[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

تلاش برای رفع مشکل آب صدرا و شیراز تا پایان این هفته، روزنامه شیراز نوین

 سال گذشته که میزان بارندگی بسیار کمتر از امسال بود و فارس و شیراز حدود 10 سال خشکسالی را پشت سرداشت، مشکل آب آن‌چنانی که این روزهای گرم تابستان مردم را دچار مشکل کرده است، ساکنان شیراز و صدرا را آزار نداد.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، ساکنان بخش‌هایی از جنوب شیراز، طی هفته‌های گذشته بارها فشار بسیار کم و حتی بی آبی را تجربه کردند و اهالی شهر جدید صدرا، اولین ماه فصل تابستان را با رنج بی آبی به انتها رساندند. حال آنکه ابتدا مسئولان شرکت آبفای شیراز پاسخگو نبودند و بعد مشکل را انکار کردند و در نهایت ضمن پذیرش وجود مشکل، وعده رفع آن را تا پایان هفته پیش رو دادند.
اگرچه مدیرعامل شرکت آبفای شیراز بعد از حدود یک دهه حضور در رأس این اداره به مانند بسیاری از مدیران در شیراز، خود را در جایگاه پاسخگویی ندیده و تلفن‌ها و سوالات مکرر خبرنگاران را یا بی‌پاسخ گذاشته یا به مسئول روابط عمومی ‌تازه منصوب شده‌اش، حواله می‌دهد.
این در حالی‌ست که از اوایل اردیبهشت امسال، ساکنان شهر جدید صدرا و بخشی از شیراز، با مشکل کم آبی و قطع موقت آب روبرو بودند و طی یک ماه گذشته در بعضی نقاط تنها سه یا چهارروز در هفته، آب کافی داشتند.
مدیر روابط عمومی‌ شرکت آبفای شیراز در این خصوص به ایسنا منطقه فارس گفت: با احداث و تجهیز دو حلقه چاه و همچنین افتتاح مخزن ۱۵ هزار متر مکعبی در صدرا مشکلات کمبود آب در این شهر جدیدالتأسیس برطرف خواهد شد.
  بهرام زاهدی بیان کرد: برای رفع مشکل کم آبی در شهر جدید صدرا شرکت آبفای شیراز تاکنون از بخش خصوصی دو حلقه چاه اجاره و تجهیز و اکنون وارد مدار شده است که کمک شایانی به وضعیت کم‌آبی و قطعی پی در پی آب در صدرا کرده است.
زاهدی افزود: دو حلقه چاه دیگر در فاز دو صدرا احداث و تجهیز شده است که نیاز به ۶ کیلومتر لوله گذاری خط انتقال داشته که تا هفته آینده وارد مدار خواهد شد. 
وی با اشاره به خط دوم آب‌رسانی سد دروزن به شیراز نیز گفت: این خط لوله از سمت دوکوهک و صدرا می‌گذرد که در سفر وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور به شیراز، مقرر شد که آب از طریق خط دوم آب‌رسانی دورودزن تا مهر ماه به دوکوهک و تا بهمن ماه به معالی آباد انتقال داده شود که مشکل آب صدرا برای درازمدت برطرف خواهد شد.
مدیر روابط عمومی ‌شرکت آبفای شیراز همچنین از آماده شدن یک مخرن ۱۵ هزار متر مکعبی در صدرا برای بهره‌برداری خبر داد و ابراز امیدواری کرد که با اقدامات گفته شده، مشکل کم آبی شیراز و صدرا به طور کامل برطرف و وضعیت پایدار شود.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر نیز اگر ساکنان صدرا در منازل خود مجهز به منبع ذخیره آب باشند دیگر مشکلی نخواهند داشت، خاطر نشان کرد: با این اقدامات مردم می‌توانند مصرف آب خود را مدیریت کنند.
زاهدی ادامه داد: در حال حاضر نحوه آبرسانی به صدرا به این صورت است که شب‌ها مخازن موجود در صدرا آبگیری شده، در طول روز توزیع می‌شود که اهالی صدرا با افت فشار آب مواجه نباشند. 
مدیر روابط عمومی‌ شرکت آبفای شیراز با اشاره به اینکه آب شهر جدید صدرا تنها از طریق سفره‌های آب زیرزمینی و چاه تأمین می‌شود، گفت: در حال حاضر ۲۰ حلقه چاه برای آبرسانی در صدرا وجود دارد که منابع آبی آن تنها از این طریق تأمین می‌شود. 
زاهدی با بیان اینکه در حال حاضر تمام این ۲۰ حلقه چاه تجهیز و در حال استفاده است، افزود: روزانه تولید آب در صدرا به حدود ۳۰ هزار متر مکعب در روز است.
وی با تأکید بر اینکه در حال حاضر در شیراز و شهر جدید صدرا مشکل آب وجود ندارد، تصریح کرد: در صدرا آب به صورت طبیعی به تمام شهروندان می‌رسد. 
زاهدی یکی از علت‌های ناگهانی کمبود آب در صدرا را افزایش جمعیت عنوان و اعلام کرد: در سال گذشته اکثر درصد مسکن مهر‌های در صدرا خالی از سکنه و ۲۵ درصد قبض‌های ما در مسکن مهر صفر بوده است. 
وی ادامه داد: همچنین در سال گذشته حدود ۲۰ لیتر بر ثانیه چاه‌های آب صدرا آب دهی داشتند، این رقم امسال به ۱۲ لیتر بر ثانیه رسیده، که با کاهش ۸ لیتر بر ثانیه ایی آبدهی چاه‌های صدرا مواجه شده‌ایم. 
مدیر روابط عمومی‌ شرکت آبفای شیراز با اشاره به افزایش دما صدرا نسبت به سال گذشته، گفت: پیک دمای هوا صدرا در سال گذشته ۳۶ درجه بوده است که امسال این شهر دمای ۴۲ درجه سانتی گراد را نیز تجربه کرده است. 
زاهدی ادامه داد: که در شهر صدرا با افزایش جمعیت نسبت به سنوات گذشته، افزایش دما هوا و همچنین کاهش آب دهی چاه‌ها و... باعث ایجاد تنش و کمبود آب شد. 
وی یکی دیگر از علل کمبود آب در صدرا را تصادف یکی از شهروندان با تیر که منجر به قطع برق ۶ حلقه چاه در اوایل تیر ماه عنوان کرد که اکنون مشکل آن برطرف شده است.
زاهدی همچنین گفت: ورود کولر‌های آبی به چرخه با مصرف میانگین ۳۵۰ لیتر آب در شبانه روز یکی دیگر از دلایل کمبود آب بود.  
مدیر روابط عمومی ‌شرکت آبفای شیراز گفت: ۱۵ هزار واحد مسکن مهر در صدرا وجود دارد که برای هیچ‌کدام از آنها منبع ذخیره پیش‌بینی و انجام نشده است. 
زاهدی با اشاره به اینکه طبق قانون بایستی تمامی ‌منازل مسکونی مجهز به منبع ذخیره آب باشند، گفت: در فصل گرما باید در این منبع‌ها آب ذخیره و با پمپ هدایت شود. 
وی ادامه داد: در حالی که هیچ کدام از مسکن مهر‌ها منبع ذخیره آب نداشته و در زمانی که با تانکر آب رسانی می‌شود این افراد با مشکل مواجه شده و در شرایط استراری هم نمی‌توان به آنها کمک کرد. 
زاهدی تأکید کرد: تمامی منازل مسکونی باید مخزن ذخیره آب زمینی و پمپ داشته باشند که در شرایط استراری بتوان به آنها آبرسانی کرد. 
وی در خصوص باغ شهر‌های صدرا گفت: ما متولی آبرسانی شهری هستیم. اگر در باغ شهرها آب به طور غیرمجاز از طریق چاه مصرف می‌شود به دستگاه‌های دیگر مربوط می‌شود.
مدیر روابط عمومی‌ شرکت آبفای شیراز در خصوص تصفیه‌خانه فاضلاب شرق صدرا این چنین گفت: این تصفیه خانه که مشکلات فاضلاب صدرا را به طور کل برطرف خواهد کرد، ۵۰ درصد فرآیند تمکیل انجام شده و بودجه آن در ردیف بودجه ملی قرار گرفته است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی