[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

مدیرکل ورزش و جوانان فارس: آینده روشنی در انتظار ورزش زورخانه‌ای فارس است، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل ورزش و جوانان استان فارس گفت: تاریخ ورزش پهلوانی و آیین‌های زورخانه‌ای با فرهنگ مردم شیراز و فارس به عنوان سرزمینی پهلوان‌پرور عجین شده است. به گزارش روابط عمومی ‌و پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی اداره کل ورزش و جوانان فارس، کامیاب که شامگاه چهارشنبه دوم مرداد ماه در مراسم تجلیل از محمد علی فرخیان نایب قهرمان اسبق کشتی جهان در زورخانه آستانه شیراز سخن می‌گفت، با اشاره به آمیخته شدن آیین‌های ورزش باستانی با ارزش‌های اسلامی‌ افزود: بزرگان این ورزش در شیراز همواره معتمدین محلات قدیمی‌ شهر بودند.
وی ورزش باستانی و آیین‌های پهلوانی را رشته‌ای انسان‌ساز دانست و گفت: پرورش یافتگان مکتب این ورزش همواره بین مردم از جایگاه و منزلت خاصی برخوردار بوده اند.
مدیرکل ورزش و جوانان استان فارس با تقدیر از هیئت ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی استان برای برنامه‌ریزی مراسم تقدیر از محمدعلی فرخیان، این پیشکسوت ارزنده ورزش را فخر ورزش استان و ایران دانست و گفت: آنچه در ورزش زنده می‌ماند توجه به خصایل ارزنده اخلاقی و ارزش‌های پهلوانی است.
کامیاب انتخاب، معرفی و تقدیر از رئیس این هیئت را به عنوان یکی از رؤسای هیئت مدیره‌های برتر کشور در ترویج فرهنگ پهلوانی اتفاق مهم در این ورزش دانست و گفت: ترویج فرهنگ پهلوانی یعنی توسعه و پیشرفت شرایط کنونی، از این نظر می‌توان امیدوار بود که آینده‌ای روشن‌تر از اکنون در انتظار این ورزش در فارس خواهد بود.
وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به محل برگزاری این مراسم و قدمت آن در شهر شیراز اشاره کرد و با یاد کردن از مرحوم پهلوان طیاری افزود: پهلوانانی که عکس آنها در این زورخانه نصب است، هر کدام بخشی از تاریخ شهر شیراز و ورزش باستانی کشور محسوب می‌شوند.
گفتنی است در این مراسم ضمن تجلیل از محمدعلی فرخیان، قهرمان اسبق کشتی جهان به پاس سال‌ها حضور وی در ورزش کشتی و رعایت اخلاق و مرام پهلوانی توسط این کشتی‌گیر پیشکسوت، شال پهلوانی وی اهدا شد.
فرخیان در مسابقات جهانی 1965 منچستر انگلیس مدال نقره وزن 57 کیلوگرم کشتی آزاد جهان را از آن خود کرد.
وی همچنین نایب قهرمانی بازی‌های آسیایی 1966 بانکوک تایلند را در کارنامه خود دارد.
فرخیان سال 1314 در محله دروازه سعدی شهر شیراز متولد شد و در سن 17 سالگی به کشتی روی آورد و خیلی زود به عضویت تیم ملی کشتی ایران درآمد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی