[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

ایجاد فضای رقابتی به حفظ مالکیت فکری کمک می‌کند، روزنامه شیراز نوین

به گزارش روابط عمومی ‌اتاق بازرگانی فارس، مهندس سهیلا محبی رئیس کمیسیون حمایت قضایی و مالکیت فکری، حاکمیت شرکتی و مسئولیت اجتماعی بنگاه‌ها در نشست با کارشناسان و فعالان این حوزه که در اتاق بازرگانی فارس برگزار شد، بیان کرد: در دور نهم اتاق بازرگانی فارس شاهد تغییرات شایسته‌ای هستیم. وی با بیان نقش اهمیت کمیسیون‌ها به عنوان بازوهای مشورتی و اتاق فکر بخش خصوصی گفت: یکی از تغییرات مهم و عمده‌ای که قرار است اتفاق بیفتد، تشکیل کمیسیون‌هایی است که تاکنون وجود نداشته است. محبی با بیان اینکه یکی از این کمیسیون‌ها، کمیسیون حمایت قضایی، مالکیت فکری، حاکمیت شرکتی و مسئولیت اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی است، افزود: با تعامل فعال با دستگاه‌های متناظر جهت تأمین حمایت‌های نظارتی، ثبتی، قضایی و ملاحظات اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی و متقابل آن بررسی قوانین و مقررات حوزه‌های کسب و کار تلاش می‌شود موانع تولید برطرف و شرایط برای کسب و کار بهتر تسهیل شود. رئیس کمیسیون حمایت قضایی اتاق بازرگانی فارس عنوان کرد: با استفاده از ظرفیت‌های موجود می‌توانیم از نمایندگان سه قوا در استان و اساتید دانشگاه حاضر در جلسه بیشترین بهره را ببریم.
وی با بیان اینکه با نامناسب بودن تولید و عوامل مؤثر در آن رسیدن به توسعه پایدار شدنی نیست، تصریح کرد: مأموریت و مسئولیت یکایک ما این است که با استفاده از تمام پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های موجود تا حد ممکن برای ایجاد توسعه و به تبع آن اشتغال پایدار و برون رفت از مخاطرات اقتصادی بسترسازی کنیم. وی با بیان اینکه کمیسیون حمایت قضایی دو کارگروه دارد، گفت: برنامه این کارگروه‌ها با حضور بخش دولتی، خصوصی و متخصصان و اساتید دانشگاه نیازسنجی می‌شود، مسائل و مشکلات احصا و براساس آن راهکارها و پیشنهادهای اصلاحی ارائه می‌شود. محبی افزود: در این کمیسیون مشکلات فعالان اقتصادی از جمله مشکلات بانکی، ممنوع خروجی، مسائل تعزیری و عدم صدور دست چک بررسی می‌شود و امیدواریم بتوانیم این گونه مشکلات را به حداقل برسانیم. وی درباره مبحث مسئولیت‌های اجتماعی و مالکیت فکری و معنوی نیز گفت: قوانین و موارد قانونی در این باره وجود دارد اما اینکه تا چه اندازه عملیاتی و اجرایی شده جای تأمل بسیار است.
محبی افزود: حتی گام‌های اولیه حاکمیت فکری و معنوی با تزلزل برداشته شده و نیاز است که بستر و فرهنگ این امر از طریق آموزش فراهم شود و به آن توجه ویژه ای کرد. نجیبی، معاون قضایی و برنامه ریزی دادگستری استان نیز در این نشست گفت: تثبیت مالکیت نقش ممتازی در جهت توسعه پایدار دارد و حقوق مالکیت جز شاخص‌های توسعه در سطح بین‌الملل محسوب می‌شود.  عباسی، عضو هیئت علمی‌دانشگاه شیراز نیز در این نشست با توضیح کاملی از بحث مالکیت فکری در حوزه اقتصادی گفت: شرکت‌ها در حوزه مالکیت فکری و مسئولیت اجتماعی در ۲ حالت قرار دارند یا در حال انحصار هستند یا رقابت؛ در حالت انحصار توجه به حوزه مالکیت فکری رخ نمی‌دهد اما در حوزه رقابتی این امر محقق می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی