[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

هم‌گرایی تمدن و ارزش‌ها در حوزه لباس ایرانی، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان فارس، از منطقه ای شدن جشنواره فجر مد و لباس اسلامی‌ایرانی در سال آینده خبر داد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی ‌اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان فارس، آیین پایانی سومین جشنواره مد و لباس فارس با حضور صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌فارس در سالن مجموعه فرهنگی رفاهی دانشگاه شیراز برگزار شد. صابر سهرابی در این آیین گفت: تصاویر و نقوش در آثار باستانی تخت جمشید، پاسارگاد و سایر نقاط کشور نشان از این دارد که لباس ایرانی همواره کاملاً پوشیده بوده و طبق موازینی بوده که در اسلام معیار پوشش اسلامی ‌است. سهرابی با اشاره به برگزاری سه دوره موفق جشنواره فجر مد و لباس ایرانی اسلامی ‌در استان فارس اظهار کرد: با مسئولان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ رایزنی صورت گرفته که این جشنواره سال آینده به صورت منطقه ای در استان فارس برگزار شود.
معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌نیز در این مراسم گفت: آثار ارائه شده در این جشنواره نشان می‌دهد ما در این زمینه در سطح بین المللی و جهانی حرف برای گفتن داریم. مهدی رنجبر بیان کرد: لباس ایرانی و اسلامی‌ در حقیقت تلفیقی است از هنر معماری اسلامی‌ایرانی که در طراحی لباس به کار برده می‌شود. رنجبر افزود: شاید به نظر بیاید مد و لباس رویداد تازه ای در حوزه فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌باشد؛ اما قدمتی به وسعت تاریخ و تمدن اسلامی ‌و ایرانی دارد و طراحی لباس در ایران پیشینه‌ای بسیار طولانی دارد. وی اظهار کرد: تبیین معیارهای مد و لباس با در نظر گرفتن تمدن و اعتقادات ایرانی اسلامی ‌ما کار دشواری است؛ اما طراحان لباس در استان فارس نشان دادند در این زمینه موفق عمل کردند.رنجبر ابراز امیداوری کرد در جشنواره چهارم شاهد نوآوری و اتفاقات ارزنده‌ای در این جشنواره باشیم.
در این آیین مهسا حاجی میرصادقی، دبیر اجرایی این جشنواره نیز در سخنانی گفت: در سومین جشنواره فجر مد و لباس ایرانی اسلامی ‌استان فارس ٦١ طراح از سراسر استان ١٢٥ اثر ارائه کردند که از این تعداد ٨٥ طرح به مرحله دوم و نمایش آثار در نمایشگاه انتخاب شدند و آثار آنان در ٣٠ غرفه با حضور طراحان لباس و زیورآلات و پارچه در حاشیه جشنواره به نمایش درآمد. مهسا حاجی میرصادقی ادامه داد: در بخش مسابقه طراحی زنده نیز ٥٠ طراح با موضوع طراحی لباس پرچم‌دار بانوی المپیک ٢٠٢٠ با استفاده از نماد ایرانی به رقابت پرداختند. حاجی میرصادقی افزود: ٧ کارگاه تخصصی نیز در حاشیه این نمایشگاه با حضور اساتید مطرح مد و لباس برگزار گردید. در پایان این آیین مریم بخشی از اساتید طراحی لباس و داور این جشنواره بیانیه هیئت داوران را قرائت کرد. بر اساس این بیانیه، در بخش طراحی زنده لباس بانوان با موضوع بانوی پرچم‌دار ایران در المپیک توکیو ٢٠٢٠ آثار حمیده کشاورز، سحابه حیدری نژاد حقیقی و سیما نیکزاد به ترتیب اول تا سوم شدند. در بخش تن پوش مردانه اثر انسیه مهدی‌نژاد با الگوسازی معصومه عالیشوندی و دوخت مرضیه طهماسبی به عنوان برگزیده معرفی شد. مهسا فلسفی با ارائه اثر کالکشن لباس مشاغل (موسیقی) مردانه و زنانه برگزیده بخش مشاغل گردید. در بخش مانتو اجتماع اثر مریم رکن منظر به مقام دوم رسید و فاطمه قائد شرفی و مهسا پیرمرادیان مشترکاً سوم شدند. در این بخش از اثر گلشن مانگری به عنوان شایسته تجلیل تقدیر شد. گفتنی است هیئت داوران در این بخش اثری را به عنوان اثر برتر انتخاب نکرد. در بخش برگزیدگان مانتو مجلسی اثر آفرین حمیدی و سمانه حمیدی به عنوان اثر برتر شناخته شد و اثر سیما نیکزاد دوم شد. در این بخش آثار آیدا عرب لو و مونا بازایی مشترکاً سوم شدند و اثر آسیه حقیقی به عنوان شایسته تقدیر معرفی گردید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی