[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۱
  • دوره جدید

آموزش ۸۰حرفه اشتغال‌زا به زندانیان فارس، روزنامه شیراز نوین

گروه خبر: سعیدرضا امیرآبادی
مدیرکل آموزش فنی‌وحرفه‌ای فارس گفت: رفع معضل بیکاری و تحقق شعار سال مبنی بر رونق تولید ملی از اهداف اصلی آموزش فنی‌وحرفه‌ای فارس است. دکتر حشمت کوشکی در نشست خبری هفته مهارت آموزی که در مرکز مهارت‌آموزی خلیج فارس شیراز برپا شد، افزود: آموزش با کیفیت به رعایت چندین مؤلفه بستگی دارد و باید شاخصه‌هایی نظیر استانداردهای مناسب، مربیان کارآزموده، مکان‌های آموزشی، امکانات و تجهیزات مناسبی را برای دانش‌پژوهان فراهم کرد. 
پیشتازی فارس در حوزه فنی‌وحرفه‌ای
وی افزود: استفاده بهینه از منابع موجود در مراکز آموزش فنی و حرفه ای و حركت در مسیر توسعه ضروری است و اولویت اصلی اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای فارس همانا مهارت‌افزایی نیروی کار است؛ چرا که افراد دارای مهارت چندین برابر بیشتر از افراد فاقد مهارت فرصت اشتغال پیدا می‌کنند.دکتر کوشکی استان فارس را از مناطق پیشتاز در حوزه آموزشی برشمرد و خاطرنشان ساخت: تدوین و بازنگری 42 استاندارد آموزشی در سال گذشته در استان فارس در حالی صورت گرفته است که برخی از استان‌ها در حد 5 یا 6 استاندارد تدوین کرده‌اند. وی با اشاره به حمایت‌هایی که از اقشار آسیب‌پذیر اجتماعی در این زمینه صورت گرفته است، تصریح کرد: زنان سرپرست خانوار، معتادان بهبود یافته، زندانیان و دانشجویان از گروه‌های هدف این سازمان برای مهارت‌آموزی هستند و در سال جاری فعالیت‌ها متناسب با نیازها و استفاده بهینه از منابع و حرکت در مسیر توسعه خواهد بود. همچنین در کنار ارائه مفاهیم آموزشی، برگزاری دوره‌های بازآموزی و ارتقای مهارت برای مربیان فنی و حرفه‌ای با رویکرد کمک به بازار کار و اشتغال‌آفرینی از برنامه‌های این اداره کل است.
تکریم مبانی اقتصاد مقاومتی
مدیرکل آموزش فنی‌وحرفه‌ای فارس با تأکید بر اجرایی شدن محتوای اقتصاد مقاومتی خاطرنشان ساخت: سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در راستای اجرای مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی و با هدف تقویت آموزشگاه‌های فنی و حرفه ای آزاد در برابر تکانه‌های ناشی از افزایش تورم و تغییر در مخارج و اولویت‌های سبد اقتصادی خانواده‌ها و تأثیر آن بر تقاضا برای مهارت آموزی، نظام نوین مدیریت و مدل توسعه کمی ‌و کیفی آموزشگاه‌های آزاد طراحی و اجرایی کرده است. دکتر کوشکی افزود: امروزه ساختار و ترکیب مشاغل به واسطه تغییرات مداوم محیطی و فناوری‌های جدید در حال تغییر است و بازار کار به نیروی ماهر و متخصص بیش از پیش نیازمند است. به همین دلیل با ظهور فناوری‌های نوین و راهبردی، زمینه پیدایش و توسعه آن در کشور ما نیز به شدت احساس می‌شود. توسعه این فن‌آوری‌ها در کشور مستلزم دسترسی به نیروهای زبده و مجرب در زمینه نصب و راه‌اندازی، تعمیر، نگهداری، تولید، عملیات، ارتقا و توسعه ماشین، طراحی نرم افزار و خدمات پس از فروش، خدمات و سرویس‌های دوره‌ای در آن فناوری‌ها است.
فقر مهارت‌های شغلی
مدیرکل آموزش فنی‌وحرفه‌ای فارس با اشاره به ریشه‌های فقر مهارتی در ایران و استان فارس خاطرنشان ساخت: متأسفانه فقر مهارتی مشکلی دیرینه است و علل و ریشه آن را می‌توان در عوامل متعددی جست و جو کرد. یکی از عوامل اصلی، توسعه بی رویه دانشگاه‌های کشور و هجوم خیل عظیمی ‌از جوانان به دانشگاه به خصوص در رشته‌های تحصیلی نظری ارزیابی می‌شود.وی با اشاره به فقر فرهنگی که بر حوزه اشتغال حکم‌فرماست، گفت: افزایش تصدی‌گری، توسعه بی‌رویه دولت و استخدام نیروی کار در بخش دولتی منجر به شکل‌گیری فرهنگ پشت میز نشینی شد و استقبال جوانان از رشته‌های نظری دانشگاهی، حمایت والدین و خانواده‌ها به اشاعه فرهنگ مدرک گرایی دامن زد. بنابر این رویه هرکس مدرک بالاتری داشت جایگاه بهتری در ادارات دولتی به دست آورد و بدین ترتیب مهارت‌آموزی و کسب شایستگی‌های شغلی و حرفه ای به فراموشی سپرده شده بود. به عبارتی، نبود جایگاه معتبر برای فرد مهارت آموخته و منزلت آموزش‌های مهارتی در کشور باعث شده در کشور با «فقر مهارتی» مواجه باشیم.
اشتغال پایدار برای اقشار آسیب پذیر
دکتر کوشکی در پاسخ به خبرنگار شیرازنوین گفت: در ۸۰ حرفه به زندانیان عادل آباد شیراز آموزش‌های مهارتی که منجر به اشتغال پایدار خواهد شد داده می‌شود. همچنین در در پادگان‌ها و مدارس و دانشگاه‌ها و بسیاری دیگر از عرصه‌ها حضور فعالی داریم. مدیرکل آموزش فنی‌وحرفه‌ای فارس در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از آن جایی که عامل محرک و توسعه اقتصادی وابسته به دسترسی به نیروی انسانی ماهر و متخصص است، بخش‌های اقتصادی نیز توسعه نیافته و در چرخه‌های بعدی خود امکان جذب نیروی‌های جدید را ندارد. به همین دلیل آموزش‌های فنی و حرفه‌ای باید بر اساس نیازسنجی دقیق از کارفرمایان باشد و بر اساس ابزارهای استانداردهای مشاغل و استانداردهای ارزشیابی توسط بنگاه‌های اقتصادی تأیید شود. بین طرف‌های آموزشی و فعالان دنیای کار باید توافقی انجام شود تا ضمن اجتناب از موازی کاری، تعادل در عرضه و تقاضای نیروی کار برقرار شود و سامانه‌های جامع تحلیل اطلاعات بازارکار نیز راه اندازی و فعال باشد.
توجه به مبانی نرم افزاری
وی با اشاره به آموزش‌های دقیق و همه‌جانبه نرم‌افزاری در کنار تدریس مبانی پایه گفت: فرایندهای مهارت‌های نرم نیز نکته حساسی است که باید به آن توجه شود. بدین معنا که افراد باید در زمینه‌هایی همچون کسب شایستگی‌های برقراری ارتباط و فنون مذاکره، حل مسئله، رفع تعارض، تصمیم گیری، تفکر انتقادی و خلاق، کار تیمی‌ و مدیریت زمان نیز توانمند باشند، تا نه تنها قابلیت‌های اشتغال پذیری و استخدام شدن آنها افزایش یابد، بلکه قابلیت‌های کارآفرینی و اشتغال‌زایی آنها نیز ارتقا یابد. دکتر کوشکی با اشاره به برنامه‌های ویژه هفته ملی مهارت در فارس گفت: برگزاری جشن بزرگ خانواده فنی‌وحرفه‌ای، رونمایی از ٣٠ کارگاه جدید آموزشی در سطح استان، افتتاح ٦ آموزشگاه آزاد فنی و حرفه‌ای، ارائه بسته‌های حمایتی بخش خصوصی در راستای نیازسنجی آموزشی آموزشگاه‌ها، افتتاح مرکز مهارت‌آموزی و مشاوره شغلی در دانشگاه شیراز، دیدار با خانواده شهدا و جانبازان و برگزاری دومین همایش مهارت آموختگان پرسنل وظیفه نیروهای مسلح در پادگان شهید دوران از جمله برنامه‌هایی است که در هفته ملی مهارت در دستور کار قرار گرفته است. مدیرکل آموزش فنی‌وحرفه‌ای فارس همچنین افتتاح نمایشگاه هفته ملی مهارت در پارک جنت بالغ بر ٥٠ غرفه، برگزاری پیاده‌روی خانوادگی در پیاده راه سلامت بلوار شاهد، برگزاری دومین استارتاپ مهارتی ویژه کارآموران و مربیان، رونمایی از سند توسعه مهارتی استان، رونمایی از سامانه شهروند الکترونیک و سامانه مکاتبات اداری آموزشگاه‌های آزاد، سامانه یکپارچه مدیریت منابع انسانی در حوزه حضور و غیاب، حقوق و دستمزد و ارتقای شغل و تجلیل از پیشکسوتان مهارتی و اتحادیه‌های زیرمجموعه اتاق اصناف استان از دیگر برنامه‌هاست. مدیرکل آموزش فنی‌وحرفه‌ای فارس با اشاره به آمار و ارقام فعالیت‌های صورت گرفته در سال جاری گفت: در چهارماه امسال ٢٢ هزار و ٦٤٧ دوره معادل دو میلون و٤٧٧ هزار و ٦٧٩ هزار نفر ساعت آموزش داده‌ایم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی