[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

وزیر امور خارجه فنلاند: از اینستکس حمایت می‌کنیم، روزنامه شیراز نوین

وزیر امور خارجه فنلاند با ابراز نگرانی نسبت به اقدامات اخیر ایران پیرامون برجام تأکید کرد که کشورش از اینستکس حمایت می‌کند.
به گزارش ایسنا، پکا‌‌ هاویستو وزیر امورخارجه فنلاند روز دوشنبه پیش از آغاز نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل در جمع خبرنگاران خاطرنشان کرد: مهم است که ایران به تعهداتش در برجام پایبند بماند. ما به‌طور قطع از اخباری که درباره غنی‌سازی (در ایران) و میزان آن منتشر شده و موارد دیگر نگران هستیم. وی که کشورش ریاست دوره‌ای شورای اروپا را بر عهده دارد، در ادامه گفت که فنلاند از سازوکار اینستکس حمایت می‌کند.
اینستکس نام سازوکار مالی اروپاست که به‌ویژه از سوی طرف‌های اروپایی برجام برای حفظ کانال مالی با ایران با هدف ادامه تجارت با تهران علی‌رغم تحریم‌های آمریکا راه‌اندازی شده است. به گزارش ایسنا، پس از گذشت یک سال از نقض برجام توسط آمریکا و خروج این کشور از برجام و در پی تعلل اروپا برای انجام اقدامات عملی برای حفظ توافق جمهوری اسلامی‌ ایران سرانجام اعلام کرد که می‌تواند در هر سطحی اورانیوم را غنی‌سازی کند و در دومین گام خود برای کاهش اجرای تعهدات برجامی‌اش، غنی‌سازی خود را از حد تعیین شده در این توافق، یعنی ۳.۶۷ درصد بالاتر برده است. ایران تأکید دارد که طبق مفاد تعیین شده در برجام، به‌ویژه بندهای ۲۶ و ۳۶، ایران حق دارد در صورت عدم پایبندی طرف دیگر توافق، اجرای تعهدات خود را به‌طور جزئی یا کلی متوقف کند. اما انگلیس، آلمان و فرانسه روز یکشنبه در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که با توجه به اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران و عبور ایران از محدودیت‌های تعیین شده در برجام، ممکن است توافق جامع هسته‌ای که تنها چهار سال پیش منعقد شده بود، فروبپاشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی