[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۱
  • دوره جدید

مسئولان قضایی در برگزاری جشنواره آراء ، نشست‌‌های‌ قضایی مداوم و مستمر اهتمام ویژه داشته‌باشند، روزنامه شیراز نوین

معاون منابع انسانی دادگستری استان فارس درمراسم  معارفه رئیس دادگستری و دادستان شهرستان خرامه ازتوجه قضات به اتقان آرا ء و دستورات قضایی مورد تأکید رهبر معظم انقلاب و ریاست قوه قضائیه گفت و خاطرنشان کرد: رئیس حوزه قضایی و دادستان عمومی‌و انقلاب این شهرستان در برگزاری جشنواره آراء، نشست‌‌های‌  قضایی مداوم و مستمر، تحلیل آراء قضایی و برگزاری دوره‌‌های‌  آموزشی اهتمام ویژه داشته‌باشند.
ارسلان اشرافی دراین مراسم به موضوع رعایت حفظ حقوق شهروندی اشاره و بیان داشت: همکاران قضایی ضمن رعایت حقوق شهروندی، خوش اخلاقی و خوش‌رفتاری با مراجعه‌کنندگان به دستگاه قضایی را مد نظر قرار دهند.
وی دقت و سرعت در رسیدگی به پرونده‌ها قضایی  و قاطعیت در برخورد را از دیگر موارد و نکات مهم دانست‌ وتأکید کرد: هر چه از زمان فاصله وقوع جرم تا رسیدگی  صدورحکم و اجرای آن کوتاه‌تر شود، عدالت سهل‌تر و آسان‌تر حاصل می‌شود. بنابراین رفع اطاله دادرسی و سرعت در رسیدگی به پرونده‌‌های‌  قضایی به ویژه پرونده‌‌های‌ مسن حائز اهمیت است.
معاون منابع انسانی رئیس کل دادگستری استان فارس در ادامه ایراد صدمات ناشی از بی‌احتیاطی در امر رانندگی، توهین، ایراد ضرب و جرح عمدی، سرقت و تخریب را پنج جرم اولویت‌دار حوزه قضایی خرامه دانست و گفت: به منظور کاهش جرائم و آسیب‌‌های‌ اجتماعی  به ویژه برخی از جرائم اولویت‌دار این شهرستان، نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و منسجم هستیم و باید بررسی شود که چرا توهین رتبه دوم جرائم در این حوزه قضایی را داراست و چه  راهکار و اقداماتی در راستای کاهش این جرم  و سایر جرائم اولویت‌دار می‌توان به کار گرفت.
اشرافی پشگیری از وقوع جرم و دعاوی را از دیگر نکته‌‌های‌  مهم خواند و گفت: در دستگاه قضایی همیشه نگاه ما براین است که تا چه اندازه پرونده مختومه شده است هر چند این امر برای ما بسیار مهم است اما باید این را نیز در نظر بگیریم که تا چه حد توانسته‌ایم از ورودی پرونده‌ها به دستگاه قضایی جلوگیری کنیم و این‌جاست که موضوع پیشگیری از وقوع جرم بیشتر نمود پیدا می‌کند.
وی در ادامه مراسم معارفه رئیس دادگستری و دادستان شهرستان خرامه بر داشتن روحیه انقلابی و توجه به منویات و فرمایشات رهبر فرزانه انقلاب به ویژه توصیه‌‌های‌  معظم‌له در بیانیه گام دوم انقلاب تأکید کرد و گفت: دوران تصدی آیت الله رئیسی به عنوان ریاست قوه قضائیه توأم با گام دوم انقلاب شد؛ بنابراین انتظار است تا قضات و همکاران دستگاه قضایی به محور چهارم توصیه‌‌های‌  رهبری در گام دوم انقلاب که عدالت و مبارزه با فساد است بیشتر از گذشته توجه داشته‌باشند و در این راستا همکاری و تعامل با قوای مجریه و مقننه نیز مورد تأکید است.
معاون منابع انسانی دادگستری استان فارس در ادامه افزود: همواره بیان شده است که که تعامل با سایر دستگاه‌ها و نهادها منافاتی با استقلال قاضی ندارد؛ قاضی مستقل است و اجازه دخالت به هیچ دستگاهی را در روند اجرای عدالت نمی‌دهد اما  این موضوع معنای عدم‌تعامل با سایر دستگاه‌ها نیست و در سایه‌سار تعامل  با سایر نهادها و دستگاه‌ها، اجرای عدالت راحت‌تر حاصل می‌شود.
قاضی اشرافی داشتن تعهد، دانش و ارتقاء سطح علمی‌قضات را مهم دانست و گفت: قاضی باید علاوه بر دانش‌حقوقی، مطالعات جامعه شناختی داشته‌باشد تا آداب، سنن و فرهنگ مردمی ‌را که در خصوص آن‌ها می‌خواهد قضاوت کند، بهتر بداند و تاریخ آن منطقه و شهرستان رابداند تا قضاوت خوبی داشته‌باشد.
وی توجه به شوراهای حل اختلاف، ضرورت توجه به کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها و استفاده از مجازات‌‌های‌  جایگزین حبس، حمایت از سرمایه‌گذاری و تولید ملی، حفظ حقوق بیت‌المال، تکریم و احترام همکاران و ارباب‌رجوع را از دیگر موارد مهمی ‌دانست که رئیس دادگستری و دادستان باید مد نظر قرار دهند.
گفتنی است در پایان این مراسم از اقدامات و تلاش‌‌های‌  محمدعلی یعقوبی رئیس دادگستری شهرستان خرامه با اهداء لوح تقدیر از سوی رئیس کل دادگستری استان فارس قدردانی و با حکم رئیس قوه‌قضائیه، علی برزگر دادستان سابق این حوزه قضایی به عنوان رئیس دادگستری و حسین‌حسینی به عنوان دادستان عمومی‌ و انقلاب حوزه قضایی خرامه منصوب شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی