[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

ناس، مخدری در دسترس، روزنامه شیراز نوین

علی محمد پشوتن- ایسنا
تاکسی اینترنتی به موقع می‌رسد اما در ابتدای حرکت، راننده جوان کنار خیابان می‌ایستد و دستمالی را از جیب خارج کرده، تکه‌ای از آن را بریده و در دهان می‌گذارد و با لبخندی رو به مسافرش که متعجب نگاهش می‌کند، می‌گوید ناس انداختم! 
ناس یا نسوار، ماده مخدری است با پایه تنباکو، با بو و مزه‌ای تند. پیش‌ترها مهاجرانی که از کشورهای شرقی به ایران می‌آمدند مصرف کننده اصلی آن بودند؛ اما این روزها بسیاری از دکه‌ها در شیراز هم این متاع را عرضه می‌کنند. راننده جوان در تمام مسیر طولانی فرودگاه تا خانه، برای مسافرش از مزایای ناس نسبت به سیگار می‌گوید؛ اینکه بدون دغدغه از اینکه کسی متوجه شود، این متاع را می‌توان استفاده کرد.
او تمام آسیب‌های ناس را رد کرده و می‌گوید که ناس نه به دندانش آسیب زده، نه لثه اش را آزرده است و برای اثبات حرفش، دندانش را نشان مسافر می‌دهد و باز حرف می‌زند و حرف می‌زند و حرف می‌زند و در انتها آخرین مزیت ناس را هزینه اندکش نسبت به سیگار عنوان می‌کند. 
راننده بیست و هفت ساله که به ادعای خودش از هفده سالگی با ناس آشنا شده و حالا با هم انس و الفتی دارد! می‌گوید 90 درصد دکه‌هایی که در شیراز سیگار می‌فروشند، ناس هم دارند.
او دست آخر نشانی دکه‌هایی که ناس مرغوب به مشتری می‌دهند را هم با دقت می‌گوید و با گوگل مپ، محل را علامت گذاری می‌کند و بعد از دریافت کرایه‌اش، دور می‌شود. 
به گزارش ایسنا، از ابتدای دهه 90، مزه ناس به کام خیلی از جوان‌های ایرانی نشست! آنهایی که علاقه‌ای به مصرف دخانیات داشتند اما از اینکه خانواده آنان را شماتت کند در هراس بودند، ناس را پسندیدند. اغلبشان ابتدا با دل‌چرکی به سراغ این متاع رفتند و حالا به جانشان عجین شده و دیگر تحمل دوری‌اش را ندارند. 
گمان مصرف کنندگان ناس، بی خطر بودن، ارزانی، نامحسوس بودن و لذت بیشتر نسبت به سایر مواد دخانی بود، اما هرچه جلوتر رفتند، ناس را بیشتر حس کردند، ناسی که حالا ریشه‌های دندان و سلامت مری و معدشان را هدف گرفته و آرام آرام ماننده خره، از درون آنان را می‌خورد. 
مسافر تاکسی اینترنتی، یکی دو روز بعد به سراغ نشانی ناس فروشی‌ها رفت و سر راه از دکه‌هایی که در مسیرش بود سوال این متاع را گرفت، اما تمام دکه‌ها با اخم پاسخ منفی به او دادند. 
تنها دکه عرضه کننده ناس، همانی بود که در نقطه‌ای پرتردد از شیراز قرار داشت و انگار صاحبش اهل یکی از کشورهای همسایه بود. او توضیح کاملی در مورد انواع ناسی که داشت داده و می‌گوید: بسته هزاری داریم، هزار و پانصدی هم داریم. 
به گفته این فروشنده، بسته هزار آن سبز و بسته هزار و پانصدی، قهوه‌ای‌ست و این مورد دوم مشتریان بیشتری دارد. 
بسته را از فروشنده گرفت. رنگی نه چندان دلچسب داشته. دانه‌هایی شبیه گوگرد و بویی بسیار زننده. کمی ‌از آن را با راهنمایی فروشنده دکه، میان دستمال پیچید و پشت لبش گذاشت. بیش از چند دقیقه دوام نیاورد و دستمال را دور انداخت. طعم گس و تند آن گلویش را تحریک کرده بود و با خوردن چند جرعه آب بهتر شد. 
سرگیجه‌ای ملایم را حس می‌کرد، حسی که شاید برای خیلی‌ها دوست داشتنی باشد، اما بو و طعم آزار دهنده نسوار، حالش را به هم می‌زد. از دکه دار خداحافظی کرد و آرام و بااحتیاط! دور شد. 
یکی از مصرف کنندگان ناس یا نسوار به ایسنا منطقه فارس گفت: حدود 5 سالی هست که ناس می‌ندازم! بهتر از سیگار است. هیچ وقت تصمیم نگرفتم ولش کنم.
این جوان در حالی که سوار اتومبیل مدل بالای خارجی‌اش می‌شود، ادامه داد: شخصاً با ناس راحت‌ترم. ماشین بو نمی‌گیره، خودت بو نمی‌گیری، همه جا و همه وقت هم می‌شه ناس انداخت. خلاصه گرفت و گیر نداره!
او در واکنش به توضیحات خبرنگار ایسنا در مورد مضرات ناس و پرخطرتر بودن آن نسبت به سیگار و سایر مواد دخانی، شانه‌ای بالا انداخته، با لبخند خداحافظی می‌کند و دور می‌شود.
جوان دیگری که او هم خریدار ناس بود، به ایسنا گفت: اینکه مواد مخدر نیست. بعضی‌ها در مقابلش گارد می‌گیرند، اما مثل سیگاره. یکی این را می‌پسندد، یکی سیگار. ما که مشکلی با ناس نداریم.
او در حالی که ناس را برای مصرف آماده می‌کند، ادامه می‌دهد: چرا به جوانی که سیگار می‌کشد گیر نمی‌دهید و از او سوال نمی‌کنید چرا سیگار می‌کشد؟ این هم مثل آن!
او در حالی که نشان می‌دهد عصبانی‌ست، دور می‌شود و زیر لب بد و بیراهی هم حواله می‌دهد.
براساس این گزارش، بررسی‌های میدانی خبرنگار ایسنا حاکی از افزایش تمایل ایرانی‌ها به مصرف ناس یا نسوار است؛ ماده دخانی اعتیادآوری که بی‌تردید مانند هر ماده دخانی دیگری دارای عوارض خطرناکی است و علاوه بر عوارض سیگار و قلیان و...، مشکلات روانی هم برای مصرف کننده ایجاد می‌کند.
بنا به اطلاعات منتشر شده در سایت سازمان بهداشت جهانی، ناس یا نسوار یکی از عوامل اصلی در سرطان دهان و لثه، از بین رفتن باکتری‌های خوب محیط دهانی، بروز اختلال در خواب، تمایل به گوشه‌گیری و انزوا، سرطان مری و معده، اختلالات گوارشی و... است.
ناس علاوه بر مضرات تنباکو، آسیب‌های آهک را نیز برای فرد به همراه خواهد داشت؛ به طوری که بخش مهم از بروز خوردگی دهان و دندان و لثه و مشکلات و بیماری‌های گوارشی، به آهک مخلوط شده با تنباکو بازمی‌گردد.
برخی از صاحب‌نظران حوزه روان‌شناسی معتقدند ناس یا نسوار، بیش از سیگار وابستگی روانی در فرد ایجاد کرده و ترک آن بسیار دشوارتر از کنار گذاشتن سیگار و دیگر مواد دخانی است.
به گزارش ایسنا، باید پذیرفت که ناس آرام آرام جای خود را در جامعه ایرانی باز و مصرف کنندگان زیادی پیدا کرده است. موضوعی که امروز از مرز هشدار گذشته و نیازمند تدبیری جدی است. اگر مصرف سیگار در جوانان را می‌شد از بو یا آثار برجا مانده‌اش ردیابی کرد، مصرف ناس بی سر و صدا بوده و امکان اطلاع از اعتیاد یک جوان به این ماده اعتیادآور، بسیار دشوار است.
امروز خرید و فروش و مصرف ناس از سوی دستگاه‌های متولی ممنوعیت ندارد و با آن مانند سیگار و قلیان برخورد می‌شود؛ حال آنکه رواج بیشتر این ماده به دلیل عوارض بسیار شدید و تهدید کننده‌اش، سلامت جامعه خصوصاً جوانان را تحت الشعاع قرار می‌دهد.
تلاش ایسنا برای گفت‌وگو با رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر و دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان فارس تا زمان انتشار این گزارش ناکام ماند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی