[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۵
  • دوره جدید

طرح‌های آبخیزداری اعتبار ندارند، روزنامه شیراز نوین

جلوگیری از رانش زمین و سیلاب‌های مخرب، افزایش آب سفره‌های زیرزمینی و سطحی، حفظ مراتع و محیط زیست از جمله مباحثی بود که مدیران ارشد استان از سازمان‌های مختلف را دور هم جمع نمود تا به ریاست دکتر جمشیدی، مدیرکل دفتر فنی استانداری فارس به بررسی راهکارهای آبخیزداری حوزه شهری شیراز و مهارلو بپردازند. دکتر جمشیدی سیل فروردین سال 1398 شیراز را درس تلخی برای توجه هرچه بیشتر به مقوله آبخیزداری، مخصوصاً در حوزه‌های شهری و سکونتگاه‌های انسانی دانست. مدیرکل دفتر فنی استانداری با اذعان به کاهش پروژه‌های آبخیزداری در سال‌های اخیر بر خلاف سال‌های ابتدای انقلاب اسلامی‌که اهمیت خاصی به حفظ پوشش خاک حاصلخیز در تمام کشور، مخصوصاً استان فارس داده شده بود با وجود قوانین و مقررات خاص که تسهیلگر و توجیه کننده تخصیص اعتبارات در مبحث آبخیزداری هستند، بازگشت به گذشته و اجرای طرح‌های مفید آبخیزداری را مهم و حیاتی برشمرد.
  وی لزوم تأمین آب آشامیدنی و زراعی را موجب تخصیص اعتبارات کلان عمرانی به ساخت سدها و شبکه‌های آبیاری و آبرسانی دانست که موجب غفلت در اجرای طرح‌های بسیار مهم آبخیزداری در بالادست این پروژه‌ها شده است. دکتر جمشیدی اجرای این طرح‌ها را موجب کاهش انباشت رسوبات در سدها و افزایش طول عمر سرمایه‌گذاری‌های کلان ملی ذکر نمود و همچنین موجب کاهش رانش زمین و جلوگیری از به وجود آمدن صحنه‌های دلخراش و مرگ‌باری نظیر سیل دانست.
وی با انتقاد از میزان کم بودجه آبخیزداری کشور که سال گذشته 700 میلیارد تومان برای کل کشور بوده، اظهار امیدواری کرد که در سال‌های آینده این کمبود اعتبار جبران گردد. جمشیدی، مدیرکل دفتر فنی استانداری تشکیل کارگروه آبخیزداری و مدیریت پایدار حوزه آبخیز دریاچه مهارلو - شیراز را گام مؤثری در اجرای مباحث فوق و کاهش مخاطرات ناشی از عدم اجرای طرح‌های آبخیزداری دانست.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی