[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۷۰
  • دوره جدید

آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر به نمایش درآمد، روزنامه شیراز نوین

باشگاه خبرنگاران: آثاری از گنجینه که پیش از این قرار بود در برلین و رم نمایش داده شوند در معرض دید مخطبان قرار گرفت.
برخی آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر عصر دیروز در محل موزه به نمایش درآمد. این آثار که قرار بود پیش از این بدون مشخص شدن دقیق به برلین و رم سفر کنند، پس از اعتراض ها حالا به نمایش درآمده است.
مجید ملانوروزی مدیر دفتر هنرهای تجسمی گفت: امروز شاهد افتتاح نمایشگاهی هستیم که پیش از این قرار بود در برلین و پس از آن در رم برگزار شود، اما به جهاتی و به‌ خاطر حاشیه‌هایی به تأخیر افتاد که امیدواریم این نمایشگاه تابستان سال آینده در برلین و بعد از آن در رم افتتاح شود.
او درباره برگزاری این نمایشگاه در موزه هنرهای معاصر گفت: ما این نمایشگاه را برپا کردیم تا هنرمندان ایرانی و علاقه‌مندان ببینند چه آثاری برای این نمایشگاه انتخاب شده بود. خیلی‌ها می‌گفتند برخی از این آثار عوض شده یا به خارج از کشور رفته و برنگشته است. متأسفانه این‌گونه حاشیه‌ها در حوزه فرهنگ و هنر وجود دارد.
ملانوروزی همچنین درباره کتاب آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر که پیش از این قول چاپ آن در سال 95 داده شده بود، گفت: تمام آثار گنجینه عکسبرداری شده است اما متأسفانه صحافی تمام نشده و به همین دلیل رونمایی از این کتاب به بعد از تعطیلات نوروز موکول شد. روزی که من به موزه آمدم نمایشگاهی از آثار چاپ دستی گنجینه موزه هنرهای معاصر برگزار شد که کاتالوگ آن خیلی زود فروش رفت و ما تصمیم گرفتیم همه آثار چاپ دستی را در قالب یک کتاب چاپ کنیم.
وی افزود: بنیاد لاجوردی که مسئول چاپ کاتالوگ آن نمایشگاه بود، در چاپ دوم کاتالوگ از همه آثار چاپ دستی عکسبرداری کرد تا امروز شاهد رونمایی کتاب این آثار که توسط بنیاد لاجوردی گردآوری شده، باشیم. این آثار حدود هزار تابلوی چاپ دستی است که بخشی از گنجینه موزه هنرهای معاصر به شمار می‌رود. گرچه این کتاب در قطع کوچک چاپ شده اما به عنوان یک آرشیو از بخشی از موزه هنرهای معاصر حائز اهمیت است.
مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی با اشاره به اینکه در چاپ این آثار مجبور به سانسور شده‌اند، گفت: متأسفانه به دلیل شرایط برخی از آثار ما مجبور شدیم تعدادی از آنها را با یک پوشه سانسور کنیم و بخشی از تابلو را به نمایش در بیاوریم.
ملانوروزی همچنین بیان کرد: امروز در این نمایشگاه آثار ایرانی و خارجی را می‌بینیم که خارجی‌ها با همکاری رئیس موزه برلین و رئیس موزه رم انتخاب شده و کار انتخاب آثار ایرانی بر عهده مهدی حسینی بوده است. غلامرضا نامی دبیر نمایشگاه مسافران برلین رم با بیان اینکه این نمایشگاه بلیت دو سفره داشت، اظهار کرد: قرار بود این نمایشگاه با یک بلیت دو سفره به اروپا برود و برگردد اما به دلایلی این امر ممکن نشد و ما هنوز هم اعتقاد داریم بلیت این آثار تجدید ‌شود تا بروند. چراکه این سفر برای آنها و هنر مملکت مفید است.
او ادامه داد: معمولاً در تمام دنیا برای برپایی چنین نمایشگاه‌هایی 4 تا 5 ماه زمان لازم است اما از آنجا که این فکر ناگهان به ذهن ملانوروزی رسید ما کمتر از 12 روز این نمایشگاه را آماده کردیم. از همین‌رو امیدوارم اگر کمی و کاستی دارد ببخشید.
سپس مهدی حسینی (پژوهشگر) درباره انتخاب این آثار اظهارکرد: از زمانی که صحبت برپایی نمایشگاهی از تعداد آثار گنجینه مطرح شد در رسانه‌ها صحبت‌های بسیاری مطرح بود که این آثار چرا انتخاب شدند و چه کسی آنها را انتخاب کرده؟ همچنین مباحثی مطرح بود مبنی بر اینکه آیا اگر این آثار از ایران خارج شود باز هم به ایران بازمی‌گردد یا نه؟
او ادامه داد: برخی شایعات نیز وجود داشت مبنی بر اینکه ممکن است مشابه آثار را برای ما بفرستند؟! من از همان ابتدا که این صحبت‌ها را می‌شنیدم خیلی متعجب می‌شدم از اینکه چگونه ممکن است این اتفاق بیفتد. درباره یک کشوری که همیشه با ما از لحاظ سیاسی،‌ اقتصادی‌ و فرهنگی دوست بوده چطور چنین افکاری به ذهن برخی افراد می‌رسد.
او افزود: آلمان در سال متجاوز از 10میلیون دلار با کشور ما رابطه اقتصادی دارد پس چگونه ممکن است این کشور 30 اثر از یک گنجینه رسمی موزه را قرض بگیرد و بعد باز نگرداند یا نمونه مشابه آن را به ما بازگرداند؟ این موضوع اصلاً در ذهن هیچ‌یک از افراد اروپایی نیست و نمی‌دانم این موضوع چگونه این‌قدر بزرگ شد و باعث شد برپایی این نمایشگاه به تأخیر بیفتد. حسینی خاطرنشان کرد: موزه برلین فضای خاصی را برای این آثار تدارک دیده و هنوز هم این طراحی را از بین نبرده و به همان صورت که آماده کرده بود نگه داشته است. ان‌شاءالله پس از اینکه این آثار در ایران به نمایش درآمد و هنرمندان در ایران با آن آشنا شدند، آن را به موزه آلمان و ایتالیا می‌فرستیم. کتابی را هم برای این منظور تهیه کردیم که به سه زبان فارسی، آلمانی، ایتالیایی است. او تأکید کرد: این نمایشگاه رسالتی برای معرفی ارزش‌های فرهنگی این کشور دارد و اینکه ما چه آثاری را در گنجینه‌مان نگه ‌می‌داریم و از آن حفاظت می‌کنیم؛ چراکه آثار گنجینه موزه از مکتب نیویورک بعد از نمونه‌هایی که در اروپا و آمریکا دارد از بی‌نظیرترین نمونه‌ها است و ما بزرگترین گنجینه مکتب نیویورک را در اختیار داریم. آنچه امروز در اینجا به نمایش درآمده بخشی از این گنجینه است.
حسینی اضافه کرد: امروز از کتابی رونمایی می‌شود که کل آثار چاپی که در گنجینه داریم در آن به نمایش درآمده و این کتاب که توسط آقای لاجوردی تهیه شده امروز به نمایش درمی‌آید. همچنین سال 96 کتابی از آثار موزه را رونمایی می‌کنیم که تمامی آثار گنجینه با کل مشخصات در آن آمده 
است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی