[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۹۱
  • دوره جدید

بیکارِ بدهکار تولید نکنیم، روزنامه شیراز نوین

به گزارش شیرازنوین به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، دکتر عنایت الله رحیمی‌ در دومین جلسه کمیته هماهنگی اشتغال استان فارس با اشاره به اینکه سال 98 از سوی رهبر معظم انقلاب با عنوان سال رونق تولید نام‌گذاری شده است، عنوان کرد: عملیاتی شدن این شعار نیازمند برنامه ای است که منجر به جذب سرمایه‌گذار و در نهایت منجر به ایجاد کارگاه‌ها، بنگاه‌ها و کارخانه‌های تولیدی و اقتصادی شده و تولید و اشتغال و ارزش افزوده را رقم بزند.
 نماینده عالی دولت در استان فارس تأکید کرد تحقق شعار رونق تولید به عنوان تکلیف اداری و همچنین تکلیفی که ولی فقیه بر عهده مسئولان گذاشته است باید با جدیت در دستور کار قرار گیرد.
وی با بیان اینکه تدوین برنامه در راستای عملیاتی کردن رونق تولید امری ضروری و اجتناب ناپذیر است، خاطرنشان کرد: برنامه‌های تدوین شده توسط هر یک از دستگاه‌ها باید در کارگروه اشتغال مورد بررسی قرار گرفته و پس از رفع نواقص احتمالی عملیاتی شود.
 رئیس کارگروه اشتغال استان فارس با اشاره به اینکه دولت به صورت مستقیم به ایجاد اشتغال نمی‌پردازد، تصریح کرد: دستگاه‌های دولتی با بسترسازی و ایجاد تسهیلات زمینه جذب سرمایه گذار و به تبع آن ایجاد اشتغال را فراهم می‌کنند.
دکتر رحیمی ‌ادامه داد: از سوی دیگر دولت به منظور انجام فعالیت‌های اجرای اعتباری را در اختیار دستگاه‌ها قرار می‌دهد و دستگاه مربوط نیز قرار دادی با پیمانکاران منعقد می‌کند که زمینه ساز ایجاد اشتغال است.
استاندار فارس با اشاره به کاهش دو درصدی نرخ بیکاری در بهار امسال نسبت به سال گذشته و کسب رتبه دوم استان فارس در این زمینه، یادآور شد: بی تردید اقدامات دولت چه در بخش ایجاد تسهیلات و بسترسازی و چه در بخش فعالیت‌های اجرایی دستگاه‌ها در کاهش نرخ بیکاری استان مؤثر بوده است.
وی با بیان اینکه نرخ بیکاری استان فارس از 8.9 در بهار 97 به 7درصد در بهار 98 رسیده است، افزود: این میزان از کاهش نیازمند ایجاد 90 هزار شغل است. 
رئیس کارگروه اشتغال استان فارس با تأکید بر اهمیت توجه به جذب تسهیلات اشتغال فراگیر و روستایی، اظهار کرد: طرح‌های ارائه شده در این زمینه باید از وجاهت کافی برخوردار باشد تا سرمایه گذار بتواند با برگشت سرمایه و تولید مناسب تسهیلات بانکی را تسویه کند.
وی با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی باید طرح‌های ارائه شده را از ابتدای ارائه طرح تا پایان مراحل راه اندازی و اجرا رصد کنند، عنوان کرد: اخذ این تسهیلات نباید منجر به ایجاد بیکاران بدهکار شود.
دکتر رحیمی ‌از دستگاه‌های حمایتی همچون بهزستی، کمیته امداد و بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز خواست مراحل اجرایی شدن طرح‌های اشتغال زایی از زمان دریافت تسهیلات تا زمان حصول نتیجه و ایجاد اشتغال را با دقت نظارت کنند.
استاندار فارس همچنین بر لزوم توجه به زمینه‌های مختلف اشتغال تأکید کرد و گفت: به عنوان مثال با رایزنی‌هایی که در کشور قطر انجام داده ایم زمینه ایجاد اشتغال در این کشور فراهم شده و به زودی فهرستی از اسامی ‌شرکت‌ها و پیمانکاران دارای صلاحیت برای این همکاری ارائه خواهد شد.
 نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به اینکه سال گذشته اقدامات خوبی در جهت اشتغال زایی انجام شده است، افزود: در سال ۹۷ و ۹۸ اشتغال فراگیر و روستایی ۵۵۰ میلیارد تومان، طرح رونق تولید از طریق سامانه بهین یاب و با پرداخت مستقیم سیستم بانکی 1500 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده. همچنین حدود  ۴۵۲۶ کارگاه تسهیلات اشتغال روستایی، فراگیر و حمایتی دریافت کرده اند.
 وی با بیان اینکه به رغم تلاش‌های انجام شده تا رسیدن به نتیجه مطلوب فاصله داریم، خاطرنشان کرد: کسانی باید در این مسیر گام بردارند که برای اول شدن استان با برنامه ریزی، همدلی و هم‌افزایی تلاش می‌کنند؛ چرا که فارس این ظرفیت را دارد که در همه زمینه‌ها اول باشد.
 استاندار فارس همچنین از متولیان شهرک‌های صنعتی، منطقه ویژه اقتصادی و واحد معدن در سازمان صمت خواست تلاشی جدی‌تر و فعال‌تر در زمینه ایجاد فرصت‌های سرمایه گذاری داشته باشند.
وی با بیان اینکه باقی ماندن مشکلات پس از چند ماه به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست، بر لزوم پیگیری و رفع مشکلات در کارگروه رفع موانع تولید استان با همکاری همه دستگاه‌ها و نهاد‌های مربوط تأکید کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی