ به اتمام می‌رسد و این خط افتتاح خواهد شد.
قاسم تقی‌زاده خامسی بیان داشت: با اجرای این خط آب‌رسانی حدود سه متر مکعب آب باکیفیت از سد درودزن به شهر شیراز منتقل خواهد شد و با اتمام آن، آب شرب پایدار برای این شهر تا افق سال ۱۴۲۵ تأمین خواهد شد. وی که به همراه وزیر نیرو به استان فارس سفر کرده بود، در حاشیه بازدید از این طرح، اجرای خط دوم انتقال آب به شیراز را برای تأمین کمبود آب شرب شهر شیراز و شهرک‌های اطراف این کلانشهر حائز اهمیت عنوان کرد. معاون آب و آب و فاضلاب وزیر نیرو ادامه داد: در زمان حاضر از ۷۵ کیلومتر طول این خط، حدود ۶۰ کیلومتر انجام شده که ۵ کیلومتر از این خط انتقال با لوله‌هایی به قطر ۳.۵ متر اجرا شده است، تمام ایستگاه‌های پمپاژ ساخته شده و تجهیزات آن نیز در حال نصب است. تقی‌زاده خامسی با اشاره به سرعت مناسب اجرای این طرح گفت: در این بازدید مصوب شد اجرای این خط آب‌رسانی تا بهمن‌ماه سال جاری به پایان برسد و با تکمیل این خط در زمان مقرر مشکل کمبود آب شرب شیراز به طور کامل رفع خواهد شد.
وی مجموع اعتبار این پروژه را حدود ۴۵۵ میلیارد تومان عنوان کرد و ادامه داد: حدود ۲۵۵ میلیارد تومان در این پروژه هزینه شده و از نظر تخصیص اعتبار برای ادامه طرح نیز هیچ مشکلی وجود ندارد.
تقی‌زاده خامسی بیان کرد: پس از پایان این طرح، خط اول و دوم آب‌رسانی به شیراز به هم متصل خواهد شد و با این حجم آب انتقال یافته، تأمین آب به ویژه در جنوب شیراز و شهرک‌های اقماری این شهر به حالت پایدار خواهد رسید.
شیراز در چنبره کم‌آبی
الله‌بخش نظرپور، مدیرعامل آبفای شیراز هم به دنبال مشکلات یکه در برخی از محلات و مناطق شیراز در رابطه با افت فشار و قطع آب ایجاد شد، به خبرنگار ایرنا گفت: در مناطق شرق، شمال و غرب شیراز اکنون مشکلی برای تأمین آب نیست. بیشتر قطعی آب‌ها و افت فشار آب مربوط به جنوب و مرکز شیراز است. با این شرایط، فعلاً برنامه نوبت‌بندی آب نداریم. مردم به شایعات توجه نکنند.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شیراز با تأکید بر اینکه جدول نوبت‌بندی منتشر شده اصالت ندارد، اضافه کرد: با اینکه ما امسال حدود ۵ درصد افزایش تولید آب داشتیم، اما دمای هوا از خردادماه تاکنون نسبت به سال قبل و متوسط ۳۰ ساله بسیار گرم‌تر شده که همین مسئله باعث مصرف بیشتر آب شده است. نظرپور با بیان اینکه ۷۸ درصد از آب مورد نیاز برای جمعیت ۲ میلیون نفری شیراز از طریق ۱۹۰ حلقه چاه تأمین می‌شود، گفت: ۲۲ درصد نیاز به آب در شیراز نیز از طریق خط انتقال آب از سد درودزن تأمین می‌شود. وی ادامه داد: دلیل کمبود آب در مناطق جنوبی شیراز این است که دیگر جایی برای حفر چاه در این مناطق وجود ندارد. برای رفع مشکل آب به‌خصوص در مناطق جنوبی و شهر صدرا، خط دوم انتقال آب از سد درودزن چند سالی است که شروع شده و طی دو سه ماه آینده فاز اول آن به بهره‌برداری می‌رسد. بعد از راه‌اندازی این خط انتقال امید است دیگر مشکلی در این مناطق نداشته باشیم.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شیراز همچنین گفت: مخزن ۱۵ هزار مترمکعبی در شهر صدرا نیز به زودی افتتاح می‌گردد. برای جبران کمبود آب در فاز یک صدرا، خط انتقال آب از فاز دوم به فاز یک در دست اجراست که تا دو هفته دیگر این خط تکمیل می‌شود و مشکل تأمین آب در فاز یک صدرا به‌طور کامل مرتفع می‌شود.
نظرپور ادامه داد: ۱۵ روستای اطراف شیراز نیز از یک تیرماه سال جاری زیر پوشش شرکت آبفا شیراز درآمده است. روستای سلطان‌آباد با ۲۰ هزار اشتراک یکی از این مناطق است. با مهندسی مجدد چاه‌های این منطقه، ۴۰ لیتر بر ثانیه تولید آب افزایش یافت و با مدیریت توزیع با تانکرهای آب‌رسان، وضعیت تقریباً ۵۰ درصد بهتر از گذشته شده است.
خط دوم آب‌رسانی به کلان شهر شیراز از سد درودزن در سال ۱۳۹۰ کلید خورد و بر اساس برنامه زمان‌بندی شده، افق اجرا و بهره‌برداری از این طرح حدود چهار سال اعلام شد.
بسیاری از نقاط شیراز در هفته‌های اخیر با افت فشار و قطع آب روبرو بوده است که افزایش مصرف در فصل گرما عامل اصلی کمبود و تنش آبی در شیراز اعلام شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی