[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

همه نیازهای جوانان مرتبط با دستگاه ما نیست، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل ورزش و جوانان فارس گفت: جوانان زمینه ساز رشد ایران هستند و بسیاری از رویدادها و اتفاقات کشور ما را جوانان می‌توانند تغییر دهند، همان‌گونه که زمان جنگ در دهه 60 جوانان در راه دفاع از کشور نقش آفرینی کردند.
به گزارش روابط عمومی ‌و پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی اداره کل ورزش و جوانان فارس، حیدرعلی کامیاب کلانتری که جوان‌باوری و جوان‌یاوری را در عمل اثبات کرده و در بسیاری موارد فعالیت‌های مهم اداره کل ورزش و جوانان فارس را بر عهده سازمان‌های مردم نهاد جوان استان قرار داده و همچنین همواره در جلسات مختلف برای احقاق حقوق جوانان تلاش می‌کند، در گفتگو با خبرنگار برنا اظهار داشت: وزیر ورزش و جوانان اعتقاد راسخ به جوانان دارد و همواره محور صحبت‌های شخص اول وزارت، جوانان هستند که این موضوع نشان می‌دهد دکتر سلطانی‌فر تأثیرگذاری جوانان در حوزه‌های مختلف را می‌دانند.
وی در ادامه با تأکید بر لزوم حمایت ویژه ازجوانان بیان کرد: بعد از انقلاب شرکت‌های دانش‌بنیان و مخترعان در حوزه هسته‌ای، امنیت و محافظت از کشور توانستند با همت جوانان نخبه توفیق‌های فراوانی کسب کنند و به گونه‌ای دیگر راه شهدا را ادامه دهند.
مدیرکل ورزش و جوانان فارس افزود: موفقیت‌های کسب شده توسط جوانان باعث شد توجه مسئولان به این قشر بیشتر شود، به گونه‌ای که مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب وقتی که در حوزه خودسازی، جامعه‌پذیری و تمدن صحبت می‌کنند، خطاب مستقیم به جوانان است که به واقع، آینده‌سازان ایران هستند.
کامیاب کلانتری سپس از توجه دولت به جوانان یاد کرد و ابراز داشت: راه‌اندازی مجمع ملی جوانان به همت رئیس جمهور و معاون اول، حکایت از اهمیت جوانان در دولت دارد؛ زیرا یکی از وعده‌های دولت این بود که جوانان را محور فعالیت‌ها قرار دهد و خوشبختانه امروزه شاهد هستیم که در این دولت اساسنامه مجمع ملی جوانان تأیید شده و مجمع ملی جوانان فعالیت خود را در سطح کشور انجام می‌دهد.
موفقیت دولت در حوزه جوانان
وی با تأکید بر موفقیت دولت در حوزه جوانان عنوان کرد: با توجه به محدودیت‌هایی که در چند سال گذشته وجود داشت و مشکلاتی که برای دولت پیش آمده، در حوزه جوانان کارنامه دولت موفق‌تر از دولت‌های دیگر است؛ به گونه‌ای که اگر گفته شد خانه جوان ساخته می‌شود، ساخته شد. مجمع ملی جوانان راه‌اندازی شد، وام‌های ازدواج جوانان افزایش یافت و بسیاری از فعالیت‌های دیگر درزمینه رفاه و آرامش جوانان انجام شد.
مدیرکل ورزش و جوانان فارس ادامه داد: بسیاری از افراد احساسشان این است که بهره بردن از پتانسیل جوانی یعنی دولت به جوانان مسئولیت بدهد؛ اما به واقع بعضی فعالیت‌های بزرگی را که جوانان در سطوح مختلف انجام می‌دهند از ده‌ها مسئولیت سطح استان و ملی برای دولت مهم‌تر است.
کامیاب کلانتری جلب اعتماد جوانان و افزایش اعتماد به نفس این قشر را ضروری دانست و تصریح کرد: امروزه جوانان بر این باور هستند که دولت نه در شعار، بلکه در عمل به دنبال این است که از وجود جوانان استفاده کند و به همین دلیل، جوانان در حوزه کارآفرینی و اشتغال‌زایی و ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان پیش‌قدم شده‌اند و فعالیت‌های مناسبی که باعث کمک به دولت و کاهش آمار بیکاری می‌شود، انجام می‌دهند.
وی با اشاره به اینکه جوانان نباید منتظر آزمون‌های استخدامی ‌دولت باشند، بلکه باید خودشان کارآفرینی و اشتغال‌زایی ایجاد کنند، خاطرنشان کرد: من دو پسر دارم که هیچ‌کدام در ارگان‌های دولتی مشغول به فعالیت نیستند، بلکه با ایجاد کارآفرینی اقدام به تأسیس هنرستان تربیت بدنی کرده‌اند که علاوه بر ایجاد شغل برای خودشان، زمینه فعالیت 18 جوان دیگر در قسمت‌های مختلف مدرسه را نیز فراهم کرده‌اند و در زمینه کاری خود بسیار موفق هستند.
تلاش برای رفع نیازهای جوانان
مدیرکل ورزش و جوانان فارس ضمن تأکید بر این موضوع که 27درصد جمعیت استان فارس را جوانان تشکیل می‌دهند، بیان کرد: جوانان نیازهای متفاوتی دارند که مسئولان باید با فعالیت‌های ریشه‌ای و برنامه‌ریزی مناسب برای رفع آنها تلاش کنند تا جوانان بتوانند راحت‌تر زندگی کنند و برای کشور تأثیرگذاری داشته باشند.
کامیاب کلانتری سپس به برگزاری جلسات ستاد ساماندهی در استان و شهرستان‌ها اشاره کرد و گفت: اداره کل ورزش و جوانان به عنوان ارگانی که متولی امر جوانان است فعالیت می‌کند؛ اما همه نیازهای جوانان مرتبط با دستگاه ما نیست.
وی اضافه کرد: در همین راستا، ورزش و جوانان به عنوان ارگانی که محور کارهای مربوط به جوانان است جلسات ستاد ساماندهی را در استان به ریاست استاندار و در شهرستان‌ها با ریاست فرماندار برگزار می‌کند که در این ستاد همه دستگاه‌هایی که فعالیتشان مرتبط با جوانان است عضو هستند، تقسیم وظایف می‌شود و هر ارگانی وظایف خود را دراین زمینه انجام می‌دهد. طی این چند سال سعی شده است در جلسات ستاد ساماندهی جوانان استان که با حضور استاندار برگزار شده است، تمام مسائل و مشکلاتی که در حوزه جوانان وجود دارد پیگیری شود.
مدیرکل ورزش و جوانان فارس عنوان کرد: برنامه‌ریزی برای تأمین مسکن جوانان، پیگیری وام‌های ازدواج، راه‌اندازی مجمع خیرین ازدواج، اخذ کد شناسه برای سازمان‌های مردم‌نهاد، ارائه وام‌های کارآفرینی به جوانان، برگزاری کارگاه‌های مهارت زندگی، برنامه‌ریزی برای اوقات فراغت جوانان از فعالیت‌هایی است که توسط اداره کل ورزش و جوانان فارس پیگیری و انجام شده است.
استان فارس پیشرو در ساخت خانه جوان
کامیاب کلانتری افزود: فارس اولین استانی بود که در ستاد ساماندهی جوانان ایجاد خانه جوان را مصوب کرد و بر همین اساس اولین خانه جوان در سال 1394 در شهر شیراز افتتاح شد و بعد از آن ساخت مکانی برای فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی جوانان در راستای کمک این قشر تأثیرگذار به دولت در نقاط مختلف کشور توسط وزارت ورزش و جوانان در قالب طرح ملی مطرح شد.
وی سپس به پیشرو بودن استان در ساخت خانه‌های جوان اشاره کرد و اظهار داشت: در شهر شیراز دو خانه جوان واقع در بلوار رحمت و محله سنگ سیاه برای فعالیت جوانان راه‌اندازی شده و علاوه بر آن، 5 خانه جوان نیز در شهرستان‌های لار، جهرم، فراشبند، داراب و مرودشت به بهره‌برداری رسیده و در اختیار جوانان قرار گرفته است. در سایر شهرستان‌ها نیز در آینده نزدیک شاهد افتتاح خانه جوان خواهیم بود.
برتری سازمان‌های مردم نهاد فارس در کشور
مدیرکل ورزش و جوانان فارس با اشاره به اینکه در کنار توسعه خانه‌های جوان به دنبال توسعه سازمان‌های مردم‌نهاد نیز بوده، تصریح کرد: در شرایط کنونی رشد سازمان‌های مردم‌نهاد جوان استان فارس نسبت به سال 93 خیلی بیشتر شده؛ به گونه‌ای که هم‌اکنون 107 سازمان مردم‌نهاد مجوز فعالیت دارند و 158 مورد برای ثبت سمن درسامانه ثبت‌نام کرده‌اند. با تلاش‌های صورت گرفته جوانان از شهر شیراز تا دورترین نقاط استان مجوز سازمان مردم‌نهاد را دریافت کرده‌اند و در هر شهرستان حداقل یک سمن وجود دارد.
کامیاب کلانتری تأکید کرد: در کنار توسعه زیرساخت‌ها و رشد تعداد سازمان‌های مردم‌نهاد جوان، به لحاظ کیفیت نیز فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد رشد پیدا کرده؛ به گونه‌ای که در برنامه‌های استانی و حتی کشوری شامل برگزاری نمایشگاه‌ها و سمینارها، دوره‌های توانمندسازی جوانان، در حوزه مقابله با آسیب‌های اجتماعی، گردشگری، کارآفرینی، مقابله با بلاهای طبیعی مثل سیل و زمین‌لرزه که گاهی ورود به آنها برای دولت به تنهایی سخت است، سازمان‌های مردم‌نهاد استان فارس فعال و پیشرو بوده‌اند.
وی ضمن تقدیر از فعالیت مطلوب سازمان‌های مردم‌نهاد جوان در استان فارس ابراز داشت: در طرح آسیب اجتماعی و غربالگری در مناطق و محلات آسیب‌پذیر وزارت کشور در استان فارس 5 سازمان مردم‌نهاد را برای فعالیت انتخاب کرد که 4 سازمان مربوط به اداره کل ورزش و جوانان بود که این موضوع حکایت از توانمندی سمن‌های جوانان دارد.
مدیرکل ورزش و جوانان فارس خاطرنشان کرد: تغییر بازه سن جوانی به 18 تا 35 سال باعث موفقیت بیشتر سازمان‌های مردم‌نهاد می‌شود و آنها فرصت بیشتری برای فعالیت، نقش‌آفرینی و توانمندسازی مناسب در جامعه دارند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی