[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۲
  • دوره جدید

گردشگری بدون رونق، روزنامه شیراز نوین

نایب‌رئیس سازمان ملی کارآفرینی با بیان اینکه خواهرخواندگی شیراز با دیگر شهر‌های دنیا بی‌فایده و بی‌تأثیر است، گفت: اگرچه ساخت برند شهری یکی از اهداف مهم ایجاد خواهرخواندگی‌ها است؛ اما این اتفاق هیچ تأثیری در رونق گردشگری و اقتصاد کشور ندارد.
یلدا راهدار در گفت و گو با ایلنا با بیان اینکه تعطیلی آخر هفته باعث استقبال مردم از نقاط جذاب و گردشگری داخل استان می‌شود، افزود: نباید فراموش کرد که گردشگری داخلی نقش بسزایی در اقتصاد استان دارد.
نایب‌‌رئیس سازمان ملی کارآفرینی با بیان اینکه گردشگری تنها راه ایجاد اشتغال در استان فارس است، گفت: با توجه به اینکه موضوع جذب توریسم تنها به گردشگران خارجی خلاصه نمی‌شود، بنابراین توجه به گردشگران داخلی در توسعه و رونق اقتصادی ضروری است.
راهدار با بیان اینکه جذابیت‌های گردشگری استان بر کسی پوشیده نیست، گفت: رونق گردشگری استان نیازمند زیرساخت‌های مناسب است که توجه به این مهم می‌تواند رونق مناسبی را در گردشگری استان ایجاد کند. جذابیت گردشگری فارس به اندازه هر استان کشور است.
راهدار با اشاره به اینکه بی‌شک اتفاقات اخیر کشور و تصمیمات گرفته شده در سیاست‌های داخلی و خارجی  بر گردشگری استان تأثیرگذار بوده، گفت: در ماه‌های اخیر شاهد کاهش تعداد گردشگران به استان هستیم.
نایب‌رئیس سازمان ملی کارآفرینی با اشاره به اینکه در بخش گردشگری به مراتب می‌توانستیم بهتر عمل کنیم، ادامه داد: ارزشمند بودن برند شهر شیراز یکی از ویژگی‌های مهم جذب گردشگر است که متأسفانه در سال‌های گذشته اقدامات مناسبی در این بخش انجام نشده است. در صورتی که برند شیراز می‌تواند ناجی گردشگری استان باشد و این مهم نیازمند تبلیغات گسترده‌تر است.
راهدار با انتقاد از نبود بودجه در بخش تبلیغات جهانی گردشگری گفت: با توجه به اینکه شبکه‌های جهانی هزینه‌های زیادی را صرف حضور در مراسم مختلف و نمایشگاه‌های دنیا می‌کنند؛ اما عدم حضور نماینده‌ای از شیراز و استان فارس لطمات زیادی را به گردشگری ما وارد کرده است.
نایب‌رئیس سازمان ملی کارآفرینی با بیان اینکه عدم تخصیص بودجه به بخش گردشگری باعث عقب‌ماندگی این حوزه شده است، افزود: بخش خصوصی توان پرداخت هزینه‌هایی مبنی بر ایجاد برند شهر را ندارد؛ چرا که برندسازی شهر در بخش گردشگری بر عهده سازمان‌ها و ارگان‌هایی مانند شهرداری، اداره میراث فرهنگی و گردشگری است.
راهدار افزود: ایجاد خواهرخواندگی با شهرهایی مناسب و تأثیرگذار است که نمایندگان آن در مناسبات هفته‌های فرهنگی آن شهر حضور یابند و در نهایت به جذب گردشگر ختم شود؛ اما در ایران برعکس است و  خواهرخواندگی شیراز با دیگر شهرهای دنیا صرفاً در قالب تفاهم‌نامه است. به نظرم شهرداری شیراز باید بعد از ایجاد خواهرخواندگی با شهرهای دنیا، مراودات خود را با  آنها قطع نکند و رفت و آمد‌ها را به صورت مستمر تداوم دهد.
نایب‌رئیس سازمان ملی کارآفرینی با انتقاد از عدم حضور اداره کل میراث فرهنگی فارس در نمایشگاه‌های جهان بیان کرد: اداره کل میراث فرهنگی فارس فقط به حضور در نمایشگاه‌های شهر‌ها و استان‌های داخلی کشور بسنده کرده است، به طوری‌که این اداره تلاشی برای حضور در نمایشگاه‌های جهانی انجام نمی‌دهد.
وی با بیان اینکه نماینده‌های استان در مجلس به هیچ‌وجه به موضوع گردشگری توجه نداشته‌اند، افزود: در چهار سال گذشته هیچ‌کدام از نماینده‌ها هیچ‌گونه مطالبه، درخواست، برنامه و... در موضوع گردشگری نداشته‌اند.
راهدار با اشاره به اینکه برگشت هزینه‌های حاصل از اماکن گردشگری از خزانه به استان باعث آبادانی فارس می‌شود، افزود: با توجه به اینکه درآمدهای گردشگری استان به حساب خزانه واریز می‌شود؛ اما نمایندگان استان در مجلس برای برگشت این درآمدها به فارس هیچ تلاشی انجام نداده‌اند.
وی با اشاره به اینکه نماینده‌های فارس در مجلس برای اخذ رأی ذهن و تلاش خود را بر مسائلی مانند آسفالت محله‌ها و حوزه‌های انتخابیه معطوف کرده‌اند، افزود: این مهم سبب شده که آن‌ها تصمیمات مناسبی در جهت توسعه استان اتخاذ نکنند.
وی با بیان اینکه گذاشتن تمام جاذبه‌های گردشگری استان در سبد اماکنی مانند حافظیه و سعدیه امری اشتباه است، ادامه داد: جذابیت روزانه گردشگری در شیراز باعث رونق گردشگری شیراز در تمام فصول و ماه‌های سال می‌شود.‌

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی