[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۵
  • دوره جدید

رییس کل دادگستری فارس: تحول دردستگاه قضایی نیازمند کار علمی‌است ، روزنامه شیراز نوین

در دیدار رییس کل دادگستری استان فارس با مدیران و اساتید دانشگاه شیراز یادداشت تفاهم همکاری علمی‌، پژوهشی، تحقیقاتی و کاربردی بین دو مجموعه امضاء شد.
 به گزارش روابط عمومی‌دادگستری استان فارس در  این دیدار رییس کل دادگستری استان فارس با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری که دانشگاه را در شیراز دارالعلمی‌در دارالعلم توصیف فرمودند‌، گفت: دانشگاه شیراز یکی از سرمایه‌های علمی‌بزرگ کشور و از افتخارات استان همشه در قلّه فارس است.
حجت الاسلام والمسلمین سید کاظم موسوی در جمع مدیران و اساتید دانشگاه شیراز با اشاره به انتصاب حضرت آیت‌الله رییسی به عنوان رییس قوه‌قضائیه و آغاز دوران تحول در دستگاه قضایی با بیان  اینکه مردم انتظار دارند در مجموعه قضایی کشور تحول  ایجاد شود، گفت: تحول در همه ابعاد نیازمند کار علمی‌ و پژوهشی هدفمند است و  این نشست مشترک می‌تواند مقدمه‌ یک همکاری بزرگ و هدفمند باشد.
نماینده عالی قوه‌قضائیه در استان فارس با تأکید بر  اینکه  ما برای  ایجاد تحول درمجموعه قضایی نیازمند کمک فرهیختگان جامعه و شخصیت‌های علمی‌هستیم، تصریح کرد: یادداشت تفاهم همکاری دو مجموعه می‌تواند پشتیبان علمی‌مناسبی بر ای اجرای طرح تحول در دستگاه قضایی باشد.
وی با بیان  اینکه اولویت ما در دستگاه قضایی در راستای  ایجاد تحول، اتقان آراء قضایی‌، پیشگیری از وقوع جرم و آسیب‌های اجتماعی‌، احیاء حقوق عامه‌، حمایت‌های قضایی در راستای اجر ای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و اصلاح قوانین است، گفت: آراء صادره در دستگاه قضایی باید از چنان استحکام و استدلالات قانونی برخوردار باشد که اعتراض به آراء کاهش و به حداقل برسد.
رییس شور ای قضایی استان فارس مسئله پیشگیری از وقوع جرم و آسیب‌های اجتماعی را دیگر اولویت مجموعه قضایی استان در دوران تحول خواند و افزود: باید با کار علمی‌و پژوهشی مشترک و آسیب‌شناسی اجتماعی تلاش نماییم تا از تشکیل پرونده‌هایی مانند ضرب و جرح و توهین جلوگیری نماییم تا به جای رسیدگی به  این‌چنین پرونده‌هایی دستگاه قضایی بتواند به امور مهم‌تر و برخورد با فسادهای کلان و بزرگ بپردازد.
وی در خصوص اجر ای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیز بیان داشت: امروز در یک جنگ تمام عیار اقتصادی بسر می‌بریم اما نباید فراموش کنیم که در  این دوران می‌توانیم با به کارگیری همه توان علمی‌و عملی خود در همه ابعاد و با همکاری و تعامل همه اقشار بر  این مشکل کشور فائق بیایم‌.
وی افزود دستگاه قضایی با تشکیل ستاد پیگیری اجر ای سیاستهای اقتصاد مقاومتی پیش از  این کار را آغاز کرده اما باز هم می‌توان با تکیه بر ظرفیت علمی‌و پژوهشی دانشگاه، حمایت‌های قضایی از تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران استان را افز ایش داد و راه کارهای بهتری در راستای رونق تولید و حمایت از تولیدات داخلی و در نتیجه اشتغال‌زایی ارائه کرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود در هم اندیشی مجموعه قضایی و دانشگاه شیراز، افزود: با اقدامات معاونت حقوقی قوه قضائیه اقدامات مناسبی در راستای اصلاح قوانین انجام شده است اما با بهره‌گیری از توان بالا و ظرفیت‌های علمی‌موجود در دانشکده حقوق دانشگاه شیراز و همچنین توان بالای علمی ‌و تجربی قضات دادگستری استان می‌توان پیشنهادات علمی‌و کاربردی قابل توجهی را در راستای اصلاح قوانین به معاونت حقوقی قوه قضائیه ارائه کرد.
وی افزود: لازم است در برنامه‌ریزی مشترکی زمینه هدایت پایان نامه‌های دانشجویی و رساله‌های دکتری به سمت موضوعات پایه‌ای و کاربردی به‌خصوص در حوزه‌های مرتبط با دستگاه قضایی فراهم گردد.
پیش از  این نیز دکتر حمید نادگران رییس دانشگاه شیراز با اشاره به سابقه تاریخی و جایگاه علمی‌دانشگاه شیراز، گفت: دانشگاه شیراز از حیث کیفیت علمی‌در بین دانشگاه‌های جامع کشور پس از دانشگاه تهران  در جایگاه دوم قرار دارد و همین امر و وجود بیش از 17 هزار دانشجو و همچنین 714 عضو هیئت علمی‌ در 75 رشته  ظرفیت‌های قابل توجهی را برای استان فارس ایجاد کرده است.
وی تصریح کرد: مسئله کیفیت در دانشگاه شیراز اولویت اول است و رویکرد دانشگاه از دو سال پیش تا کنون حرکت به سمت دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم است که در  این دانشگاه‌ها علاوه بر اولویت‌های آموزشی و پژوهشی مسئولیت‌های اجتماعی‌، نوآوری وکارآفرینی و همچنین تقاضامحوری مد نظر قرار دارد. 
رییس دانشگاه شیراز خاطر نشان کرد:  همکاری‌های دوجانبه و یادداشت تفاهم دو مجموعه قضایی و دانشگاه شیراز در راستای استفاده متقابل از ظرفیت‌های دو مجموعه است. در ادامه  این نشست معاونان دادگستری و مدیران و اساتید دانشگاه شیراز به بیان دیدگاه‌های خود در راستای ارتقاء سطح همکاری‌های دو جانبه پرداختند.
گفتنی است در پایان  این نشست، تفاهم‌نامه همکاری دو مجموعه در 15 بند به امضاء رییس کل دادگستری استان فارس و رییس دانشگاه شیراز رسید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی