[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۷
  • دوره جدید

برنامه‌ریزی برای تسهیل صادرات گوجه فرنگی مازاد تولید، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس خواستار برنامه‌ریزی دقیق برای مشخص شدن میزان تولید محصول گوجه‌فرنگی در این استان و بسترسازی برای صادرات مازاد این محصول و محصولات فرآوری شده آن به بازارهای خارجی شد.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، عنایت الله رحیمی عصرچهارشنبه 2 مرداد در جلسه شورای گفت‌وگوی استان فارس، گفت: جهادکشاورزی در استان باید دقیقاً میزان تولید محصولات صیفی نظیر گوجه فرنگی را مشخص کرده و اتاق بازرگانی هم ظرفیت تولید رب و دیگر محصولات فرآوری گوجه فرنگی را مشخص کند تا با جلب نظر و همکاری مجلس، بستر برای صادرات تولید مازاد این بخش فراهم شود.
رحیمی با اشاره به وجود بازار مناسب در کشورهای همسایه برای تولیدات محصولات غذایی فرآوری شده استان فارس، گفت: امسال حتماً مازاد تولید داریم و اکثر صیفی‌کاران، معلمان بازنشسته هستند، لذا باید قیمت خرید گوجه فرنگی و سایر صیفی‌جات به شکلی مشخص شود که تولیدکننده متضرر نشود.
او بر لزوم توجه به استاندارد ملی ایران و استانداردهای کشور مقصد در موضوع صادرات کالاها خصوصاً موادغذایی تأکید کرد و گفت: حتماً اگر مجوز صادراتی کسب شد، سعی کنیم استانداردهای کشور مقصد را داشته‌باشیم که براساس آن اقدام شود تا بازار را به دست بگیرد. رئیس اتاق بازرگانی استان فارس هم در این جلسه گفت: تولید و صادرات رب گوجه فرنگی یکی از مشکلات سال‌های گذشته تولیدکنندگان بوده است.
جمال رازقی با بیان اینکه فارس سال گذشته صادرات خوبی را علیرغم شل‌کن و سفت‌کن‌های مربوط به صادرات، در زمینه محصول رب گوجه فرنگی داشت، گفت: این صادرات به دلیل همراهی و حمایت استانداری و سازمان صمت بوده است.
رازقی مشکل عمده صادرکنندگان را صادرات پوره گوجه فرنگی براساس مشخصات مورد تقاضای خریدار در کشورهای مقصد دانست و گفت: امروز باید علاوه بر دریافت گواهی از اداره نظارت بر موادغذایی، قرارداد صادرات به تأیید اتاق بازرگانی عراق هم برسد، حال آنکه صادرکننده تقاضا دارد که گواهی سفارت کشور مقصد در ایران، کفایت کند.
به گزارش ایسنا، نماینده جهادکشاورزی فارس در این جلسه هم اعلام کرد که براساس پیش‌بینی انجام شده امسال سطح زیر کشت گوجه‌فرنگی در این استان را 15هزار و 700 هکتار در نظر گرفته بود، اما رصدها نشان‌دهنده زیر کشت رفتن بالغ بر 20 هزار و 900هکتار از اراضی است.
این مقام مسئول با بیان اینکه پیش‌بینی تولید یک میلیون و 200 هزار تن محصول گوجه فرنگی شده است، گفت: تعاونی روستایی استان فارس و تولیدکنندگان محصول رب گوجه به دنبال تفاهمی برای تسهیل خرید و مناسب‌سازی آن هستند.
به گزارش ایسنا، استاندار فارس در ادامه تأکید کرد که اگر خریدار محصولات مورد نظر در سایر کشورها احساس کند محصول روی دست تولید کننده مانده، قیمت را به حداقل ممکن کاهش خواهد داد.
رحیمی خواستار برنامه‌ریزی دقیق و اجرایی در این زمینه شد که نه کشاورز و نه تولیدکننده و نه صادرکننده متضرر نشود، لذا به جای ورود دولت، کار به دست متخصصان بخش خصوصی سپرده شود.
استاندار فارس با اشاره به ارتباطات ایجاد شده در استان فارس با سایر کشورها، گفت: علاوه بر عراق کشورهای روسیه، افغانستان و قطر هم خواهان محصولات ما هستند.
استاندار فارس با بیان اینکه نظر خریدار و سفارش‌دهنده محصول در کشور مقصد مهم است، گفت: نگرانی استاندارد حتماً جلوگیری از بروز تقلب احتمالی در اقلام صادر شده است که مبادا باعث کاهش محبوبیت و جایگاه کالای ایرانی شود.
رحیمی تأکید کرد که این دغدغه را می‌توان با انجام فعالیت‌های تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی، حل کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی