[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

اختراع وایت‌برد الکترومکانیکی رولینگ در دانشکده بهداشت شیراز، روزنامه شیراز نوین

اعضای هیئت علمی‌ گروه ارگونومی ‌دانشکده بهداشت شیراز توانستند رولینگ وایت برد را برای نخستین بار در ایران اختراع کنند.
 به گزارش روابط عمومی ‌دانشکده بهداشت شیراز، عضو هیئت علمی ‌ارگونومی ‌با اعلام این خبر گفت: اختلالات اسکلتی - عضلانی مرتبط با کار یکی از آسیب‌های مهم شغلی به شمار می‌رود و عمده ترین عامل از دست رفتن زمان کار و آسیب‌ها ی انسانی نیروی کار به شمار می‌آید.
دکتر علیرضا چوبینه افزود: به دلیل پیشرفت تکنولوژی اطلاعات و چند فرهنگی شدن محیط‌های اجتماعی، وظایف معلمان نیز دستخوش تغییرات و پیچیدگی فزون‌تر شده است. امروزه اغلب معلمان از دردهای اسکلتی- عضلانی، به ویژه در نواحی گردن و شانه‌ها، رنج می‌برند که یکی از علت‌های این درد می‌تواند نوشتن روی تخته باشد.
 او ادامه داد: با مطالعه و جستجوی اینترنتی در مورد انواع گوناگون تخته‌های مورد استفاده در مراکز آموزشی و تحقیقاتی این نتیجه حاصل شد که هیچ یک از طراحی‌های ارائه شده نتوانسته زاویه بین بازو و بدن را در حالت استاندارد حفظ کند. همچنین در اغلب موارد آموزگاران مجبورند برای اینکه همه دانش آموزان بتوانند مطالب نوشته شده را ببینند، از بالای تخته شروع به نوشتن کنند.
به گفته این عضو هیئت علمی ‌دانشگاه علوم پزشکی شیراز، این موضوع باعث افزایش میزان بالا بردن شانه و زمان نگهداری آن در بالای سر می‌شود که آسیب زا بوده و فشار بر اندام فوقانی را افزایش می‌دهد، بنابراین طراحی یک تخته وایت برد ارگونومیک که بتواند علاوه بر بالا بردن حس اشتیاق معلمان، استانداردهای لازم را نیز دارا باشد، در دستور کار قرار گرفت. دکتر چوبینه با بیان مزایای به کارگیری این نوع تخته، از کمک به کاربر برای افزایش راحتی به لحاظ دارا بودن مکانیزم چرخش صفحه تخته در دو جهت عقربه‌های ساعت و برعکس به صورت مکانیزه و با استفاده از نیروی الکتریکی نام برد و اضافه کرد: همچنین در پشت تخته برای پاک کردن کل صفحه یک سیستم تخته پاک کن تعبیه شده که با ریموت کنترل از سوی معلم فعال می‌شود.
این اختراع که به تأیید اداره ثبت اختراعات رسیده، برگرفته از پایان‌نامه زهرا خسروی دانشجوی رشته ارگونومی ‌و به راهنمایی دکتر محسن رازقی و دکتر علیرضا چوبینه بوده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی