[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۶
  • دوره جدید

انتقال آب در شبکه‌‌های‌ فرسوده ، روزنامه شیراز نوین

شیراز- ایرنا -پدیده کم‌آبی و بی‌آبی در کلان‌شهر شیراز و برخی شهرهای دیگر فارس که از اواخر خرداد ۹۸ نمودهای بیشتری داشت و در ماه نخست تابستان و تاکنون (هفته نخست مرداد۹۸) تداوم یافت و موجب گلایه‌‌هایی شد که مسئولان مربوط درباره دلایل آن اطلاع‌رسانی دقیقی نکردند و نگفتند شاید فرسودگی شبکه آبرسانی یکی از دلایل این کم‌آبی باشد.
اگر چه مسئولان شرکت آب و فاضلاب شیراز در زمینه فرسودگی شبکه‌‌های‌ آبرسانی و ارتباط آن با کم‌آبی امسال، اطلاع‌رسانی چندانی نکردند اما معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس معتقد است: فرسودگی شبکه و همچنین وجود اشتراک‌های غیر مجاز باعث هدر رفت ۲۵ درصد از آب تولیدی در استان می‌شود.
محمود رضایی در جمع خبرنگاران شیراز ادامه داد که  بر همین اساس، اصلاح شبکه‌‌های‌  انتقال و شناسایی و جلوگیری از برداشت غیرمجاز در استان در دستور کار قرار گرفته است.
وی با اشاره به میزان بالای مصرف آب در کشور و استان فارس در مقایسه با میانگین جهانی ضرورت بهره‌گیری از فناوری‌های نوین و حرکت به سمت مدیریت صحیح مصرف آب را یادآور شد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس اعلام کرد که هم اینک برای تأمین آب آشامیدنی و مصارف خانگی در شیراز آبی با حجم شش‌ونیم متر مکعب در ثانیه وارد سیستم آبرسانی این کلان‌شهر می‌شود که این آب از ۱۸۲ حلقه چاه و یک خط انتقال از سد درودزن تأمین می‌شود. نوید بهره‌برداری و اتصال خط دوم انتقال آب از سد درودزن به شبکه آب مصرفی شیراز در سخنان این مقام نیز متبلور شد؛ همانگونه که پیشتر هم  درباره آن نویدهایی داده شده بود.
هنگامی‌که کلنگ آغاز عملیات خط دوم آبرسانی به شیراز از سد درودزن در سال ۱۳۹۰ به زمین زده شد، این حرف هم زده شد که این خط سال ۱۳۹۴ به بهره‌برداری می‌رسد.
چهارسال پس از آن نیز حرف از بهره‌برداری از این خط دوم زده شد که  در سفر خرداد ماه ۹۸ وزیر نیرو به شیراز بود و گفته شد خط دوم انتقال آب از سد درودزدن به شیراز در دهه فجر  امسال (۹۸)به بهره‌برداری می‌رسد.     
رضایی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس گفت که سرانه مصرف جهانی آب در یک شبانه‌روز بین ۵۰ تا ۷۵ لیتر است که این میزان در کشورمان ۱۳۰ لیتر است و کشورمان را در رده کشورهای پرمصرف آب قرار داده است.
راه چاره را این مقام چنین بیان کرد:‌ با مصرف بهینه آب در بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعتی و آشامیدنی می‌توان با غلبه بر رویکرد مصرف بی‌رویه آب و بهره‌‌برداری مناسب از سرمایه ‌گذاری‌های کلان در بخش ذخیره، برداشت و انتقال آب به شکوفایی هر چه بیشتر صنعت، تجارت، کشاورزی و رفاه اجتماعی کمک کرد.
وی همچنین گفت که باید با بهره‌گیری از مبحث اقتصاد آب، سرمایه‌گذاران بخش خصوصی را تشویق به برنامه‌ریزی در عرصه تصفیه پساب‌های شهری و فروش آب‌های تصفیه شده به شهرداری‌ها یا واحدهای صنعتی، خدماتی، کشاورزی و باغداری کنیم.
تکمیل تصفیه‌خانه شرق شهر صدرا و احداث تصفیه خانه غرب این شهر، ساماندهی پساب‌های شهرک سلطان ‌آباد شیراز و رفع بوی نامطبوع حاصل از فاضلاب این منطقه نیز از برنامه‌های مهم در حوزه سلامت شهری است که به گفته رضایی با جدیت پیگیری می‌شود.
از دیدگاه این مقام، دیگر طرح‌‌های‌  اولویت ‌دار حوزه آب در استان شامل تصفیه‌خانه شهرک صنعتی شیراز و شهرک‌‌های‌ صنعتی لارستان، فیروزآباد، جهرم و کازرون است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی