[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

مرمت بخش‌هایی از ارگ کریمخان زند آغاز شد، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل میراث فرهنگی فارس از آغاز عملیات مرمت  بخش‌هایی از بنای تاریخی ارگ کریم خان زند در شیراز خبر داد. 
به گزارش روابط عمومی ‌اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری با بیان مطلب فوق گفت: مرمت این بنای تاریخی دوره زندیه با اعتباری بالغ بر 3میلیاردریال از محل اعتبارات ملی و استانی در بخش‌های سازه آجری بادگیری‌ها، تعمیرات آجرکاری و بندکشی برج‌های چهارگانه، جان‌پناه‌های بخش خارجی بام، اجرای کف فرش اتاق واقع در ضلع جنوبی ارگ، مسقف نمودن حوض واقع در گوشه جنوب غرب بام با استفاده از سازه موقت، توسط مرمتگران و متخصصان میراث فرهنگی فارس در دست انجام است.
این مقام مسئول به مدت زمان اجرای پروژه نیز اشاره کرد و تصریح کرد: عملیات مرمت از 20 تیرماه 98  آغاز و پیش‌بینی می‌شود تا آخر شهریورماه سال جاری پایان یابد.
بنا بر این گزارش، در سه ماه ابتدای سال 98، در مجموع 234 هزار و 745 بازدید داخلی و خارجی از این مکان تاریخی صورت گرفته است.
گفتنی است، ارگ کریم‌خانی، مهم‌ترین و بزرگترین بنا از دوران زندیه است که در سال 1180 هجری قمری به دستور کریم‌خان زند در مرکز شهر شیراز ساخته شد و به عنوان مرکز حکومت وی و خاندان زندیه و همچنین محل سکونت آنان مورد استفاده قرار گرفت. این بنای ارزشمند در سال 1351 با شماره 918  در فهرست آثار ملی کشور  به ثبت رسیده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی