[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۲
  • دوره جدید

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس: ۹۱ روز تا دو سال حبس، برای متخلفان فضای مجازی، روزنامه شیراز نوین

فضای مجازی روحیه مسئولیت پذیری در بین جوانان و نوجوانان را کاهش داده و ارزش‌های دینی و اسلامی را کمرنگ می کند.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس تأکید کرد: افرادی که در فضای مجازی شیوه دستیابی به محتویات مستهجن را تسهیل می کنند یا استعمال مواد مخدر و روان گردان‌، خودکشی یا انحرافات جنسی را آموزش دهند یا افراد را تحریک‌‌، تهدید یا تطمیع کرده و یا افراد را فریب می دهند، به مجازات 91 روز تا یکسال حبس و جزای نقدی از پنج تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهند شد.
احمد رحمانیان که در جمع فعالان حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی شهرستان لامرد سخن می گفت خاطر نشان کرد: فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی دو روی یک سکه اند که هم فرصت و هم تهدیدی برای افراد آن جامعه به شمار می روند.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس در ادامه افزود: از این فرصت باید در جهت رشد و تعالی جامعه استفاده کنیم و برای مقابله با تهدیدات فضای مجازی با تمهیدات ویژه به نحو شایسته مدیریت کنیم چرا که اقدام دستگاه‌های مسئول‌، چگونگی برخورد خانواده ها و همچنین سازمان‌های مردم نهاد به این حوزه تعیین می‌کند.
رحمانیان همچنین در بیان فرصت‌های فضای مجازی افزود: در فضای مجازی علاوه بر فرصت‌های خدمات عمومی که در حال حاضر به عنوان اتوماسیون اداری استفاده می شود فرصت‌های آموزشی خوبی نیز به منظور شناخت دیدگاه‌های گوناگون‌، ارائه قالب‌های متنوع آموزشی‌، خلاقیت و افزایش آگاهی به افراد می دهد.
وی گمنامی را مهمترین تهدید فضای مجازی دانست و گفت : در فضای مجازی بعضی از کاربران جهت ارتکاب جرم به جای هویت اصلی‌، خود را با هویت جعلی معرفی می کنند.
این مقام قضایی در ادامه به دیگر تهدیدات فضای مجازی اشاره کرد و گفت: ترویج فرهنگ بی بند و باری‌، رواج سطحی نگری‌‌، تضعیف اعتقادات و ترویج شبهات دینی‌، به خطر افتادن حقوق مادی و معنوی مؤلفان‌، افسردگی و انزوا‌، شکاف بین نسل ها‌‌، ایجاد بحران هویت و اخلال در شکل گیری شخصیت نوجوانان و جوانان و انحرافات اخلاقی و جنسی از جمله آسیب‌های این فضاست.
رحمانیان با بیان این که فضای مجازی یک فضای جهانی است گفت: 46 درصد مردم دنیا در فضای مجازی فعالیت دارند که پیش بینی می‌شود این آمار تا پایان سال 2020 به حدود 70 درصد جمعیت جهانی برسد و بر اساس آمار در کشور ما نیز 53 درصد مردم حداقل در یک شبکه اجتماعی عضو هستند.
رحمانیان در پایان تأکید کرد: چنانچه فردی اقدامات غیر قانونی در فضای را حرفه خود قرار داده و یا به طور سازمان یافته مرتکب جرم شود و از مصادیق مفسد فی الارض شناخته شود به حداکثر مجازات قانونی محکوم می شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی