[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۵
  • دوره جدید

چاپ در انزوا، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

فرصت‌های بسیاری در بخش تولید و صادرات غیرنفتی را از دست داده‌ایم؛ به طوری که در زمان تشدید تحریم‌ها و نخریدن نفت، وضعیت اقتصادی به‌شدت بحرانی شد و باقی قضایا. سنگ‌اندازی هم در راه توسعه اقتصادی، به قول استاندار فارس، بسیار زیاد است و این امر حکایت از آن دارد که تحریم‌های داخلی بیشتر از تحریم‌های خارجی اثرگذار است. آنان که بر طبل جنگ می‌کوبند یا اصرار دارند با دنیا مذاکره نشود، منافع بسیاری دارند که باید تأمین شود. درهای بسیاری برای کسب درآمدهای ارزی باز است؛ مثلاً همین موضوعی که استاندار فارس در سفر به قطر پیگیری کرد و درهای بسیاری را گشود که یکی از آنها اعزام نیروی کار به قطر و سایر کشورهای هم‌پیمان بود. حالا چند هفته پس از پایان سفر و اجرای تعهدات، استاندار فارس در نشست تخصصی در حوزه صنعت ساختمان، از سنگ‌اندازان گلایه می‌کند...

 استاندار فارس از بخش خصوصی می‌خواهد محافظه‌کاری را کنار بگذارند و وارد عرصه سرمایه‌گذاری شوند. اینکه در دوره تحریم همه دست روی دست بگذارند، کار درستی نیست و با این کار، زمان توسعه را به تأخیر می‌اندازند؛ درحالی‌که می‌توان از کانال‌های دیگری غیر از تحریم‌های نفتی وارد تعامل با جهان شد.
اخیراً رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ از توان مضاعف این صنعت در ایران سخن گفته است. این صنعت، مصداق بارز درآمدزایی برای کشور و اشتغال پایدار در آن است. اما برای این داستان هم خواب دیگری دیده شده تا همچنان در ضعف باقی بماند . مثلاً همین داستان نایابی کاغذ درحالی‌که برابر اعلام دولت کاغذ ارز4200تومانی دریافت کرده و عده‌ای در خلأ نظارت‌ها برای خودشان دکان باز کرده اند و باقی قضایا.
به طوری که گفته می‌شود، صنعت چاپ سومین صنعت بزرگ دنیا و بسیار ارزآور است و می‌تواند اشتغال خوبی ایجاد کند؛ اما تاکنون کسی نشنیده و ندیده این اتفاق میمون در داخل کشور بیفتد. همین حالا هم اگر کسی مطالبه کند و آمار بخواهد، قطعاً آمارهای ساختگی یا ضعیفی از این حوزه به دستمان خواهد رسید.  ایران بزرگ ما از کل صنعت ارزآور چاپ در خاورمیانه، تنها 5 درصد سهم دارد. صنعت چاپ در خاورمیانه 60میلیارد دلار درآمد دارد که 55 درصد آن سهم کشور ترکیه است. ذکر این نکته لازم است که بگوییم ترکیه سهم قابل ملاحظه‌ای در بخش صنعت گردشگری دارد و موفق شده سهم قابل توجه‌تری را از فروش املاک به ایرانیان به خود اختصاص دهد و جماعت زیادی از مهاجران و سرمایه‌گذاران ایرانی را جذب نماید.
ما امروز برای رونق بسته‌بندی و چاپ روی محصولات آن به شدت نیازمند صنعت چاپ هستیم؛ صنعتی که تنها 5 درصد از 60میلیارد دلار را به خود اختصاص داده است. باید دید این چه پیامی ‌برای اقتصاد ایران دارد. به طور قطع در این ماجرا عده‌ای دست‌اندرکارند تا کارها پیش نرود و شاید تا چندی دیگر سلطانی کاغذی از این بین سر بلند کند و خبر آورند که یا دستگیر شده یا متواری شده است. هرچه هست، باید پذیرفت که موانع توسعه کشور در داخل کشور است و نباید دنبال خارجی‌ها و خرابکارهایشان رفت؛ چراکه اجرای نمایش تحریم‌ها و عقب نگداشته شدن‌ها توسط عناصر داخلی و صاحب نفوذ در قدرت سیاسی درحال اتفاق است.
بیشتر بدانیم: نخستین چاپخانه در ایران به دوران صفویان بازمی‌گردد که کشیشان ارامنه در جلفای اصفهان با آن تعدادی دعا و ذکرهای مسیحی را چاپ کردند. در دوره حکومت نادرشاه افشار به گزارش دو سیاح خارجی جزوه‌هایی به لاتینی و عربی در ایران چاپ و پخش شد. اما این در دوران ولایت عهدی عباس میرزای نایب السلطنه است که صنعت چاپ در ایران به طور جدی آغاز و شکل می‌گیرد. پیدایش چاپ تصویری در ایران به زمان محمدشاه برمی‌گردد. نخستین کتاب شناخته شده‌ای که چاپ مصور شد، کتاب «لیلی و مجنون» مکتبی بود که در سال۱۲۵۹هـ. ق به چاپ رسید. در چهار صفحه از این کتاب چهار تصویر وجود دارد که با مرکب چاپ ترسیم و به معمول زمان با دست آن‌ها را رنگ کرده‌اند. پس از آن در سال۱۲۶۴قمری «دیوان فضولی بغدادی» را با بیست تصویر به چاپ رساندند.
منظور از بیان این دو پاراگراف، سابقه برخورداری از صنعت چاپ در ایران بود. ما در تمام زمینه‌ها دارای سابقه‌های تاریخی هستیم و در اقتصاد و تبادلات بین‌المللی مدال‌های بسیاری داریم؛ اما در حال حاضر دچار توقف شدیم، حتی در صنعت چاپ! وقتی آمارها و ارقام از سهم اندک و 5 درصدی ایران در خاورمیانه از بین 60میلیارددلار درآمد ارزی خبر می‌دهند، پی به عقب‌نگهداشت جدی و هدف‌دار می‌بریم. امید است آن عده معدود و تمامیت‌خواه دست از بازی‌های اقتصادی و دلال‌بازی بردارند و مجالی برای تنفس اقتصادی به کشور بدهند. ان‌شاءالله

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی