[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

تجویز دارو باید منطقی باشد، روزنامه شیراز نوین

نشست هم اندیشی بررسی وضعیت دارو و تجهیزات و ملزومات پزشکی مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با حضور رئیس هیئت امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران، مدیرکل اداره دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو و مدیرکل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی‌ دانشگاه علوم پزشکی شیراز، رئیس هیئت امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران، هدف از سفر به استان فارس را ارزیابی وضعیت تأمین و تهیه تجهیزات و ملزومات پزشکی و داروی بیماران در مراکز درمانی بیان کرد.
دکتر مهدی یوسفی با اشاره به پایش روند ارائه خدمات و میزان رضایتمندی بیماران از دریافت خدمات در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این بازدید سرزده گفت: در بازدید از مراکز و نشست مشترک با مسئولان دانشگاه، نگاه ویژه ای به تجربه و سیاست‌های دانشگاه علوم پزشکی شیراز در تهیه و تأمین اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی شده است.
او بررسی اجرای سیاست‌های راهبردی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، آشنایی با وضعیت موجود و تجارب دانشگاه علوم پزشکی شیراز را از دیگر اهداف سفر تیم نظارتی وزارت بهداشت دانست.
دکتر یوسفی افزود: گزارش سفر شیراز و بررسی وضعیت دارویی و تجهیزات پزشکی به وزیر بهداشت ارائه می‌شود تا در صورت نیاز از سوی ایشان برای سیاست گذاری کلی کشور ابلاغ شود.
این مقام مسئول در وزارت بهداشت ادامه داد: در بازدید از چند مرکز درمانی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با توجه به اولویت‌های دانشگاه، پیشگیری‌های مناسب در زمینه تأمین دارو و تجهیزات پزشکی انجام شده است.
رئیس هیئت امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران تأکید کرد: در شرایط موجود در کشور، ترویج فرهنگ مصرف درست دارو، تجویز منطقی دارو و استفاده بهینه از تجهیزات پزشکی ضرورت دارد.
مدیرکل اداره دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو نیز در این نشست گفت: با توجه به اینکه مراکز درمانی شیراز، بیماران جنوب کشور را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد، وضعیت دارویی در مراکز درمانی و برخی داروخانه به صورت میدانی بررسی شد. 
دکتر غلامحسین مهرعلیان با بیان اینکه تهیه و تأمین دارویی استان در وضعیت خوبی قرار دارد و هیچ مشکل خاصی وجود ندارد، افزود: معدود موارد محدودیت نیز در حوزه کشوری است.
او ادامه داد: در کل وضعیت خوبی در حوزه دارو و مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز و داروخانه‌ها وجود دارد و مردم استان فارس اطمینان داشته باشند، تا پایان سال هیچ کمبودی در زمینه دارو و درمان وجود ندارد و به راحتی می‌توانند داروهای تجویز شده خود را تهیه کنند و نیازی به ذخیره دارو در منازل نیست، زیرا خطرات زیادی برای سلامتی خانواده و اتلاف منابع کشور و منابع مالی افراد دارد و همه برنامه‌ریزی‌ها طبق روال پیش بینی و تأمین شده است.
مدیرکل اداره دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو یادآور شد: نبود داروی برند در کشور، کمبود دارویی محسوب نمی‌شود.
همچنین مدیرکل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی در این وزارت بهداشت به بازدید میدانی از دو بیمارستان تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز و بررسی وضعیت انبار تجهیزات، همکاری شرکت‌های پخش، مطالبات و معوقه‌ها اشاره کرد و از گفت: در نشست با مسئولان دانشگاه، وضعیت کشور در زمینه تأمین و تهیه تجهیزات و ملزومات پزشکی بیان شد.
مهندس سید حسین صفوی افزود: وضعیت برنامه ریزی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز از جهات تأمین تجهیزات و ملزومات پزشکی مناسب است و فهرست کالای استراتژیک آماده شده است و برنامه ویژه ای برای اقلام مورد حساسیت وجود دارد، البته به طور کلی، کارها و فعالیت‌ها به دلیل مطالبات شرکت‌ها، معوقه‌ها و تأخیر بیمه‌ها به سختی پیش می‌رود.
او ادامه داد: با توجه به دریافت اطلاعات، گزارش‌ها و بازدیدهای میدانی انجام شده، مدیریت تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، جزو مدیریت‌های موفق در سطح کشور به شمار می‌رود.
در این نشست رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز بر تجویز و مصرف منطقی دارو و نظارت بر شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی تأکید کرد.
دکتر علی بهادر با اشاره به فعالیت اثربخش مرکز پایش مراقبت‌های درمانی (MCMC) دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: با وجود این مرکز، کمبودهای احتمالی در حوزه‌های مختلف در مراکز درمانی، در کوتاه‌ترین زمان ممکن رفع می‌شود.
او ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با مدیریت در کنترل هزینه‌ها، تجویز منطقی دارو و خدمات پاراکلینیکی، توانسته نتایج خوبی به دست آورد.
دکتر بهادر، با توجه به شرایط اقتصادی موجود در کشور، بر همدلی و همکاری تمامی ‌مسئولان به ویژه دست اندرکاران حوزه سلامت برای ارتقای سطح سلامت جامعه و پیشرفت کشور تأکید کرد.
 رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در این نشست هم اندیشی، ضمن معرفی فعالیت‌ها و برنامه‌های دانشگاه در تهیه و تأمین دارو و تجهیزات و ملزومات پزشکی، روند ارائه خدمات مراکز درمانی و برخی اعمال جراحی به ویژه پیوند، تجویز منطقی دارو و خدمات پاراکلینیکی را به تیم نظارتی معرفی کرد.
این نشست با حضور دکتر مهدی یوسفی رئیس هیئت امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران، دکتر غلامحسین مهرعلیان مدیرکل اداره دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو، مهندس سید حسین صفوی مدیرکل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی، دکتر علی بهادر رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر محمدجواد خشنود معاون غذا و دارو، دکتر عبدالخالق کشاورزی معاون درمان، دکتر مهرداد شریفی معاون توسعه مدیریت و منابع و جمعی از مدیران و مسئولان ارشد دانشگاه، در مرکز پیوند اعضای ابوعلی سینای شیراز برگزار شد.
همچنین در این نشست، معاونان غذا و دارو، درمان و توسعه مدیریت و منابع و جمعی از مسئولان ارشد دانشگاه، در خصوص فعالیت‌های حوزه‌های مرتبط خود، توضیحاتی ارائه دادند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی