[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۸۸
  • دوره جدید

یارانه کالاهای اساسی مستقیم به مردم پرداخت شود، روزنامه شیراز نوین

رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، گفت: کالاهای اساسی باید از وضعیت یارانه‌ای خارج و مابه‌التفاوت آن مستقیم به مردم پرداخت شود.
غلامرضا تاجگردون، رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی‌در گفت‌وگو با خبرنگار  خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به مصوبه مجلس درباره تخصیص ۱۴ میلیارد دلار ارز دولتی به کالاهای اساسی در سال ۹۸، گفت: براساس پیش‌بینی‌ها، حدود ۱۰ میلیارد دلار از این منابع محقق می‌شود  و حدود ۴ میلیارد دلار از اهدافی که پیش‌بینی شده، تحقق نمی‌یابد.
نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بر اساس آمار بانک مرکزی تاکنون ۵ میلیارد دلار از این ارز  هزینه شده است، افزود: بر اساس گزارش‌ها چند قلم کالا همانند شکر و گوشت قرمز از  لیست کالاهایی که به آنها ارز دولتی تخصیص می‌یافته  خارج شده‌اند، البته از لحاظ میزان به نسبت خیلی تأثیرگذار نیست.  وی با تأکید بر اینکه مجلس بر ساماندهی تخصیص ارز دولتی تأکید دارد، ادامه داد: کالاهای اساسی باید از وضعیت یارانه‌ای خارج و مابه التفاوت آن مستقیم به مردم پرداخت شود، اما دولت تمایلی به پرداخت وجه نقد به مردم به دلیل احتمال ایجاد تورم بیشتر، ندارد.
تاجگردون اظهار کرد: جلسات متعددی با دولت درباره تخصیص ارز به کالاهای اساسی برگزار شده است، اما دولت بر ادامه روند و شیوه فعلی تأمین اقلام اساسی مردم تأکید دارد. تاجگردون با بیان اینکه تخصیص ارز دولتی به کالاهای اساسی چالشی بین مجلس و دولت است که در حال بررسی است، افزود: دولت نمی‌خواهد شیوه فعلی تأمین کالاهای اساسی را تغییر دهد و این وضعیت از نظر ما قابل قابل قبول نیست، اما دولت خود این شیوه را قبول دارد. رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی‌با تأکید بر اینکه مسئولیت تأمین کالاهای اساسی و نحوه تأمین آن با دولت است، تصریح کرد: مجلس نمی‌تواند شیوه فعلی تخصیص ارز به کالاهای اساسی را تغییر دهد، چراکه به اصلاح بودجه نیازمند است و این موضوع از اختیارات قوه مقننه نیست، البته گزارش آن را به رئیس مجلس ارائه داده‌ایم. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی