[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

نرگس باید از شیراز برود، روزنامه شیراز نوین

سال‌هاست چانه‌زنی بر سر خارج کردن نرگس از شیراز! با هزاران دلیلی و توجیه انسانی، زیست‌محیطی، منظر شهری و تاریخی و ... مطرح بوده است، اما علی‌رغم اهتمام تمام مسئولان و دوایر مختلف، هنوز زور همه شیراز به نرگس نرسیده است.
به گزارش شیراز نوین به نقل از  ایسنا ، یک عضو شورای اسلامی‌شهر شیراز در خصوص انتقال واحدهای صنعتی موجود در محدوده این شهر، گفت: نیک می‌دانیم واحدهای صنعتی یکی از منشأ مهم آلودگی هوا و محیط‌زیست در کلان‌شهرهاست. 
سعید نظری در گفت و گو با ایسنا افزود: البته شیراز در قیاس با سایر کلان‌شهرها از گزند آلودگی صنعتی در امان مانده اما ۴ واحد سیمان فارس، روغن نباتی نرگس، ریشمک و پشم‌شیشه با توسعه کالبدی به دل شهر راه یافته و تهدیدی زیست‌محیطی شناخته شد. 
او با یادآوری تلاش‌های شورای پنجم برای خروج هر چهار واحد صنعتی موجود در محدوده از شیراز و کوشش برای رصد این موضوع در فواصل زمانی مشخص و تأکید به شهرداری به استناد بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها برای تعیین تکلیف آنها، گفت: این موضوع همچنان برای شورا اولویت و اهمیت دارد.
نظری با اشاره به اینکه آخرین جلسه بررسی واحد‌های صنعتی که روز یکشنبه ۶ مرداد ۹۸ با حضور رییس کمیسیون برنامه و بودجه برگزار شد، گفت: در آن جلسه نماینده اداره کل محیط‌زیست استان فارس خروج رسمی‌شرکت ریشمک از شیراز و انتقال آن به خارج از شهر و تعطیلی این واحد صنعتی در شیراز را اعلام کرد‌.
این عضو شورای شهر شیراز گفت: نماینده اداره کل محیط‌زیست استان فارس همچنین اعلام کرد که میزان آلایندگی سه واحد دیگر صنعتی به صورت آنلاین و ۲۴ ساعته تحت کنترل و پایش قرار دارد. 
او گفت: مدیرعامل شرکت سیمان فارس در آن جلسه از تلاش‌ها برای خروج سیمان فارس و انتقال آن به محور شیراز _ خرامه گزارش داد که تاکنون قریب به ۱۵ درصد عملیات انتقال انجام شده و متأسفانه در  گیر و دار تأمین منابع ارزی برای ادامه کار معطل مانده است و درصورت تأمین ارز مصوب، تا سال ۱۴۰۰ این واحد نیز به طور کامل شیراز را ترک خواهد کرد.
نظری گفت: مدیر انتقال واحد پشم‌شیشه ایران هم که در منطقه ۹ شهرداری قرار دارد، گزارشی از روند انتقال آن به منطقه ویژه اقتصادی ارائه کرد و اینکه عملیات ساختمانی آن اتمام یافته و در حال تأمین و انتقال تکنولوژی از خارج از کشور است. پیش‌بینی می‌شود پشم‌شیشه در کمتر از یک سال آینده از شیراز خارج شود. 
این عضو شورای اسلامی‌شهر شیراز با ابراز تأسف از اینکه کارخانه روغن‌نباتی نماینده‌ای به این جلسه اعزام نکرده بود، گفت: هرچند به گفته نماینده اداره کل محیط‌زیست استان فارس، واحد روغن‌کشی در روغن نباتی نرگس شیراز تعطیل و‌پلمب شده و از نظر این اداره کل آلایندگی آن به حداقل رسیده است، اما حکم تعطیلی این واحد بر اساس بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری چند سال قبل صادر و در سال ۹۷ برای اجرا به شهرداری ابلاغ شده و در عین حال به منظور حفظ اشتغال کارکنان، اجرای این حکم معطل مانده است. 
او گفت: واحد روغن نباتی نرگس شیراز در منطقه گردشگری مستقر است و علاوه بر آلودگی برای اهالی منطقه،  تردد کامیون‌های سنگین با مخازن روغن در این مسیر با حجم زیاد ترافیک نیز خطر آفرین است. 
سعید نظری خاطرنشان کرد: این واحد صنعتی با قدمت ۶۰ ساله، دارای تکنولوژی فرسوده‌ای است و برای رفع نواقص تجهیزات، هزینه بالایی باید صرف شود که مقرون به صرفه نیست. 
این عضو شورای اسلامی‌شهر شیراز گفت: این کارخانه هم‌اکنون از شاخص‌های یک واحد صنعتی دور شده و تنها به مکانی برای بسته‌بندی روغن با برندهایی غیر از نرگس شیراز تبدیل شده که با تعریف کارخانه روغن نباتی سنخیتی ندارد. 
نظری گفت: سال گذشته مدیران این کارخانه مدعی شدند که روغن نباتی نرگس شیراز زیان‌ده است و هیچ منفعت و رونق اقتصادی ندارد بنابراین تعیین تکلیف این وضعیت امری ضروری است. 
به گفته این عضو شورای شیراز، اشتغال ادعایی مدیران این واحد صنعتی درست به نظر نمی‌رسد چرا که برخی کارگران مدعی هستند به صورت روزمزد فعالیت می‌کنند و جمع کارکنان به بیش از ۸۰ نفر نمی‌رسند. بررسی صحت این ادعا بر عهده سازمان تأمین اجتماعی است. 
نظری لزوم ورود مدیریت ارشد استان فارس و نمایندگان شیراز در مجلس برای تعیین تکلیف سه واحد صنعتی باقیمانده در شیراز را یک ضرورت دانست و گفت: باید مسئولان استان تلاش بیشتری را برای تأمین منابع ارزی مورد نیاز معطوف کنند چرا که در صورت تأمین منابع ارزی و ریالی، عملیات انتقال، ضمن حفظ اشتغال کارکنان و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید سرعت خواهد گرفت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی