[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۳
  • دوره جدید

۱+۴ با محوریت برجام تشکیل جلسه داد ، روزنامه شیراز نوین

نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران وزیران امور خارجه 1+4 در وین آغاز به کار کرد.
به گزارش ایسنا، بعد از نشست قبلی کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران وزیران امور خارجه 1+4 که هفتم تیر برگزار شد، قرار شد تا نشست بعدی کمیسیون در سطح وزیران خارجه برگزار شود اما با توجه به سرعت تحولات در رابطه با برجام و نیز مسایل منطقه بنا به درخواست کشورهای اروپایی و ایران نشست فوق‌العاده دیگری در سطح معاونان و مدیران درخواست شد که به تبع نشست وزیران خارجه را به تأخیر انداخت.
تصمیم ایران در زمینه توقف اجرای برخی از تعهدات برجامی‌اش به آثار عینی و عملی منجر شد و طرف‌های اروپایی خواستار آن شدند که این وضعیت جدید به ویژه در مرحله دوم از اجرای کاهش تعهدات، پیش از برگزاری نشست وزرای خارجه، در یک جلسه کمیسیون مشترک در سطح معاونان به بحث گذاشته شود.
بنا به گفته سید عباس عراقچی بررسی عملیاتی شدن کاهش تعهدات هسته‌ای از سوی کشورهای اروپایی و توقیف نفتکشی که حامل نفت ایران در جبل الطارق بود و از منظر ایران نقض برجام است، از جمله موضوعات در دستورکار این نشست هستند.
 هم‌چنین موارد دیگری از نقض برجام و قصور اروپایی‌ها در اجرای تعهداتشان مدنظر ایران است که در این نشست مورد بحث قرار خواهد گرفت.
در نشست قبلی کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان در تیرماه تصمیم گرفته شد کمیسیون مشترک در سطح وزیران خارجه نیز برگزار شود که این مسئله بنا به گفته عراقچی هم‌چنان در دستورکار است.
معاون ظریف روز یک‌شنبه پیش از آغاز نشست کمیسیون اظهار کرد: امیدواریم سریع‌تر یک دستورکار ملموس، تعیین‌کننده و با نتایج روشن برای جلسه وزیران آماده کنیم. ما حتماً خواهان یک جلسه نمایشی و بدون نتیجه نیستم که فقط در آن عکس بگیریم. از این رو یکی از موضوعات دیگر مورد بحث در این نشست صحبت درباره دستورکار و نتیجه نشست وزیران خارجه خواهد بود.
به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در یک ماه گذشته برخی موارد جدید از عدم اجرای تعهدات برجامی طرف‌های مقابل در زمینه اثربخشی رفع تحریم‌ها را طی نامه‌ای به فدریکا موگرینی و سایر اعضای برجام اعلام کرد. بحث و بررسی درباره این موارد در نشست امروز معاونان و پیش از نشست وزریران خارجه در دستور کار است.


 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی