[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۲
  • دوره جدید

خدا را چه دیدید، شاید همین تیم روی سکو هم رفت!، روزنامه شیراز نوین

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی بزرگسالان گفت که رابطه او با نایب‌رئیس فعلی این فدراسیون و شاگرد سابقش در تیم ملی، پدر - پسری است. به گزارش تسنیم، محمد بنا سعی کرد در انتخابات فدراسیون کشتی ورود نداشته باشد و در آن مدت سکوت کرد و حتی علیرضا دبیر بعداً در مصاحبه‌هایش گفت او خودش خواست که نامش به عنوان نماینده مربیان به مجمع معرفی نشود. بنا که بعد از المپیک 2016 ریو، از تیم ملی فرنگی دور شده بود، سال گذشته بار دیگر مسئولیت فنی تیم را برعهده گرفت و خیلی‌ها امیدوار هستند که کشتی فرنگی بار دیگر با محمد بنا روزهای خوب و باشکوهی را تجربه کند.
نام «بنا» این حس را به کشتی دوستان می‌دهد که باید از تیمش توقع داشته باشند، هرچند این تیم سال گذشته تنها یک برنز جهانی گرفته باشد و علاوه بر اینکه روی سکو نرفته، حتی در بین 10 تیم اول جهان هم قرار نگرفته باشد.
محمد بنا اما به تیمش امیدوار است و می‌گوید: «خدا را چه دیدید، شاید همین تیم روی سکو هم رفت. من از این اتفاقات کم ندیده‌ام.»
محمد بنا در خصوص اینکه با انتخاب حمید سوریان به عنوان نایب رئیس فدراسیون، روابط آنها با چه تغییراتی مواجه خواهد شد، گفت: آن چیزی که همیشه می‌ماند، عشق و علاقه بین ماست. شاید رابطه ما مربی - شاگرد نباشد و برای من رابطه مثل پدر - پسری است. حمید جایگاه خودش را همیشه دارد، حتی اگر بالادست ما هم قرار بگیرد.
وی عنوان کرد: من کار فنی ام را انجام می‌دهم. باید اجازه دهیم از خلاقیت و ظرفیت افراد جدید استفاده شود. حمید سوریان می‌تواند هر جا که دلش خواست از ما سوال و جواب کند. نه تنها من، بلکه تمام مربیان تیم‌های ملی باید در این خصوص همکاری کنند. شاید ما هم بتوانیم مشورتی بدهیم. بزرگی سوریان، یعنی بزرگی کشتی. بزرگی دبیر یعنی بزرگی کشتی، اصل خود کشتی است.
نایب قهرمان پیشین کشتی فرنگی جهان در خصوص اینکه آیا قرار است سوریان در کار فنی هم با تیم ملی بزرگسالان همکاری کند، خاطرنشان کرد: او کار مدیریت را انجام می‌دهد و لطف کرد همان روز معارفه با ما تمرین کرد. من از او خواستم بیاید و آمد. غلامرضا محمدی هم لطف کرد و لباسش را که اندازه سوریان بود، به او داد تا بتواند همراه ما تمرین کند. بچه‌ها از این تمرین لذت بردند. برای آنها خیلی خوب است که ساعتی کنار سوریان تمرین کنند و همه می‌گفتند چقدر روحیه‌شان از این اتفاق خوب شده است. اینکه حمید کنار تشک بود، برای ما خوب بود. از او می‌خواهیم که هر وقت فرصت دارد و وقتش کمی ‌آزاد است، حتماً با ما تمرین کند.
بنا در مورد اینکه سال گذشته گفته بود موافق بازگشت شاگردان سابقش به کشتی نیست، گفت: همه آن بچه‌ها در کشتی فرنگی بزرگی کرده بودند. امید نوروزی هر مدالی که می‌خواست را گرفته بود؛ از قهرمانی المپیک تا جهانی و بازی‌های آسیایی. حمید سوریان رکورد جاودانه ای داشت که البته امیدوارم رکوردش شکسته شود، توسط حسن یزدانی یا هر کشتی گیر دیگری؛ همان‌طور که او رکورد موحد بزرگ را شکست. دوره قهرمانی، دوره‌ای است که زود تمام می‌شود.
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی اظهار داشت: با شناختی که از بچه‌ها داشتم و می‌دانستم که قانون عوض شده است و با شرایط جدیدی که در خصوص وزن کم کردن وجود دارد و شرایط سنی بچه‌ها را می‌دانستم، گفتم بهتر است آنها ورود نکنند و به شکل‌های دیگر به کشتی برگردند. در تمرینی که اخیراً در حضور حمید سوریان داشتیم هم همین را به بچه‌ها گفتم که او اسطوره بزرگ کشتی ما است. ما قهرمانان بزرگی داریم، علیرضا دبیر، رسول خادم، اما بعد از خدا، هیچ کسی بزرگتر از خودِ کشتی نیست. بچه‌ها باید دِینشان به کشتی را ادا کنند؛ چون هر چه داریم از کشتی است. خیلی خوب است که وقتی کشتی‌شان تمام می‌شود بیایند و کمک کنند. حمید خان (سوریان) هم همین عقیده را دارد. امیدوارم کشتی بتواند از نیروهایش خوب استفاده کند.
 بنا ادامه داد: باید به صورت حداکثری از نیروهایمان استفاده کنیم. من حاضرم فدراسیون هر تصمیمی ‌می‌گیرد، برای اینکه بشود از جوانان استفاده کرد، تابع باشم. یعنی حتی اگر قرار باشد کسی جای مرا بگیرد، با جان و دل حاضرم.
وی در این خصوص که این حرف به معنای این است که قصد رفتن دارد، گفت: من جایم را سِفت گرفته‌ام، ولی می‌گویم بالاخره یک روز باید بروم. شرایط سنی من به گونه‌ای است که این اتفاق خیلی هم دور نیست. بنا به شرایطی حمید بنی تمیم محبت کرد و سال گذشته دوباره از من خواست که بیایم، آمدم، این حق نیروی جوان هم هست که بیاید. فوقش بدنم تا المپیک 2020 توکیو برای سرمربیگری بکشد. از آنجا به بعد شاید به شکل دیگری بخواهم کنار کشتی باشم.
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی تصریح کرد: مسئله اصلی خود کشتی است. به هرحال ورزش ما نتیجه‌گراست. اگر بهترین مربی دنیا هم باشی وقتی نتیجه دلخواه را نگیری تو را نمی‌خواهند. رسول خادم 7 سال کار کرد، هم به عنوان سرمربی و هم مدیریت، تیم‌هایش در تمام رده‌های سنی قهرمان جهان شدند. همین سال گذشته در نوجوانان و جوانان بهترین نتایج گرفته شد؛ اما در بزرگسالان آزاد و فرنگی نتیجه نگرفتیم و این شد کارنامه خادم و رفت. من همیشه به او احترام می‌گذارم.
پست مدیر تیم‌های ملی را قبول ندارم
بنا در خصوص اینکه آیا کادرفنی تیم‌های پایه تغییر خواهد کرد، گفت: اصلاً در این مورد بحثی نشده. در این چند روزی که دبیر آمده صحبتی در مورد کادرفنی تیم‌های فرنگی نداشته است. حمید باوفا دو سال است که تیمش قهرمان شده، امسال هم قهرمان شود، تیمش برای سومین بار روی سکوی اولی می‌رود. اتفاقاً زمانی که بنی تمیم بود زمزمه‌ها و اختلافاتی بود که گفتم نمی‌توانید به کادر جوانان دست بزنید. او تیمش دوبار قهرمان جهان شده، با چه استدلالی می‌شود این مربی را تغییر داد؟ حالا هر تصمیمی ‌قرار باشد گرفته شود بعد از جهانی‌هاست.
وی در خصوص اینکه همه معتقدند وقتی محمد بنا باشد، مدیریت همه تیم‌های ملی با اوست، گفت: من اصلاً با این شکل مدیریت موافق نیستم. با همه احترامی ‌که برای فدراسیون کشتی، محسن کاوه و حسن بابک قائلم، این را می‌گویم که من مدیر تیم‌های ملی را قبول ندارم. باید مربیان تیم‌های ملی استقلال کامل داشته باشند. ما یا سرمربیان مان را قبول داریم یا نداریم. اگر داریم به آنها اعتماد کرده و استقلال کامل بدهیم که کار کنند. می‌شود به شکل دیگری به آنها مشاوره داد. سرمربی به آن بلوغ رسیده که براساس استانداردها کارش را پیش ببرد. این نظر شخصی من است، ولی قرار نیست به حرف من بخواهند تغییری در کار ایجاد کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی