[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۶
  • دوره جدید

برای ۵۱ رشته ورزشی به مکان تخصصی نیاز داریم، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل ورزش و جوانان فارس اعلام کرد: برای این اداره کل، منافع استانی مهم است؛ از این رو، هیچ تعارفی با هیئت‌های ورزشی ضعیف نیست و تغییرات مدیریتی در این هیئت‌ها بر مبنای تحول‌آفرینی و منافع رشته‌های ورزشی خواهد بود. حیدرعلی کامیاب کلانتری در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا بیان داشت: برخی رشته‌ها مانند شنا که در گذشته قطب کشور بود به رغم دارا بودن استخر، مربی تیم ملی انتظارها را برآورده نکرده و وضعیت واترپلو این استان هم خوب نیست و باید تجدیدنظر شود.
وی در مورد هیئت دوچرخه‌‌سواری فارس که منجر به استعفای رئیس هیئت شد نیز افزود: این تغییر بر اساس سلیقه و سیاسی‌کاری نبوده است؛ از این رو منافع این رشته مدال‌آور که ظرفیت بسیاری در استان فارس دارد، مدنظر قرار گرفته است.
کامیاب اضافه کرد: خانواده دوچرخه‌سواری مدت یک سال است که به هیئت اعتراض دارند؛ اما حمایت کردیم و حتی در مجمع هم سعی کردیم مشکلات را حل کنیم.
این مقام مسئول تأکید کرد: حدود ۲۰۰ مکاتبه از سوی دستگاه‌های نظارتی برای هیئت دوچرخه‌سواری وجود داشت و با وجود عملکرد ضعیف در بحث فنی، در نهایت با استعفا موافقت شده تا آرامش در این رشته که ظرفیت المپیکی دارد، برقرار شود.
۲۴ رشته المپیکی شناسایی شدند
او با بیان اینکه برای المپیک ۲۰۲۰ ژاپن برنامه‌ریزی شده تا هم از نظر کسب سهمیه و هم از مدال‌آوری نتایج خوبی کسب شود، ادامه داد: بر اساس طرح آمایش ۲۴ رشته المپیکی شناسایی شده و آنها بیشتر حمایت خواهند شد.
وی افزود: انتخاب این ۲۴ رشته به معنای آن نیست که دیگر رشته‌ها فراموش شوند، برای آنها برنامه‌ریزی شده تا خود را به درجه‌های بالاتر برسانند.
کامیاب اظهار داشت: طی سه ماهه اول سال جاری نیز در حوزه ورزش قهرمانی به ویژه در سطح مسابقات خارجی نتایج خوبی کسب شده، از این رو برای حدود ۴۰ نفر از ورزشکاران که مقام برون‌مرزی کسب کردند، مراسم تجلیل برگزار شد و این روند نیز تا پایان سال ادامه خواهد یافت تا مدال‌آوران بیشتر تشویق شوند.
زیرساخت‌های تخصصی در فارس ضعیف است
وی گفت: با وجود اینکه طی حدود پنج سال گذشته یک میلیون و ۵۰۰ هزار مترمربع فضای ورزشی ساخته شده است؛ هنوز به مرز ایدئال نرسیدیم، اما تا پایان سال ۹۸ فضای ورزشی بسیاری از شهرهای ما از حد یک متر بیشتر خواهد شد و از این به بعد باید به سمت ساخت و ساز سالن‌های تخصصی حرکت کنیم.
کامیاب بیان داشت: برای ۵۱ رشته ورزشی فعال نیاز است که مکان تخصصی ساخته شود تا در زمینه قهرمانی بیشتر مدال به دست آید؛ از این رو برنامه‌ریزی شده به ویژه در شهرستان‌های مستعد سالن‌های تخصصی با ظرفیت بالای پذیرش تماشاگران ساخته شود.
وی گفت: در منطقه جنوب فارس به ویژه در شهرستان لارستان، لامرد و گراش نیز زیرساخت‌های خوب و مدرنی توسط خیرین ساخته شده که آنها می‌توانند میزبان مسابقات بین‌المللی باشند و باید تمام شهرستان‌ها نیز داری چنین امکاناتی باشند؛ چراکه میزبانی یک مسابقه ورزشی در سطح خارجی موجب شناسایی و شکوفایی بیشتر استعدادها می‌شود.
دبیر شورای عالی ورزش فارس اظهار داشت: در کلان شهر شیراز با وجود ساخته شدن ورزشگاه پارس، سالن ۶ هزار نفره، پیست اسب‌سواری و خانه کشتی مشکلی از بابت برگزاری رقابت‌های خارجی برای ۵۱ رشته نیست و باید اینگونه فضاها در شهرستان‌ها احداث شود.
یک سوم جمعیت فارس ورزش می‌کنند
مدیرکل ورزش و جوانان با بیان اینکه در بحث زیرساخت‌های ورزش همگانی کمبودی نیست، افزود: هم‌اینک نگاه به ورزش همگانی مانند گذشته نیست که تنها پیاده‌روی باشد و طوری برنامه‌ریزی شده که ۳۰ درصد از مردم فارس ورزش می‌کنند. تأمین سلامت جامعه از سیاست‌های اصلی ورزش همگانی است.
کامیاب ادامه داد: بسیاری از رشته‌های ورزشی به حاشیه خیابان‌ها و پارک‌ها آمده تا مردم بیشتر به رشته‌های ورزشی آشنا شوند، مانند رشته شمشیربازی که در کنار ارگ کریم‌خان راه‌اندازی شده و همین امر موجب شد افراد زیادی برای این رشته ثبت نام کنند و از رکود بیرون بیاید.
افزایش چندین برابری تأسیس باشگاه در فارس
مدیرکل ورزش و جوانان فارس در مورد ورزش حرفه‌ای نیز گفت: پیش‌تر در استان فارس ۵۰۰ باشگاه ورزشی فعال بود؛ اما هم‌اینک تعداد آنها به ۱۱۰۰ باشگاه رسیده و فارس جزو چهار استان برتر کشور در این زمینه است.
وی اضافه کرد: ازآنجا که قانون‌گذار اجازه نمی‌دهد به تیم‌های حرفه‌ای کمک کنیم و صنایع بزرگی هم وجود ندارد تا تیم‌های حرفه‌ای را تحت پوشش قرار دهد، در این زمینه استان فارس جایگاه مناسبی ندارد و تنها در رشته هندبال بانوان مقام قهرمانی کسب کرده است.
کامیاب افزود: با این حال هم‌اینک ۸۵ تیم در لیگ برتر کشور در رشته‌های مختلف فعال است و امید می‌رود در فوتبال نیز که همه مشکلات ناشی از نداشتن پول نیست حل شود و فارس بتواند در لیگ برتر تیم داشته باشد. فوتبال بیشترین مخاطب را دارد.
خانه کاراته به نام ورزشکا ر فقید، نوید محمدی نام‌گذاری شد
مدیرکل ورزش و جوانان فارس همچنین گفت: به پاس زنده نگه داشتن یاد قهرمان فقید نوید محمدی که تنها مدال طلای رشته کاراته در المپیک را کسب کرد، خانه کاراته در ورزشگاه پارس شیراز به نام این ورزشکار نام گذاری شده است.
کامیاب تأکید کرد: فقدان او نیز ضربه بزرگی به ورزش فارس زد؛ چرا که یکی از امیدهای کسب مدال در المپیک ۲۰۲۰ بود.
وی افزود: سازه چندین سال ساخته شده سالن دو و میدانی در ورزشگاه پارس تأمین اعتبار می‌شود و با توجه به اینکه این رشته قهرمان جهان و آسیا دارد و شانس کسب مقام در المپیک دارد، نیاز است زیرساخت‌های حرفه‌ای نیز فراهم شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی