[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۱
  • دوره جدید

محتوای رسانه هم تولید ملی است، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان فارس از برگزاری هفته گرامیداشت خبرنگار با شعار «محتوای رسانه هم تولید ملی است» خبر داد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هنر شیراز، صابر سهرابی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: برگزاری ویژه برنامه‌های این رویداد با همکاری خانه مطبوعات و انجمن صنفی ترتیب یافته است. وی یکی از مصایب حوزه رسانه را عدم امنیت شغلی عنوان کرد و یادآور شد: هم برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌و هم برای حوزه رسانه اهمیت دارد و یکی از مشکلاتی است که تک تک خبرنگاران در گیر این موضوع، حتی مدیران مسئول و صاحبان رسانه با آن درگیر هستند. سهرابی در عین حال اعلام کرد: در چند سال اخیر تلاش شد این به سرانجام برسد و تقریباً موفق بود و با بسته‌های تشویقی رسانه‌ها را حمایت کرد تا مشکل بیمه رفع شود.دبیر شورای فرهنگ عمومی ‌فارس از پرداخت تمام سهم بیمه خبرنگاران توسط وزارت ارشاد خبر داد و گفت: این باعث شد مدیران مسئول به این باور برسند که مورد حمایت هستند و باید خبرنگاران را حمایت و تشویق کنند؛ زیرا جز وظایف قانونی صاحبان رسانه بود. وی اضافه کرد: ما تلاش کردیم این بسته‌ها را افزایش دهیم و تا حدودی این محقق شد و عده ای هم از سوی صندوق حمایت از نویسندگان، روزنامه نگاران و هنرمندان در حوزه بیمه مورد حمایت قرار گرفتند.
خبرنگاران زیر چتر بیمه 
سهرابی با این حال اعلام کرد: از تلاش خبرنگاران این حمایت‌ها سر برآورده و قانون هم این تکلیف را کرده که خبرنگاران زیر چتر بیمه قرار بگیرند. وی در ادامه از نهادهایی مانند خانه مطبوعات و انجمن صنفی خبرنگاران و عکاسان خبری استان خواستار برگزاری جلسات مستمر در طول سال در جهت اعلام مشکلات شد. سهرابی ادامه داد: هرچه ما بتوانیم صدای شما به مسئولان بالادستی برسانیم گره گشاست؛ زیرا یک کار خبری باعث می‌شود یک مشکل حاد کشور حل و مهم‌تر از وقوع جنگ در جایی جلوگیری شود. همچنین مسئولان دستگاه‌ها هم باید متوجه شوند رسانه‌ها بال‌های نهادها هستند، بنابراین دستگاه‌های اجرایی باید قدر و منزلت خبرنگار را بدانند. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ فارس با بیان اینکه سواد رسانه ای یکی از مسائل و مشکلاتی است که به وفور در رسانه‌های فارس دیده می‌شود، تصریح کرد: با برگزاری دوره‌هایی با همکاری وزارت ارشاد که برگزار کردیم تلاش شد این معضل کاهش یابد، اما انجمن صنفی و خانه مطبوعات در حوزه آموزش باید حضور مستمر داشته باشند و ما هم با تمام توان در کنار این صنف‌ها هستیم تا این معضل بزرگ را حل کنیم، بنابراین قول می‌دهم در کنار این نهادها باشم تا مشکلات به حداقل برسد. اتفاق خوب برای رسانه‌های مکتوب با مساعدت وزیر ارشاد و استانداری مخرج تمام آگهی‌ها از ارشاد باشد و در سال ۹۸ این اتفاق شکل بهتری گرفت.
رفع دغدغه مالی‌های  با تلاش استاندار فارس 
وی همچنین خبر داد: دغدغه مالی رسانه‌ها هم با تلاش استاندار فارس مرتفع شد و به جرئت ۹۰ درصد دستگاه‌های استان با ما در این زمینه همکاری کردند. سهرابی درخصوص جایگاه خبرنگاران در دستگاه‌های اجرایی استان اعلام کرد: بیشتر مدیران موضوع شناسایی خبرنگاران را مطرح کردند که خبرنگارانی در برنامه‌ها و جلسات حضور می‌یابند که هیچ هویتی ندارند. وی اضافه کرد: می‌طلبد که اهالی رسانه در این زمینه به ما کمک کنند، ما هم تمام رسانه‌های دارای مجوز را به دستگاه‌ها معرفی کردیم و در سایت «erasaneh» قرار دادیم و فهرست خبرنگاران در این پایگاه موجود است. سهرابی با این حال اضافه کرد: به مدیران دستگاه‌ها تأکید می‌کنم از پایگاه فوق استعلام کنند و رسانه‌های دارای شناسانامه را شناسایی کنند.مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس ادامه داد: هر سال با یُمن حضور خبرنگاران و شهادت محمود صارمی، ‌روز خبرنگار با ویژه برنامه‌هایی در فارس برگزار می‌شود که از سال ۹۴ به شکل هفته برگزار می‌شود. به گفته سهرابی، امسال برنامه‌های هفته خبرنگار متفاوت از سال گذشته با همکاری انجمن صنفی و خانه مطبوعات برگزار خواهد شد. وی در ادامه به تشریح برنامه‌های گرامیداشت روز خبرنگار پرداخت و گفت: برنامه‌ها از صبح شنبه ۱۲ مردادماه با حضور اصحاب رسانه در گلزار شهدا و احترام به مقام شامخ شهدا آغاز، سپس افتتاح نمایشگاه عکس در ایستگاه نمازی افتتاح می‌شود.
برگزاری جشن عمومی‌
سهرابی از برگزاری جشن عمومی ‌در بلوار چمران به مدت سه شب خبر داد و افزود: روز شنبه جشن مردمی‌ ساعت ۲۰ تا ۲۲ به همراه نمایشگاه عکس انجمن صنفی در محل دفتر انجمن، روز شنبه ساعت ۹ صبح برپا می‌شود. وی اضافه کرد: روز یکشنبه ۱۳ مردادماه دیدار با پیشکسوتان حوزه رسانه در منزل دو نفر از پیشکسوتان برگزار می‌شود، در حالی که بازدید از رسانه‌ها و تجلیل از اعضای تحریریه رسانه‌ها از برنامه‌های این هفته است و اصحاب پشت صحنه رسانه‌ها را مورد تقدیر قرار می‌دهیم. مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس افزود: روز دوشنبه ۱۴ مردادماه جاری نشست خبری جشنواره مطبوعات فارس برگزار خواهد شد که یک جشنواره در قامت رسانه‌های فارس خواهد بود و فراخوان و پوستر آن رونمایی می‌شود. وی ادامه داد: سه شنبه ۱۵ مردادماه هم نشست کتابخوان رسانه با همکاری اداره کل کتابخانه‌های عمومی ‌استان فارس از ساعت ۱۰ تا ۱۲ در سالن کتابدار این نهاد برگزار می‌شود. این در حالی‌ست که به گفته سهرابی، چندسال است که خواستاریم کتابخانه تخصصی رسانه راه‌اندازی شود که امسال این کار توسط خانه مطبوعات اجرایی شد. به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس، برپایی کارگاه‌های آموزشی علاوه بر شیراز در شهرستان‌ها از اهداف این هفته است که با رؤسای فرهنک و ارشاد هماهنگی شده است که در این یک هفته ویژه برنامه‌ها و کارگاه‌هایی برگزار شود.
برگزاری کارگاه آموزشی خبرنویسی
وی افزود: در این راستا، کارگاه آموزشی سبک‌های مدرن خبرنویسی روز چهارشنبه ۱۶ مردادماه جاری به میزبانی تالار حافظ از ساعت ۹ تا ۱۲ و ۱۳ تا ۱۶ در اداره کل فرهنگ و ارشاد با حضور دکتر‌هادی زمانی برگزار می‌شود.سهرابی از برگزاری جشن روز خبرنگار در پنجشنبه ۱۷ مردادماه در هتل هما شیراز با همکاری شهرداری شیراز خبر داد و گفت: در روز فوق، افتتاحیه دفتر خبرگزاری ایلنا ۹ صبح برگزار می‌شود. این درحالی‌ست که مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس از برپایی ورزش همگانی در روز جمعه ۱۸ مردادماه رأس ساعت ۷ صبح در بلوار چمران با حضور خبرنگاران خبر داد. محمود شبان سروستانی، دبیر انجمن صنفی خبرنگاران و عکاسان خبری فارس هم در ادامه این نشست درخصوص انجمن، اعلام کرد: تمام جهت گیری و سیاست گذاری‌های انجمن صنفی در راستای منافع عکاسان خبری و خبرنگاران، به همین دلیل است که وظیفه ذاتی و عمده فعالیت ما در این جهت است.
روز خبرنگار؛ صرفاً برای خبرنگاران و عکاسان خبری 
وی افزود: ما قبلاً نقدی به برنامه‌ها داشتیم که لازم است مطرح شود؛ با حفظ احترام اجزای رسانه، روز خبرنگار صرفاً به خبرنگاران و عکاسان خبری اختصاص یابد. شبان سروستانی ادامه داد: در همین جهت است که انجمن صنفی به صورت مردمی ‌به برگزاری برنامه‌های خویش در سال گذشته مبادرت کرد. بنابر این، امسال هم به دلیل استقبال مردمی ‌۳ شب جشن تدارک دیدیدم که شنبه تا دوشنبه پس از اذان مغرب و عشا برنامه‌ها در پیست اسکیت بلوار چمران در قالب مسابقه‌های ورزشی و فرهنگی برگزار می‌شود. وی اعلام کرد: نمایشگاه عکس‌های خبری نیز به میزبانی انجمن صنفی حاوی آثار اعضای عکاس خبری به نمایش عمومی‌ گذاشته می‌شود. دبیر انجمن صنفی خبرنگاران و عکاسان خبری فارس، تصریح کرد: جلسات به صورت دوره ای از سوی انجمن هر دو هفته یک بار پنجشنبه عصر برگزار می‌شود که موضوعات آموزشی هم در این دورهمی ‌مطرح می‌شود. تاکنون سه تا چهار جلسه برگزار شده است. وی در ادامه به سوءاستفاده از فضای مجازی اشاره کرد و گفت: این فضا به عنوان یک فرصت بعضاً دیده می‌شود به دست افرادی افتاده است و خود به عنوان یک رسانه و فعال روزنامه نگار خود را معرفی می‌کنند، در حالی که دستگاه‌های دولتی هم پیش دستی کرده و اول خبر را در اختیار فضای مجازی می‌گذارند، لذا از ارشاد عاجزانه می‌خواهیم این موضوع را پی گیری کنند و در قالب بخشنامه به دستگاه‌ها تذکر داده شود.
کتابخانه تخصصی رسانه در مسیر اجرایی 
سپس غیاث ملک حسینی، عضو هیئت مدیره خانه مطبوعات فارس اعلام کرد: کتابخانه تخصصی رسانه با حمایت ارشاد و تلاش اهالی رسانه امکان پذیر شده اما تجهیز آن به صورت کامل امکان پذیر نیست؛ زیرا برای پر کردن قفسه‌های این کتابخانه توان ما محدود است و تقاضا داریم اهالی رسانه آثار خود را اهدا کنند. تاکنون بیش از ۲۳۸ عنوان در این حوزه شناسایی کردیم. وی اضافه کرد: درخصوص حضور در نشست کتابخوان رسانه خوشبختانه در پی فراخوان استقبال بیش از آنچه پیش بینی کرده بودیم اعلام آمادگی کردند. ملک حسینی ادامه داد: درخصوص جشنواره مطبوعات هم دعوت می‌کنیم اصحاب رسانه حضور فعال داشته باشند. وی از برپایی ۲ کارگاه آموزشی ویژه خبرنگاران با عنوان «خبر خوب» و «خبرنویسی مدرن» با حضور‌ هادی زمانی از دانشگاه اصفهان خبر داد. به گفته عضو هیئت مدیره خانه مطبوعات فارس، کمیته‌های سه‌گانه در بخش حقوقی، رفاهی و آموزشی در خانه مطبوعات تشکیل شده است. در پایان این نشست، از پوستر هفته گرامیداشت خبرنگار در کافه کتاب اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان فارس رونمایی شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی