[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۹
  • دوره جدید

شهرهای فارس سایت دفن زباله دارند، روزنامه شیراز نوین

معاون نظارت و پایش محیط زیست فارس گفت: تقریباً تمام شهرهای استان فارس محلی را برای دفع و دفن زباله دارند؛ اما تنها سی و دو سایت، استاندارد بوده و دارای مجوز است.
لیلا تاجگردون در گفت و گو با ایسنا منطقه فارس با بیان اینکه بیشتر سایت‌های دفع و دفن زباله در فارس فاقد استاندارد است، گفت: از بین ٨٦ سایت دفن زباله موجود در فارس، ٣٢ سایت دارای مجوز است؛ البته بازدید و پایش سایت‌ها به شکل مستمر انجام می‌شود.
او البته یادآور شد که برخی از شهرهای استان فارس دارای سایت دفن زباله مشترک است و تأکید کرد که تمام سایت‌های دفن زباله باید متناسب با استانداردها جانمایی، طراحی و استفاده شده و چارچوب اصولی در آنها رعایت شود.
معاون اداره کل حفاظت محیط زیست فارس، سایت دفن زباله برمشور را یکی از سایت‌های استاندارد کشور قلمداد و تأکید کرد که در این محل زباله به شکلی اصولی دفن می‌شود.
او خاطرنشان کرد که بالغ بر هشت درصد از کل زباله جمع‌آوری شده از کلانشهر شیراز در مبدأ و قبل ورود به سایت برمشور، تفکیک می‌شود.
تاجگردون اضافه کرد: رویکرد امسال سازمان محیط زیست و به تبع آن اداره‌کل محیط زیست فارس بر محوریت نظارت بیشتر بر نحوه دفع پسماندهای بیمارستانی، عفونی، کشاورزی و... قرار داده شده است.
او با اشاره به تمرکز سازمان حفاظت محیط زیست بر کاهش استفاده از پلاستیک توسط شهروندان، گفت: در فارس هم این هدف مد نظر قرار گرفته و از مصادیق آن اجرای پویش شهر بدون پلاستیک در شیراز است.
معاون حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: پویش شهر بدون پلاستیک از سال گذشته در شیراز اجرایی و متعاقب آن، مرام‌نامه‌ای بین دستگاه‌های اجرایی امضا شد. 
تاجگردون اضافه کرد: در کارگروه سلامت و امنیت غذایی استانداری فارس نیز مصوبه‌ای مبنی بر ملکف شدن دستگاه‌ها برای کاهش استفاده از پلاستیک تصویب شد که در راستای همین مصوبه، دانشگاه علوم پزشکی به عنوان متولی اصلی سلامت بحث حذف ظروف یک‌بار مصرف از فروشگاه‌های عرضه کننده غذای گرم را دنبال کرد.
او ادامه داد: لازمه تداوم تأثیرگذار پویش شهر بدون پلاستیک، مشخص کردن جایگزین مناسب برای پلاستیک است؛ محصولی که تمام ابعاد زندگی انسان را در بر گرفته و هنوز هم جایگزین مناسبی برای آن نداریم.
معاون نظارت و پایش محیط زیست فارس با تأکید بر این که حذف پلاستیک در کوتاه مدت ممکن نیست، گفت: پلاستیک‌هایی که برای کشت محصولات نیز استفاده می‌شود پس از برداشت محصول در همان موقعیت رها شده و به مرور زمان با جذب در خاک، موجب تجزیه خاک می‌شود و نهایتاً بر سلامت انسان اثر می‌گذارد.
تاجگردون کاهش تولید پلاستیک و جایگزین آن با پلاستیک‌های تجزیه پذیر، آموزش و فرهنگ‌سازی، تفکیک پلاستیک‌ها در مبدأ، کاهش استفاده از آنها و عدم رهاسازی در طبیعت را راهکاری مناسب برای کاهش استفاده از پلاستیک برشمرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی