[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۷۹
  • دوره جدید

کیسه خون در چالش تحریم‌ها ، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل انتقال خون استان فارس گفت: علی‌رغم ادعای دشمنان، تحریم‌ها در تهیه اقلامی‌مانند تأمین کیسه‌‌های‌ فیلتردار خون مورد نیاز بیماران تالاسمی‌را با کمبود روبه رو ساخت.
به گزارش خبرنگار مهر، مسعود ترابی در نشستی خبری به مناسبت روز ملی انتقال خون در پاسخ به خبرنگار مهر پیرامون نقش تحریم‌ها در تأمین اقلام مورد  نیاز انتقال خون، اظهار کرد: یکی از مواردی که تهیه کیسه‌‌های‌ خون و کیت‌‌های‌ خون را با مشکل روبه‌رو ساخته نقش تحریم‌‌های‌ ظالمانه دشمنان است که علی‌رغم ادعای آنان مبنی بر اینکه این محدودیت‌ها شامل اقلام دارویی و درمانی نمی‌شود، اما در تهیه این موارد از شرکت‌‌های‌ بین‌المللی با مشکل روبه‌رو هستیم.
وی با این حال از تأمین کیسه‌‌های‌  فیلتردار برای انتقال خون به بیماران تالاسمی‌ماژور که اغلب در ماه یا سه هفته یک‌بار نیاز به خون دارند، خبر داد و گفت: با اینکه در واردات این کیسه‌ها برای تالاسمی ‌دچار مشکل هستیم اما هنوز با کمبود جدی روبه‌رو نشدیم.
ترابی با تصریح اینکه کیسه‌‌های‌ فیلتردار با کیسه‌‌های‌  معمولی متفاوت است، تأکید کرد: با استفاده از این کیسه‌ها، میزان حساسیت به خون در بیماران تالاسمی‌کاهش می‌یابد.
مدیرکل انتقال خون استان فارس با بیان اینکه رده سنی اهدای خون ۱۸ تا ۶۰ سال است، عنوان کرد: در تلاشیم این محدودیت را به ۶۵ سال ارتقا دهیم و افرادی که توانمندی دارند بتوانند به اهدا خون بپردازند.
وی از کمرنگی حضور بانوان در اهدا خون خبر داد و گفت: آمار زنان اهداکننده خون در فارس ۳.۷ درصد است که از آمار کشوری با میانگین ۵ درصد کمی ‌فاصله دارد درحالی‌که این میزبان باید به نسبت آقایان ۵۰درصد باشد.
مدیرکل انتقال خون فارس با اعلام اینکه نیاز بالای استان گاهی از تولید خون پیشی گرفته، افزود: برای این منظور ناچار شدیم از استان‌‌های‌ اصفهان، بوشهر و کهکیلویه و بویر احمد خون وارد کنیم اما به اندازه رفع نیاز موقت بوده است.
وی با این حال خون ایرانی‌ها را یکی از پاک‌ترین خون‌ها در جهان عنوان کرد که به هیچ وجه نیاز به خون خارجی در کشور را توجیه نمی‌کند.
ترابی یکی از افتخارات پایگاه انتقال خون فارس را سربلندی در آزمون بزرگ ۸ سال دفاع مقدس دانست و گفت: استان فارس بزرگ‌ترین نقش در تهیه خون برای جبهه‌ها را داشت.
وی در ادامه به دستاوردهای سال جاری انتقال خون استان فارس اشاره کرد و گفت: از دستاوردهای امسال انتقال خون، ایجاد پایگاه استقلال در ورودی شهرک استقلال شیراز است که حوزه غرب این شهر را پوشش خواهد داد و خوشبختانه تاکنون ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
ترابی بزرگترین چالش برای راه اندازی پایگاه انتقال خون استقلال را کمبود نیروی انسانی عنوان کرد که با حمایت مسئولان استانی می‌شود پرسنل مورد نیاز این پایگاه را تأمین کرد.
مدیرکل انتقال خون فارس، گفت: مهم‌ترین دستاورد سال ۱۳۹۸ استان این‌که بزرگترین تولیدکننده خون کشور شدیم، این در حالیست که از سوی دیگر آمار تولید «پلاکت فرز» و «پلاسما فرز» این سازمان در فارس شاهد افزایش است.
وی با بیان اینکه تولید فرآورده‌‌های‌ یادشده از حد استانداردهای دنیا نیز فراتر رفته است، افزود: در پایگاه زنده یاد دکتر منصور حق‌شناس که در میدان نمازی شیراز قرار دارد و نخستین پایگاه انتقال خون شیراز به شمار می‌رود، این امکانات مستقر است و صرفاً از اهداکنندگان پلاسما و پلاکت می‌گیرد.
به گفته مدیرکل انتقال خون فارس، این پیشرفته‌ترین نوع اهدا در جهان است و از دیگر دستاوردهای امسال این که در زمینه اهدای پلاسما و پلاکت رشد ۶۴ درصدی داشتیم که یک رکورد بی‌نظیر است.
وی افزود: پلاکت عموماً برای بیماران سرطانی کاربرد دارد که از طریق پلاکت فرز توانسته‌ایم بیش از ۹۰درصد نیاز مراکز درمانی سرطان را به این فرآورده خونی پاسخگو باشیم.
وی در زمینه تولید پلاسما هم اضافه کرد: پلاسما فرآورده‌ای است که از آن برای تهیه آلبومین که داروی ارزشمندی برای درمان بیماران صعب‌العلاج است استفاده می‌شود. 
ترابی با بیان اینکه پلاسما برای پیوند کبد مورد استفاده قرار می‌گیرد، افزود: کاربرد بزرگ آن در درمان بیماران سوختگی است زیرا این‌ها به صورت عمده برای حفظ تعادل طبیعی مایعات داخل بدن است.
وی یادآوری کرد: پایگاه‌‌های‌  انتقال خون فارس در زمینه تأمین پلاسما ۱۰۰ درصد نیاز مراکز درمانی را برطرف می‌کنند و برای مراکز درمانی که به پلاسما نیاز دارند، توانستیم با افزایش واحد پلاسما فرسیس نیازشان را برطرف کنیم.
مدیرکل انتقال خون فارس در ادامه یکی دیگر از دستاوردهای بزرگ این مراکز را سطح ایمنی بالای خونی عنوان کرد و گفت: بدین‌شکل که میزان آلودگی خون برای سومین سال پیاپی در زمینه آمار آلودگی به ویروس «اچ آی وی ایدز» به صفر رسیده است.
وی در عین حال اضافه کرد: در رابطه با ویروس هپاتیت سی و هپاتیت بی میزان آلودگی نزدیک به صفر است و حدود ۵۳ هزارم درصد امکان آلودگی است که تقریباً نزدیک به صفر است،  بنابر این از نظر پاک بودن در بالاترین استانداردهای جهانی قرار داریم.
ترابی با توجه به اینکه فارس قطب پزشکی جنوب کشور است، اعلام کرد: بدین‌خاطر بزرگترین مصرف‌کننده فرآورده‌‌های‌ خونی به شمار می‌رویم زیرا از نظر تعداد بیماران تالاسمی‌بیشترین آمار را داریم که حجم بزرگی از مصرف خون را به خود اختصاص می‌دهند و از سویی حجم زیادی از مصرف خون و فرآورده‌‌های‌  آن را مجروحان تصادفات جاده‌ای استان که کم هم نیستند نیاز دارند، بنابر این مصرف زیاد باعث شده ذخایر خون و فرآورده‌‌های‌  خونی استان فارس تهدید شود.
وی با تصریح اینکه برای تأمین کردن این حجم ذخایر نیاز به اهدا مستمر خون وجود دارد، گفت: در گروه A+ و O- دچار کمبود هستیم.
ترابی درعین حال با یادآوری اینکه خون قابل ذخیره‌سازی نیست، اعلام کرد: هر کیسه خون تا یک‌ماه قابل استفاده و هر کیسه پلاسما ۵روز، قابل نگهداری است.
وی همچنین از مراجعه ۵۳ هزار نفر در سه ماه نخست اول سال‌جاری خبر داد و گفت: بالای ۵۳هزار نفر مراجعه داشتیم که بیش از ۳۸ هزار نفر موفق به اهدا خون و فرآورده‌‌های‌  خونی شدند.
ترابی به رشد ۱.۹ درصدی مراجعه‌کنندگان به پایگاه‌‌های‌  انتقال خون فارس اشاره کرد و افزود: آمار تولید فرآورده‌‌های‌ خونی در استان ۱.۴ درصد رشد داشته است.
وی با اعلام اینکه ۳ پایگاه ثابت انتقال خون در شیراز وجود دارد، گفت: به جز پایگاه بوستان ولی‌عصر، پایگاه‌‌های‌ دکتر حق‌شناس و ساختمان شماره ۲ از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب آماده خدمات هستند، این درحالیست که ۲ تیم سیار علاوه بر این در شیراز اقدام به خون‌گیری می‌کنند.
ترابی با اعلام اینکه در ۷ شهرستان فارس پایگاه ثابت انتقال خون وجود دارد، گفت: شهرهای فسا، جهرم، لارستان، داراب، آباده، مرودشت و کازرون دارای پایگاه انتقال خون هستند.
وی در پاسخ به خبرنگار مهر درخصوص اتوبوس اهدا خون واقع در خیابان زند، اعلام کرد: اتوبوس مذکور به پایگاه ولی‌عصر منتقل شده است و در ادارت و مراکز تجمع مردمی‌جهت خدمات‌رسانی مستقر می‌شود.
به گزارش خبرنگار مهر، نخستین پایگاه انتقال خون کشور سال ۱۳۵۳ در تهران راه اندازی شد و به فاصله ۳سال دومین پایگاه انتقال خون در میدان نمازی شیراز آغاز به‌کار کرد که اکنون به‌نام دکتر منصور حق‌شناس، بنیانگذار این پایگاه نام‌گذاری شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی