[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

فارس رکورددار کودک‌آزاری، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل بهزیستی استان فارس با ابراز تأسف اعلام کرد که سال گذشته این استان رکورددار اعلام موارد کودک آزاری در کشور بوده است. 
به گزارش ایسنا منطقه فارس، سید مرتضی موسوی در کنفرانس خبری به مناسبت هفته بهزیستی گفت: سال گذشته 142 کودک شامل 83 دختر و 59 پسر به خانواده‌های متقاضی فرزند، واگذار شده و هم‌اینک بیش از یک‌هزار خانواده در استان پشت نوبت واگذاری کودکان بهزیستی قرار دارند.
موسوی با بیان اینکه ورود و مداخله بهنگام به آسیب‌ها و توانمندسازی هدفی است که در این سازمان دنبال می‌‎ شود، افزود: خوشبختانه بهزیستی در مباحثی چون مهارت‌های فردی و اجتماعی، خانواده، فرزندپروری، مهارت‌های زندگی به خوب ورود کرده و در این راستا سال گذشته یک میلیون و ٧٩٢ هزار نفر در این آموزش‌ها با همکاری ٦٣٣ گروه اجتماع محور و بیش از ١٢٠ سازمان مردم نهاد شرکت کردند. 
مدیرکل بهزیستی فارس ادامه داد: علی‌‎ رغم وضعیت نامطلوب بودجه‎‌ای دولت، هیئت وزیران دو هفته گذشته مصوب کرد اعتبارات بهزیستی در همه پرداخت‌ها ١٠٠ درصد تحقق پیدا کند. 
موسوی در بخشی دیگر از سخنانش با اشاره به وجود 18 هزار و 700 معلول مستمری بگیر تحت پوشش بهزیستی استان فارس، خاطرنشان کرد: سال گذشته ٤٤ هزار نفر در صف انتظار قرار گرفتن در جمع مستمری‌بگیران بودند که به مجموع آنها با دریافت ماهانه 147 هزار تومان اضافه شدند. 
وی با بیان اینکه اعضای خانواده معلولان نیز تحت پوشش مستمری قرار گرفته‌اند، اعلام کرد که در حال حاضر 321 هزار و ٧٥٥ نفر از خدمات مستمر و غیرمستمر بهزیستی استان فارس بهره‌مند هستند. 
مدیرکل بهزیستی فارس به تسهیلات اشتغال‌زایی ٣٢ میلیارد و ٤٠٠ میلیون تومانی سال گذشته این اداره‌کل اشاره و عنوان کرد: این میزان اعتبار امسال به ٨٣  میلیارد تومان رسیده است.
موسوی همچنین سهم بیمه کارفرمایی سال گذشته را ٤ میلیارد و ٨٠٠ میلیون اعلام کرد که امسال به ٦ میلیارد و ٣٠٠ میلیون تومان افزایش یافته است و در این باره اظهار کرد: در سال ٩٧ سهم اشتغال ما دو هزار و ٧٣٤ نفر بود که بیش از آن و به میزان ٣ هزار و ٦٥١ نفر تحقق یافت. امسال نیز سهم اشتغال دو هزار و ٩٠٠ نفری پیش ‎‌بینی شده است.
وی به وضعیت ساخت مسکن خانوار دو معلولی در استان هم اشاره و خاطرنشان کرد: در سال ٩٤ دولت طی تفاهم‌نامه پنج جانبه، ساخت مسکن برای خانوارهای دو معلول به بالا را در دستور کار قرار داد که استان فارس پس از تهران با یک‌هزار و 264 سهمیه بیشترین خانوار دو معلولی کشور را داشت. 
مدیرکل بهزیستی فارس یادآور شد: تاکنون ٥٥٧ واحد تحویل داده شده و 173 واحد دیگر در دست احداث است که 42 واحد آن به اتمام رسیده و در هفته بهزیستی تحویل مددجویان داده می‌‎ شود و مابقی تا هفته دولت آماده بهره‌برداری است.
موسوی همچنین با اعلام این خبر که پروژه ٤٠ واحدی فاضل در هفته نیز دولت کلنگ‌‎ زنی می‌شود، بیان کرد: در شهر شیراز ٢٢٠ واحد در مجموع در دست احداث است که تا پایان سال ٩٩ به اتمام می‌رسد. 
وی سهم آورده معلول، بهزیستی، بنیاد مسکن، انجمن خیرین مسکن‌ساز و بنیاد مستضعفان جهت ساخت مسکن برای خانوار دو معلولی را به ترتیب 40، 15، 10، 5 و 10 میلیون تومان اعلام کرد. 
مدیرکل بهزیستی فارس ادامه داد: همچنین برای ترغیب کارفرمایان جهت ایجاد شغل پایدار و به‌کارگیری معلولان در واحدهای تولیدی تا سقف ٥٠ میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه ٥ ساله اعطا می‌شود و علاوه بر آن، سهم بیمه مددجو را پرداخت و کارایی را نیز جبران می‌کنیم.
موسوی با تصریح بر این نکته که بیش از ٦٠ درصد معلولان فارس بیکار هستند که بیشتر آنها دارای تحصیلات دانشگاهی هستند، گفت: بیشترین آمار تحصیلات دانشگاهی بین معلولان استان را نابینایان ما تشکیل می‌دهند. 
وی به مناسب سازی محیط برای تردد معلولان در فارس هم اشاره و بیان کرد: در حال حاضر ٣٥ درصد از فضاهای اداری و شهری استان برای تردد معلولان مناسب سازی شده است. در سال ٩٣ حدود ١٨ درصد فضاها مناسب سازی شده بود. 
مدیرکل بهزیستی فارس با اشاره به اینکه طی مصوبه‌ مقرر شده بود که در مدت زمان پنج ساله شیراز به شهر بدون مانع در طراحی‌های شهری تبدیل شود، گفت: در حال حاضر بیشترین مشکل ما در فضاهای بانکی است. 
موسوی با تأکید بر اینکه مناسب سازی تنها مبلمان شهری و رمپ نیست، بلکه باید استانداردهای خاصی برای معلولان در ابعاد مختلف اعمال شود، عنوان کرد: مناسب سازی فضاها برای معلولان باید به مسیری منتهی شود که مشکلی برای تردد استاندارد این قشر از جامعه ایجاد نکند. 
وی با بیان اینکه بسیاری از مهندسان، طراحان و ناظران ما اطلاعی از مصوبات شورای مناسب سازی ندارند، افزود: نهضت مناسب‌سازی فضاهای شهری و اداری برای معلولان به شدت در حال پیشگیری است. 
مدیرکل بهزیستی فارس یادآور شد: سامانه معبر در این باره طراحی شده و هر معلول و شهروندی که احساس مسئولیت اجتماعی کند، می‌تواند با شماره ٣٠٠٠٠٣٢٢ تماس و فضاهای نامناسب تردد معلولان را منعکس کند. 
موسوی به مناسب سازی محیط برای معلولان در مترو شیراز هم اشاره کرد و افزود: در ابتدای بحث ساخت قطار شهری استانداردهای لازم را ارسال کردیم که تقریباً رعایت شده، اما نه برای همه معلولان. 
وی عنوان کرد: 30 درصد نمره ارزیابی دستگاه‌های اجرایی فارس به مناسب‌سازی محیط برای معلولان اختصاص داده شده که بیشترین نمره را اداره‌کل بهزیستی با عدد  ٢٩ گرفته است. 
مدیرکل بهزیستی فارس در خصوص کودکان کار به عنوان یک شاخص از وضعیت اجتماعی اشاره و بیان کرد: شیراز از کلانشهرهایی است که طی سال‌های گذشته با این مشکل روبرو شده است. 
به گفته موسوی، سال گذشته  ٤٧٤ کودک کار و خیابانی در سطح فارس ساماندهی و در دو مرکز شبانه‌روزی و یک مرکز روزانه در شیراز و یک مرکز روزانه در مرودشت نگهداری شده اند. 
وی با طرح این ادعا که 67 درصد از کودکان کار و خیابانی در فارس غیرایرانی هستند، گفت: کار زیر ١٨ سال برای کودکان ممنوع است و در صورت بهره کشی افراد تحت پیگیرد قانونی قرار می‌گیرند.
مدیرکل بهزیستی فارس همچنین اعلام کرد که در حال حاضر ٥١٥ کودک زیر ١٨ سال در مراکز تحت پوشش بهزیستی استان نگهداری می‌شوند که ٩٠درصد از آنها بدسرپرست هستند.
موسوی به روند واگذاری کودکان تحت پوشش بهزیستی هم اشاره و با ابراز خرسندی از ارتقای فرهنگ فرزندخواندگی در استان، بیان کرد: این مهم برای تحکیم خانواده و سامان عاطفی این کودکان بسیار مؤثر است. اگرچه روند اداری واگذاری‌ها تسهیل شده؛ اما همچنان مسیری طولانی برای واگذاری باید شود.
وی به راه‌اندازی خانه امن برای زنان و خانه سلامت برای دختران در شیراز هم اشاره و تأکید کرد که هدف غایی بهزیستی برگشت به خانواده سالم است و هدف، نگهداشت افراد نیست. 
مدیرکل بهزیستی فارس با اشاره به ساماندهی 34 هزار نفر در اورژانس اجتماعی استان در سال گذشته، گفت: بیشترین آمار مراجعات به این پایگاه، مربوط به طلاق و کودک آزاری بوده و فارس رکوردار اعلام موارد کودک‌آزاری در سال ٩٧ بوده است. 
موسوی همچنین با بیان اینکه بسیاری از افراد از مصادیق کودک‌آزاری اطلاعی ندارند، گفت: بی توجهی به خواست کودکان و آزارهای عاطفی بیشترین آمار در موضوع کودک آزاری را به خود اختصاص داده است. 
وی با بیان اینکه 3 درصد استخدام‌ها باید از بین معلولان باشد که بیشترین آمار استخدامی در خود اداره کل بهزیستی فارس بیش از ٧ درصد گزارش شده است، گفت: ما نقشی در معلولیت افراد نداشته‌ایم؛ همه دستگاه ‎‌ها باید به مسئولیت اجتماعی خود واقف باشند که متأسفانه اینگونه نبوده و به دنبال هزینه بوده‌ایم تا سرمایه‌گذاری. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی