[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

استانداردهای قطر سخت‌گیرانه است ، روزنامه شیراز نوین

سمینار تخصصی آشنایی با صادرات خدمات فنی و مهندسی به کشور قطر که با حضور مدیران دستگاه‌‌های‌  اجرایی و فعالان بخش خصوصی استان در اتاق بازرگانی فارس برگزار شد.  
به گزارش روابط عمومی‌اتاق بازرگانی فارس، یدالله رحمانی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس شامگاه دوشنبه در این سمینار تخصصی گفت: در چند سال گذشته بحث گسترش تعاملات اقتصادی از جمله تقویت صادرات خدمات فنی و مهندسی استان با کشور قطر به زمان در دستور کار استان، مجموعه استانداری و مدیران استان قرار گرفته که کشور قطر با داشتن 350 پروژه بزرگ عمرانی نیازمند نیروی کار مشاور، پیمانکار، و مصالح ساختمانی می‌باشد. 
وی افزود: در سفر اخیر استاندار مسئولان کشور قطر از مشارکت نیروهای کار و همچنین تأمین‌کنندگان مصالح استان در پروژه‌‌های‌  مذکور استقبال کردند.
رحمانی اظهارداشت: با توجه به استانداردهای کشور قطر مشاوران و پیمانکاران و حتی مصالح ساختمانی مورد نظر می‌بایست توان رقابت در مقیاس بین‌المللی را داشته‌باشند.
وی اضافه کرد: بدین‌منظور با عنایت به دستور استاندار مقرر شد تیمی‌کارشناسی به منظور تهیه لیست پیمانکاران مشاوران و تولید‌کنندگان مصالح ساختمانی مجرب به منظور ارائه به کشور قطر تهیه و تبیین شود.
معاون استاندار فارس ادامه داد: در این راستا میز صادرات خدمات فنی مهندسی استان با ریاست رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و دبیری تشکل صادرات خدمات فنی و مهندسی استان تشکیل شد 
رحمانی عنوان داشت: یک فهرست اولیه توسط سازمان مدیریت برنامه‌ریزی تهیه و مقرر گردید به منظور صحت‌سنجی و انتخاب پیمانکاران و مشاوران برتر نظر اعضای صادرات خدمات فنی مهندسی اخذ شود.
وی تصریح کرد: با توجه به استانداردهای بسیار سخت‌گیرانه کشور قطر فهرست نهایی باید با دقت و حساسیت زیاد جمع‌بندی شود.
رحمانی افزود: در خصوص مصالح ساختمانی مقرر شد سازمان صمت استان نسبت با توجه به سابقه، صلاحیت‌ها و استانداردهای بین‌المللی نسبت به تهیه لیست مذکور با فوریت اقدام کند.
وی با بیان اشاره به اینکه استقبال خوب مقامات قطر باید توانمندی‌‌های‌  خود را به خوبی ارائه کنیم و رایزن اقتصادی ما در قطر باید فعال‌تر از گذشته شود، بیان کرد:کشور قطر همچنین در حوزه کشاورزی، دامپروری، تسطیح اراضی نیز به نیروی متخصصین کار نیاز مبرم دارد.
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس نیز گفت: تولید و صادرات دو موضوع مهم در توسعه و ارتقای شاخص‌‌های‌  اقتصادی هر کشور و منطقه است که در استان فارس نیز برای تحقق توسعه و بهبود اقتصاد باید به این دو موضوع توجه ویژه شود. خسرو فروغان اظهارداشت: شرایط امروز اقتصادی کشور، شرایط صادرات را روز به روز با مشکل مواجه کرده به طوری که بخش‌‌های‌  مختلف اقتصادی ما از جمله صنعت، صنوف، تولید و خدمات تحت تأثیر تحریم‌ها قرار گرفته‌اند.
وی با اشاره به موقعیت جغرافیایی کشور ایران و ظرفیت‌‌های‌ صادراتی ادامه داد: کشورهای همسایه ما از جمله کشورهای حاشیه خلیج فارس ظرفیت خوبی برای صادرات محصولات و تولیدات استان فارس هستند که ما از این فرصت‌ها به خوبی استفاده نکردیم.
فروغان افزود: ما در بسیاری از امور صادرات از جمله مسایل اولیه‌ای مانند نیازسنجی بازارهای هدف و ارئه توانمندی‌‌های‌ خودمان ضعیف عمل کردیم. وی بیان کرد: امروز بخش خدمات و خدمات فنی و مهندسی یکی از بخش‌‌های‌ مهم و تأثیرگذار در صادرات است که فارس نیز در این زمینه یکی از استان‌‌های‌  مستعد و برخوردار است که می‌تواند یکی از بخش‌‌های‌ همراه با ارزش افزوده در اقتصاد استان باشد. 
عضو هیئت نمایندگان و رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی فارس با اشاره به موازی کاری در صادرات خدمات فنی و مهندسی در استان تصریح کرد: در بخش خدمات فنی و مهندسی فارس افراد بسیار توانمندی فعالیت دارند که علی‌رغم پتانسیل‌‌های‌  خوبی که استان فارس در این زمینه دارد اما نتوانسته‌ایم از این بخش استفاده کنیم.
فروغان همچنین با اشاره به صادرات از استان فارس به کشور قطر اظهارداشت: در زمانی که کشور قطر دچار بحران‌‌های‌ سیاسی شده بود، کشور ایران و  فارس در اولین صادرکنندگان به این کشور بودند به طوری که میز صادرات به قطر در اتاق بازرگانی فارس فعال شد.   
وی اضافه کرد: علی‌رغم اینکه محصولات استان فارس در قطر جایگاه ویژه‌ای داشت اما صادرکنندگان ما نتوانستند از فرصت این کشور استفاده کنند و کشورهای دیگر جای محصولات ما را در بازار این کشور گرفتند.
فروغان ادامه داد: برگزاری جام جهانی 2020 ظرفیت دیگری در کشور قطر است که در حال برنامه‌ریزی برای بهره‌برداری مناسب و مثبت از این فرصت برای صادرات استان هستیم که در این زمینه تمرکز ما بر صادرات خدمات فنی و مهندسی به این کشور است.
وی با بیان اینکه در این زمینه رایزنی‌‌هایی با مسئولان کشور قطر انجام شده است، عنوان داشت: اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی وظیفه خود می‌داند در راستای هدایت و حمایت و تسهیل شرایط صادرات و صادرکنندگان اقداماتی را انجام دهد اما حضور فعالان بخش خصوصی، تشکل‌ها، انجمن‌ها، اتحادیه‌ها و متخصصان امر صادرات نیز نکته حائز اهمیتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
فروغان افزود: در حال ساماندهی و فراهم کردن ساز و کار برای تقویت صادرات خدمات فنی و مهندسی از استان فارس به کشور قطر با مسئولان استان هستیم که جزییات آن به زودی به فعالان بخش خصوصی استان اعلام می‌شود تا بتوانیم صادرات موفقی داشته‌باشیم.    
سیدرضا ساداتی رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس  هم گفت: کشور قطر پروژه‌‌های‌  متعددی دارد که نیروهای متخصص استان فارس می‌توانند در قالب صادرات خدمات فنی و مهندسی اقدامات خوبی را به کشور قطر ارائه کنند و صادرکنندگان ما حضوری موفق در بازار این کشور داشته‌باشند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی