[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۱
  • دوره جدید

توقف صادرات فله‌ای انجیر، روزنامه شیراز نوین

مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس  با اشاره به ظرفیت‌‌های‌  شهرستان استهبان به‌عنوان بزرگترین قطب تولید انجیر دیم، ازبرنامه‌ریزی برای تبدیل شهرک صنعتی استهبان به شهرک صنعتی تخصصی انجیر خبرداد.
به گزارش شیراز نوین به نقل از روابط عمومی ‌شرکت شهرک‌های‌  صنعتی فارس، احد فتوحی در  بازدید از شهرک صنعتی استهبان که  با حضور فرماندار وبرخی مسئولان  این شهرستان انجام شد، گفت: با توجه به این‌که بخش زیادی از انجیرهای برداشت شده از انجیرستان‌‌های‌استهبان به‌صورت فله‌ای ‌صادر می‌شود راه‌اندازی صنایع فرآوری انجیر با هدف ایجاد ارزش افزوده بیشترضروری است و این مهم با توسعه  زیرساخت‌ها در شهرک صنعتی استهبان امکان‌پذیر است.
وی  با اشاره به واگذاری حدود65درصد از اراضی شهرک صنعتی استهبان بر لزوم اجرای طرح توسعه شهرک صنعتی استهبان گفت: امیدواریم با توجه به وحدت و همدلی که در بین دستگاه‌‌های‌  اجرایی شهرستان وجود دارد طرح توسعه شهرک صنعتی از طریق الحاق بخشی از اراضی مجاور انجام تا ظرفیت مناسب برای تبدیل به‌عنوان نخستین شهرک صنعتی تخصصی انجیر ایجاد شود.
فتوحی  اضافه کرد: در این زمینه فرآیند تملک  اراضی و اخذ استعلام از دستگاه‌‌های اجرایی در اولویت برنامه‌‌های‌ شرکت شهرک‌های‌ صنعتی فارس قرارگرفته و امیدواریم با انجام این مراحل و اجرای طرح‌‌های‌ عمرانی و زیرساختی بتوانیم بسترهای لازم را برای جذب سرمایه‌گذاری و استقرار واحد‌‌های‌ تولیدی و صنعتی فراهم کنیم.
مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس  در ادامه با بیان این‌که تاکنون31 قرارداد سرمایه‌گذاری با متقاضیان منعقد و 4قرارداد جدید نیز به‌زودی منعقد خواهد شد، گفت: هم اکنون بیش از70درصد از واحد‌‌های‌ تولیدی مستقر در شهرک صنعتی استهبان مرتبط با بسته‌بندی، فرآوری و سایر صنایع جانبی انجیر، به فعالیت می‌پردازند که این موضوع‌، بستر‌‌های‌ لازم را برای تبدیل این شهرک صنعتی به عنوان شهرک تخصصی انجیر فراهم کرده است.
این مقام مسئول در ادامه راه‌اندازی خوشه انجیر استهبان را از برنامه‌های این شرکت اعلام کرد و گفت: طرح مطالعات امکان‌سنجی ایجاد این خوشه انجام شده است.
وی با بیان اینکه مراحل اجرایی راه‌اندازی خوشه انجیر استهبان با همکاری دستگاه‌های اجرایی و تشکل‌های بخش خصوصی فعال انجام می‌شود، هدف از ایجاد این خوشه را بسترسازی برای هم‌افزایی و کارگروهی برای ارتقاء توان واحدهای تولیدی و صنعتی و حضور در بازارهای داخلی و خارجی، ارتقاء کیفی و کمی‌تولیدات، ایجاد برند مشترک و ارزش افزوده بیشتر ذکر کرد.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان فارس افزود: شرکت شهرک‌های‌ صنعتی فارس حمایت‌‌هایی در قالب اختصاص یارانه  از برنامه‌‌های‌ توسعه صادرات، توسعه بازار، ارتقای فناوری و تورهای نمایشی داخلی و خارجی به اعضای خوشه ارائه خواهد داد. 
فتوحی در ادامه از آمادگی این شرکت برای ایجاد ناحیه جدید صنعتی در شهر ایج استهبان خبرداد و گفت: با توجه به توانمندی‌‌های‌ موجود در منطقه ایج در زمینه تولید محصولات زراعی و باغی به‌ویژه انار و درخواست سرمایه‌گذاران برای راه‌اندازی  صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی، در بازدیدی که از شهر ایج انجام شد توجیه اقتصادی و ظرفیت ایجاد ناحیه صنعتی در منطقه بررسی شد. وی اضافه کرد: با برگزاری جلسه با بخشدار، شهردار و برخی اعضای شورای‌اسلامی‌شهر ایج پس از  امکان‌سنجی اراضی موجود درمنطقه، مقرر شد مذاکراتی با یکی از نهادها برای مشارکت در ایجاد ناحیه صنعتی انجام شود.
مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس تصریح کرد: درصورت وجود زمین مناسب و نیز تأمین آب، ایجاد این ناحیه صنعتی نیز در دستورکار قرار می‌گیرد.
در این جلسه فرماندار شهرستان استبهان نیز بر همکاری دستگاه‌‌های‌ اجرایی شهرستان به‌منظور  اجرای طرح توسعه شهرک صنعتی استهبان و نیز ایجاد ناحیه صنعتی ایج تأکید کرد وگفت: ایجاد زیرساخت‌‌های‌ صنعتی برای جذب سرمایه‌گذار ضرورتی مهم  وگامی‌اساسی در مسیر توسعه صنعتی و رونق تولید محسوب می‌شود و در این خصوص اهتمام ویژه‌ای ‌در شهرستان وجود دارد.
وی درادامه با اشاره به استقرار واحد‌‌های‌ بسته‌بندی و فرآوری انجیر در این شهرک صنعتی بر تقویت و توانمندسازی این واحد‌ها و رفع مشکلات آن‌ها  تأکیدکرد. فرماندار استهبان با بیان این‌که این شهرستان عنوان نخست تولید انجیر دیم را به‌خود اختصاص داده و انجیر استهبان از لحاظ سطح و میزان تولید در کشور و حتی در جهان کم نظیر است و مرغوب‌ترین انجیر در این شهرستان برداشت می‌شود، گفت: استهبان در سال گذشته با صادرات افزون بر16هزارتن انجیر سهم مناسبی از صادرات خشکبار کشور را به خود اختصاص دادکه این موضوع بیانگر اهمیت صادرات انجیر در سبد صادرات غیرنفتی کشور است. کمالی سروستانی با اشاره به تلاش‌‌های‌ انجام شده در ماه‌‌های‌  اخیر برای رفع مشکلات صادرکنندگان و تسهیل در صادرات انجیر گفت: از راه‌اندازی خوشه انجیر حمایت می‌کنیم و در این زمینه همکاری‌‌های‌ لازم در سطح شهرستان انجام خواهدشد.
بر اساس این گزارش مدیر عامل شرکت شهرک‌های‌ صنعتی فارس و فرماندار استهبان و مدیران دستگاه‌‌های‌ اجرایی از واحد‌‌های‌  صنعتی تولید گازهای صنعتی، جعبه‌‌های‌ کارتن و بسته‌بندی خشکبار و حبوبات در شهرک صنعتی بازدید و به بررسی مشکلات واحد‌‌های‌  تولیدی پرداختند.
همچنین شرکت‌کنندگان در این برنامه از مجموعه بسته‌بندی زعفران طلای سرخ استهبان در شهر استهبان بازدید و درگفت‌و‌گو با علی اکبر فیاض‌بخش کارآفرین برتر شاهد و ایثارگر، ضمن تجلیل از تلاش‌‌های‌ این جانباز ایثارگر برحمایت از وی برای ایجاد مجموعه صنعتی بسته‌بندی زعفران در شهرک صنعتی استهبان تأکید کردند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی