[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۱۰
  • دوره جدید

موضوع تبادل نفت‌کش بین ایران و انگلیس یک معامله پایاپای نیست، روزنامه شیراز نوین

وزیر امور خارجه انگلیس طرحی مبنی بر آزادی کشتی‌ حامل سوخت ایران در ازای آزادی نفت‌کش انگلیسی توقیف‌شده توسط ایران را رد کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه یورونیوز، انگلیس روز دوشنبه ایده این را که  کشتی حامل سوخت ایران را در ازای آزادی نفت‌کش انگلیسی توقیف‌شده توسط ایران، آزاد کنند، رد کرد.
دومینیک راب، وزیر امور خارجه انگلیس به رادیو بی.بی.سی گفت: این یک تبادل نیست. موضوع نوعی مبادله پایاپای نبوده بلکه قانون بین‌المللی و حمایت از قوانین سامانه قانونی بین‌المللی است و این چیزی است که ما بر سر آن پافشاری خواهیم کرد.
به گزارش ایسنا، این اظهارات وزیر امور خارجه انگلیس در این باره  در حالی مطرح می‌شود که نیروهای انگلیسی به تازگی یک نفت‌کش حامل نفت ایران را در جبل‌الطارق با ادعای اینکه مقصد آن سوریه بوده است توقیف کردند و تاکنون نیز برای آزادی آن تلاشی نکرده‌اند.
پس از این رخ‌داد، روابط عمومی نیروی دریایی سپاه پاسداران شامگاه جمعه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که عصر روز جمعه، ۲۸ تیرماه یک فروند نفت‌کش  انگلیسی با نام «stena impero» هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد.
کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی کشورمان روز یک‌شنبه در مورد تحولات رخ داده در روابط ایران و انگلیس در طی روزهای اخیر و اقدام غیر قانونی این کشور در توقیف نفت‌کش ایرانی در جبل‌الطارق تصریح کرد: انگلیسی‌ها به صورت غیرقانونی نفتکش ایرانی را متوقف کرده‌اند و این یک راهزنی دریایی است.
خرازی ادامه داد: ایران بر اساس قوانین بین‌المللی و تخلفاتی که نفت‌کش انگلیسی انجام داده بود، این نفت‌کش را متوقف کرد و اکنون این موضوع مراحل قضایی خود را طی می‌کند. اگر انگلیسی‌ها هر چه زودتر نفت‌کش ایران را آزاد کنند، ما هم می‌توانیم مراحل قضایی رسیدگی به تخلفات نفت‌کش انگلیسی را تسریع کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی