[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۳
  • دوره جدید

واردات تجهیزات پزشکی انحصاری است ، روزنامه شیراز نوین

نوبندگانی: شکل‌گیری رقابت ناسالم با  انحصار در واردات تجهیزات پزشکی

نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه ایجاد رانت با متوقف نشدن انحصار در واردات تجهیزات پزشکی مشهود است،گفت: سیستم نسخه‌نویسی درحوزه پزشکی بر پایه اصول علمی‌ و استانداردمحور نیست.
محمدجواد جمالی نوبندگانی  در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت  درباره  وضعیت دارو درحوزه بهداشت و درمان،گفت: به عنوان پزشک  عرض می‌کنم، سیستم نسخه‌نویسی درحوزه بهداشت و درمان در کشورمان بر طبق اصول علمی‌ و استاندارد نیست واین مسئله وضعیت تأمین دارو درکشور را با چالش روبرو کرده است. نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی‌ تصریح کرد: بهبود عملکرد داروخانه‌ها در کشور  نیازمند پیوستن به مدیریت علمی‌ است، زیرا بسیاری از داروخانه‌ها در کشور به طریق  علمی‌ مدیریت نمی‌شوند و این در حالی است که  یکی از بی‌ضابطه‌ترین کشورها در حوزه پزشکی برای نوشتن، سونوگرافی، ام آرآی و سی تی اسکن هستیم.  وی ادامه داد: متأسفانه محدویت برای تجویز عسکبرداری‌‌های‌ پزشکی برای پزشک در حوزه بهداشت و درمان  وجود ندارد و این امر موجب می‌شود برخی از پزشکان بی‌ضابطه در خواست تصویربرداری‌‌های‌ مکرر در حوزه  پزشکی برای بیماران کنند اما  اگر نظارت بر عملکرد پزشک  در دستور کار قرار بگیرد، می‌توان بسیاری  از هزینه‌‌های‌  عکسبرداری پزشکی در حوزه بهداشت و درمان را کنترل کرد.  جمالی نوبندگانی تصریح کرد:  اجرای جامع پرونده  الکترونیکی راهکاری اساسی برای کنترل نسخه‌نویسی توسط پزشکان است تا مشخص شود تا چه میزان  تجویز عسکبرداری پزشکی در حوزه بهداشت و درمان با ضرورت همراه  است.
 نماینده مردم فسا در  مجلس افزود: راهنمایی بالینی در حوزه پزشکی و بهداشت و درمان هنوز به طریق جامع عملیاتی نشده است و ما در این زمینه متأسفانه شاهد شکل‌گیری رقابت‌‌های‌  ناسالم در خرید تجهیزات پزشکی درحوزه بهداشت و درمان هستیم.  وی ادامه داد: واردات تجهیزات پزشکی یکی از پرسودترین تجارت‌ها در کشور ما تلقی می‌شود و از  همین رو متأسفانه با ایجاد انحصار در واردات تجهیزات پزشکی شاهد شکل‌گیری رانت و روابط ناسالم  در این حوزه بسیار کاربردی هستیم.  عضو هیئت رییسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم با بیان این‌که ایجاد رانت با متوقف نشدن انحصار در واردات تجهیزات پزشکی مشهود است، یادآورشد: سیستم نسخه‌نویسی در حوزه بهداشت طبق اصول علمی‌ و استاندارد نیست.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی