[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۴۷
  • دوره جدید

هشدار جدی نسبت به انجام خالکوبی و تاتو در آرایشگاه‌ها، روزنامه شیراز نوین

عضو انجمن پوست استان فارس نسبت به انجام خالکوبی و تاتو در آرایشگاه‌ها و محیط‌های ناایمن هشدار داد و گفت: این امر می‌تواند منجر به عفونت‌های پوستی یا هپاتیت شود. به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، امروزه تب زیبایی در بین جوانان و نوجوانان به یک دغدغه بزرگ تبدیل شده است. با گسترش فضای مجازی و از آن طرف گسترش دامنه تبلیغات اعم از مجاز و غیرمجاز، جوانان و نوجوانان زیادی به سمت تقلیدهای کورکورانه از برخی رفتارهای مخرب روی آورده‌اند.
 تغییر در رفتار‌ها و سبک زندگی مردم، جامعه را از هویت و فرهنگ اصیل خود تهی می‌کند و نسل‌های آینده را دچار مشکل‌های هویتی و شناختی می‌سازد. اصطلاح  مد روز که این روزها در بین جوانان و نوجوانان بیشتر از هرچیز دیگری اهمیت پیدا کرده است، در بسیاری از موارد فرد را دچار تنش‌ها و چالش‌هایی می‌کند که گاه افراد را به سمت رفتار‌های کاذبی همچون مدل موی عجیب و غریب، لباس‌های مغایر با فرهنگ و عرف جامعه و حک کردن نقش‌ها و نگاره‌های خاص با اشکال متفاوت بر قسمت‌های مختلف بدن که در اصطلاح به آن «تاتو» می‌گویند، سوق می‌دهد. تاتو یکی از آسیب‌های اجتماعی است که در سال‌های اخیر در بین برخی از مردم کشور رواج یافته و به نوعی فرهنگ وارداتی محسوب می‌شودکه با گذشت زمان سهم زنان و دختران نسبت به مردان قابل ملاحظه است.
 جدا از اینکه امروزه خالکوبی یا به شکل گسترده‌تر تاتو یک فرهنگ نابهنجار و یک اختلال روان‌شناختی محسوب می‌شود که فرد به دلایل زیادی از جمله خودنمایی و متفاوت بودن به سمت آن گرایش پیدا می‌کند، عوارض و مشکلات ناشی از آن قابل توجه است که در این باره، گفت‌وگویی با مهدی قهار ترس فوق تخصص پوست و زیبایی و عضو انجمن پوست استان فارس انجام گرفت.
این عضو انجمن پوست استان فارس اظهار داشت: امروزه با استفاده از دستگاه‌های جدید که سرعت بسیار بالایی دارند خالکوبی از شکل سنتی آن خارج شده  و می‌توانند تاتوهای گسترده‌تری نسبت به شکل سنتی به وجود آورد. 
وی با بیان اینکه استفاده از رنگ‌های ترکیبی در تاتوهای امروزی سبب بروز مشکلات پوستی می‌شود، گفت: در گذشته خالکوبی بیشتر در قهرمانان استفاده می‌شد و تک رنگ بودن طرح‌ها و نقش‌هایی که بر بدن حک می‌شد، نسبت به شکل امروزی ایمن‌تر بود. قهارترس افزود: نمک موجود در این رنگ‌ها سبب واکنش‌های خودایمنی در پوست می‌شود که می‌تواند از یک واکنش ساده حساس به نور، آلرژی تا عفونت‌های پوستی و ایجاد گرانولوم در پوست شود که در اصطلاح به آن سارکوئیدوزیس می‌گویند و ممکن است سبب ایجاد زخم و التهاب شود. این فوق تخصص پوست با بیان اینکه استفاده از یک دستگاه یا سوزن برای چندین نفر امکان ابتلا به بیماری‌های خطرناک خونی همچون هپاتیت و ایدز را بالا می‌برد، نسبت به این موضوع هشدار داد. عضو انجمن پوست و زیبایی استان فارس با بیان اینکه جذابیت تاتو بعد از مدتی به پشیمانی تبدیل می‌شود، بیان کرد: این پشیمانی تا جایی است که فرد تاتوکار به دنبال راهی برای پاک کردن آن می‌گردد. قهارترس در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان با داروهای شیمیایی یا گیاهی اقدام به پاک کردن نقش‌ها و طرح‌های تاتو کرد، گفت: پاک کردن تاتو از روی پوست به سختی امکان‌پذیر است و تنها دستگاهی که می‌تواند این کار را انجام دهد، دستگاه Q-SWITCH است که حتماً باید توسط پزشک در مراکز بهداشتی و درمانی صورت گیرد. وی با هشدار به افرادی که اقدام به پاک کردن تاتو با ابزار و مواد دیگر در آرایشگاه‌ها می‌کنند، گفت: در آرایشگاه‌ها از رنگ‌های هم‌رنگ پوست یا مواد شیمیایی برای پاک کردن تاتو استفاده می‌شود که می‌تواند سبب ایجاد رنگ‌های تیره روی پوست و آسیب‌های جدی شوند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی