[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۱۱
  • دوره جدید

رئیس جهاددانشگاهی فارس: تحقیقات را به فن‌آوری تبدیل می‌کنیم ، روزنامه شیراز نوین

 پیمان کشاورز-گروه خبر
جهاد دانشگاهی با مطالعه و بررسی دقیق نیازهای آموزشی اقشار مختلف تلاش کرده تا بخشی از نیازهای آموزشی پیشرفته را فراهم کند چرا که معتقدیم آموزش در حوزه‌های تخصصی و تخصصی پیشرفته از حلقه‌های مفقوده آموزش کشور است.
دکتر مظاهر بابایی روز گذشته در صحن علنی شورای شهر شیراز ضمن تبریک فرارسیدن سال‌روز تأسیس جهاددانشگاهی با بیان این‌که امروز جهاد دانشگاهی نهادی با هدف‌های بزرگ و با کارهای برجسته است، افزود: جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد توسعه‌ای ‌با توانایی منحصر به فرد پس از 40 سال توانسته گام‌های خوبی را جهت ارتقای توان علمی‌کشور و توسعه فرهنگی بردارد. 
وی اضافه کرد: این نهاد در حوزه‌ پژوهشی تلاش می‌کند تا به واسطه‌ برخورداری از تیمی‌قوی، تحقیقات انجام شده را به فن‌آوری تبدیل کرده و در این رابطه عمدتاً پژوهش‌های کاربردی مد نظر نظام مقدس جمهوری اسلامی‌را مورد توجه قرارداده و دنبال کرده است. 
رئیس جهاددانشگاهی فارس، زمینه‌‌های‌  فعالیت پژوهشی این نهاد در کشور را عمدتاً مربوط به حوزه‌هایی مانند نفت، گاز، پتروشیمی، برق و الکترونیک، مخابرات، مواد معدنی، زیست فن‌آوری، دانش و فن‌آوری نانو، مطالعات انسانی و اجتماعی و خدمات پزشکی به عنوان حوزه‌های اصلی برشمرد و گفت: زمینه‌های جدید فعالیت نیز به حوزه‌هایی نظیر مولدهای برق، UPSهای صنعتی، طراحی دکل‌های حفاری نفت، طراحی و ساخت لوله‌های مغزی سیار چاه‌های نفتی، تبدیل نفت سنگین به سبک و ... معطوف شده است.
بابایی ادامه داد: جهاددانشگاهی یکی از موفق‌ترین نهادها در حوزه‌های پژوهشی، فرهنگی و آموزشی است که وجود 13هزار و 51 طرح کاربردی و 498 اختراع و اجرایی کردن شمار زیادی از طرح‌ها و ایده‌ها در بخش‌های مختلف گواه این مدعا است. 
وی همچنین راه‌اندازی کلینیک و پاراکلینیک تخصصی، آزمایشگاه تشخیص طبی و ژنتیک، مرکز مشاوره روان‌شناسی، ژنتیک و وجود دفتر مطالعات راهبردی و ارزیابی تأثیر (اتاف) را توانمندی‌ها و فعالیت‌های شاخص معاونت فوق عنوان کرد.
رئیس جهاددانشگاهی فارس راه‌اندازی پژوهشکده سلامت، ایجاد برند تخصصی در مطالعات اجتماعی سلامت در استان، ایحاد دفاتر ستاد تسهیل‌گری ( اعلام آمادگی جهت مدیریت دفاتر تسهیلگری در شیراز)، راه‌اندازی و توسعه واحد تولیدی اسانس گل محمدی، واحد تولیدی کانکریت و ابسلوت گل محمدی،  تولید و افزودن اسانس گونه‌های دیگر گیاهان دارویی به خط تولید و راه‌اندازی مرکز رشد فن‌آوری سلامت را از چشم‌اندازهای مهم معاونت پژوهشی در آینده‌ای نزدیک ذکر کرد. بابایی در بخشی از سخنانش به معرفی معاونت فرهنگی این مجموعه پرداخت و گفت: فعالیت فرهنگی در جهاد دانشگاهی از نخستین روزهای شکل‌گیری این نهاد آغاز شده و طی چهار دهه فعالیت، کارنامه درخشانی از طرح‌ها و برنامه‌های بدیع و مؤثر فراهم شد.
وی افزود: از همان ابتدا جهاددانشگاهی بر مبنای اهداف خود و با عنایت به مفاد اساسنامه کوشش نظام‌مند فرهنگی در دانشگاه‌ها را به عنوان گسترده‌ترین حوزه فعالیت‌های خود برگزید و مخاطب اصلی خودرا در محیط‌های دانشجویی، مطابق سرفصل‌گزینی، هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی دامنه‌دار جستجوکرده ‌است.
رئیس جهاددانشگاهی فارس همچنین اصلی‌ترین بنیادین این حوزه را تکیه و توجه جدی به مبانی علمی‌و مطالعات نظری در تدوین برنامه‌ها و طرح‌های خودجوش دانشجویی و جذب مشارکت آنان در فعالیت‌های فرهنگی دانست و عنوان کرد: این نهاد علاوه بر رویکرد تخصصی در فعالیت‌ها از طریق ایجاد مراکز ویژه و حفظ روند رو به رشد فعالیت‌های جاری، افتخار طراحی و ابداع ده‌ها جشنواره و برنامه سراسری و بین‌المللی را کسب کرده است.
بابایی ادامه داد: تبلیغ و ترویج فرهنگ و هنر اسلامی، برنامه‌ریزی فرهنگی و تربیتی، ایجاد آمادگی فکری و افزایش دانش و بینش دینی و سیاسی در قشر جوان، به‌خصوص دانش‌آموزان و دانشجویان به منظور مقابله با غرب‌زدگی و انحرافات فرهنگی در چارچوب سیاست‌های فرهنگی کشور، رویکرد اساسی و تعیین ‌شده از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی برای جهاددانشگاهی است. 
وی همچنین تعمیق گرایش و باورهای دینی وآگاهی سیاسی نسل جوان ‌به‌ویژه دانشجویان، تبلیغ و ترویج ‎آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب برای مقابله با گسست نسلی و تهاجم فرهنگی، رشد خلاقیت و پرورش استعدادهای هنری و ادبی نسل جوان به‌ویژه دانشجویان، تقویت مشارکت فعال جوانان به‌ویژه دانشجویان در مسائل سیاسی و اجتماعی کشور را از محورها و زمینه‌های اصلی فعالیت فرهنگی در جهاد دانشگاهی برشمرد.
رئیس جهاددانشگاهی فارس همچنین راه‌اندازی پارک علوم و فن‌آوری‌های نرم و صنایع دستی را از مهم‌ترین چشم‌انداز معاونت فرهنگی این مجموعه در استان معرفی کرد و گفت: این پارک به عنوان پارک ملی علم و فن‌آوری در حوزه علوم انسانی و صنایع خلاق فرهنگی با هدف تجاری‌سازی دستاوردهای فرهنگی و هنری و ایجاد بستر مناسب برای رشد فن‌آوری‌‌های‌ فرهنگی و توسعه بازار شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در این حوزه‌ها تأسیس خواهد شد.
بابایی اضافه کرد: این پارک محصول همکاری مشترک میان جهاددانشگاهی استان فارس و پارک ملی علوم و فن‌آوری‌های نرم و صنایع دستی وابسته به جهاد دانشگاهی است که به‌منظور تبدیل ایده‌های نو در حوزه‌هایی همچون صنایع دستی، گردشگری، رسانه‌های تصویری و علوم انسانی به محصول و فن‌آوری‌های نوین، در استان شروع به کار خواهد کرد. 
وی در ادامه به معرفی معاونت آموزشی هم پرداخت و عنوان کرد: جهاد‌دانشگاهی با پشتوانه چهار دهه تجربه علمی‌و عملی و با برخورداری از ظرفیت‌های متنوع و به روز، در سراسر کشور فعالیت آموزشی دارد و قادر به ارائه خدمات آموزشی به عموم جامعه و تأمین نیازهای آموزشی دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی ‌در سطح کشور است. 
رئیس جهاددانشگاهی فارس تصریح کرد که آموزش‌های این مجموعه با هدف توسعه منابع‌ انسانی و متناسب‌سازی قابلیت‌های تخصصی افراد با نیازهای تخصصی‌کشور بنیان نهاده شده تا در سایه آن کارآیی‌های لازم برای پذیرش و ایفای مؤثر وظایف اجتماعی و شغلی کسب شود. بابایی از مهمترین ویژگی‌های فعالیت‌های آموزشی در جهاد دانشگاهی را جنبه کاربردی و روزآمدی این آموزش‌ها عنوان کرد و گفت: علاوه بر این مهم، فرایند مستمر اصلاح آنها بر اساس شرایط روز و نیازهای خاص است. 
وی آموزش علمی- کاربردی (مقاطع کاردانی، کارشناسی)، آموزش‌های‌ تخصصی پیشرفته، تخصصی‌‌ و آموزش‌های عمومی- مهارتی کوتاه‌مدت ویژه فراگیران آزاد و کارکنان دستگاه‌های اجرایی را از محورها و زمینه‌های اصلی فعالیت آموزشی در جهاد دانشگاهی عنوان کرد. رئیس جهاددانشگاهی فارس ادامه داد: امروزه نقش آموزش‌های کوتاه مدت در ارتقاء بهره‌وری نیروی انسانی بسیار شاخص است. بابایی که معتقد است آموزش در حوزه‌های تخصصی و تخصصی پیشرفته از حلقه‌های مفقوده آموزش کشور است، گفت: جهاددانشگاهی با مطالعه و بررسی دقیق نیازهای آموزشی اقشار مختلف جامعه از جمله متخصصان امر مبادرت به طراحی و اجرای دوره‌های تخصصی پیشرفته، تخصصی‌‌ کرده تا بخشی از نیازهای آموزشی پیشرفته را فراهم کند.
وی ادامه داد: در همین راستا این نهاد با بهره‌مندی از تجربیات ارزشمند، کادر آموزشی مجرب، به‌کارگیری فن‌آوری روز و برخورداری از 12 مرکز تخصصی آموزش کوتاه‌مدت متعهد در استان و استفاده از تجارب ارزشمند پژوهشی خود در زمینه آموزش‌های کوتاه مدت فعالیت‌های گسترده و چشمگیری داشته و با آموزش سالانه حدود ۱۲۰ هزار نفر فراگیر به عنوان گسترده‌ترین و پیشرفته‌ترین شبکه آموزشی در سراسر کشور، رشد علمی‌را متعهدانه و تخصصی دنبال کرده و همواره تلاش داشته که آموزش‌هایی منجر به مهارت افزایی و کارآفرینی داشته‌باشد. رئیس جهاددانشگاهی فارس در بخش پایانی سخنان خود طراحی، تدوین و تصویب عنوان دوره در گروه‌های مختلف آموزشی تخصصی، مجری‌ برگزاری دوره‌های آموزش عمومی ‌و تخصصی ویژه کارکنان دولت در سطح کشور، مجری برگزاری دوره‌های آموزشی شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در سراسر کشور، به کارگیری فن‌آوری‌های آموزشی روز و برخورداری از سامانه یکپارچه آموزش‌های مجازی، متولی برگزاری دوره‌های آموزشی بدو استخدام ویژه کارکنان دستگاه‌های اجرایی دولتی و خصوصی و عقد قرارداد و تفاهم‌نامه با سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی دولتی و خصوصی را از توانمندی‌ها و فعالیت‌های شاخص این نهاد در استان فارس معرفی کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی