[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۹
  • دوره جدید

من جوانی‌ام را پای این کار گذاشته‌ام، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: از حدود یک ماه دیگر، تیم امید برق شیراز در مسابقات لیگ دسته اول فوتبال امیدهای ایران به میدان خواهد رفت. چندی پیش رحمان موسایی، یکی از مربیان باسابقه فوتبال شیراز در رده‌های سنی پایه به عنوان سرمربی این تیم انتخاب شد. با این مربی 40 ساله گفت و گویی انجام داده ایم که در ادامه می‌خوانید:
چه شد که به عنوان سرمربی امیدهای برق انتخاب شدید؟
من سال گذشته مربی تیم امید بهمن بودم و در لیگ برتر شیراز قهرمان شدیم. پس از آن هم در مسابقات مناطق و امیدهای کشور با تیم بهمن حضور داشتیم و پس از آن بود که آقای شیروانی به من پیشنهاد داد. بالاخره باشگاه برق هم یک باشگاه بزرگ است و با کمال میل این پیشنهاد را پذیرفتم. البته من در سال 80 هم به مدت دو سال در تیم جوانان برق مربی بودم و بعد از 17-18 سال دوباره به این باشگاه برگشته‌ام. آن زمان سن کمی ‌داشتم و جوان‌ترین مربی باشگاه بودم. در حال حاضر هم برق فقط در یک رده، یعنی همین رده امید در مسابقات کشوری حضور دارد و شاید تیم بزرگسالان هم در چند روز آینده وارد لیگ کشوری شود.
مسابقاتتان کی شروع می‌شود؟
طبق تقویم فدراسیون 20 شهریور.  در حال حاضر هم در دوره آماده‌سازی هستیم. یک ماه پیش تست گرفتیم از حدود 400 نفر که از سراسر ایران آمده بودند. یارگیری را انجام داده ایم و داریم آماده می‌شویم برای حضور در مسابقات.
امید دارید به صعود به لیگ برتر؟
ببینید، سال گذشته تیم امید برق بین 9 تیم هشتم شده و در آستانه سقوط بوده؛ اما ما تلاشمان را می‌کنیم که نتایج خوبی بگیریم و قطعا نیم نگاهی هم به صعود خواهیم داشت.
از سوابقتان بگویید.
من از سال 76 وارد جرگه مربیگری شدم؛ یعنی از سن 18 سالگی. در تیم سهند که متعلق به محله قلعه شاهزاده بیگم بود کارم را شروع کردم. سال بعد به پرسپولیس شیراز رفتم و قهرمان مسابقات جوانان شیراز شدیم که بسیار لیگ سختی بود، در حد لیگ کشوری. پس از آن در تیم‌هایی مثل کولاک، ماهان و معراج مربیگری کردم. بعد دوباره به پرسپولیس برگشتم و باز هم با این تیم قهرمان شدم. در سال 92 با تیم بهمن در دو سه رده سنی قهرمان شدیم. پس آن در باشگاه فنرسازی زر که مدیریت آن را آقای داریوش عرب زاده بر عهده داشت، در رده‌های سنی جوانان، بزرگسالان و همین‌طور در بخش بانوان قهرمان شدیم. پس از آن دوباره به بهمن برگشتم و با تیم جوانان این باشگاه دوباره قهرمان شدیم و با تیم امیدها هم تا مرحله آخر مناطق رفتیم و حذف شدیم. پس از بهمن با تیمی ‌به نام صبا که مال خودم بود در مسابقات شیراز سوم شدیم. بعد از صبا با پیشنهاد مرحوم علیرضا رضایی به تیم غلامرضا رضایی رفتم. این تیم در هفته اول 6 گل از تیم بهمن خورده بود. من از بازی دوم هدایت این تیم را در دست گرفتم و روز آخر جام قهرمانی را تحویلشان دادم. مجدداً به بنده پیشنهاد دادند که تیم بزرگسالانشان را هم هدایت کنم و با آن تیم هم قهرمان شیراز شدیم. بعد از آن هم آقای حجت‌اله محسنی پیشنهاد دادند به باشگاه بهمن که خانه ما محسوب می‌شود برگردیم و با تیم امید بهمن هم قهرمان شیراز شدیم و الان هم که در خدمت باشگاه بزرگ و مردمی‌ برق هستم.
رمز این موفقیت‌ها را چه می‌دانید؟
تلاش و پشتکار و این که من از جوانی خودم وقت گذاشتم برای این کار. من خیلی زود وارد جرگه مربیان شدم. تلاش می‌کنم و همیشه هم امید دارم به خدا، ضمن اینکه دعای مادرم همیشه پشتم بوده و هست.
از مشکلات فوتبال پایه فارس بگویید.
در فوتبال فارس اتفاقات خوبی نمی‌افتد. به قول آقا غلام پیروانی، خیلی‌ها که وارد جرگه مربیگری می‌شوند بیشتر کاسب هستند تا عاشق. اما باز هم به قول ایشان، این روزها هم باید عاشق باشی، هم کاسب. آقای هنرپیشه (رئیس هیئت فوتبال استان) از دوستان نزدیک من هستند و دارند تلاششان را می‌کنند که فوتبال فارس را به جایگاه اصلی‌اش برگردانند. باید همگی تلاش کنیم. فوتبال فارس مشکلات زیادی دارد. باید یکدل باشیم، با هم دوست باشیم و به هم کمک کنیم تا این فوتبال موفق شود. امروز استانی مثل بوشهر دو تیم در لیگ برتر دارد؛ ولی متأسفانه شیراز هیچ تیمی ‌ندارد. 
علت ناکامی ‌تیم‌های شیرازی چیست؟
مشکل اصلی این است که نگاهی به تیم‌های پایه خود ندارند. الان در تیم‌های بزرگسالان شیراز چند بازیکن شیرازی می‌بینید؟ متأسفانه اهمیت نمی‌دهند به تیم‌های پایه و الان تنها مدیری که می‌بینم واقعاً برای فوتبال پایه ارزش قائل است، مهندس شیروانی است که هفته‌ای هفت روز زمین برق را در اختیار بچه‌ها می‌گذارد و تمام امکانات را برایشان فراهم می‌کند. ما باید اول نگاهمان به تیم‌های پایه باشد. اگر این نگاه را داشته باشیم، قطعاً تیم‌های بزرگسالانمان هم رشد می‌کند. سالی هزار بازی در شیراز برگزار می‌شود و یک نفر باید بیاید و از دل این بازی‌ها بازیکن انتخاب کند. یک نکته دیگر اینکه تمام این بازی‌ها در زمین دستغیب برگزار می‌شود و باید چند زمین دیگر هم برای برگزاری بازی‌ها در نظر گرفته شود. البته با زحمات آقای کامیاب، زمین بعث هم دارد راه می‌افتد برای بازی‌های پایه.
حرف پایانی؟
از زحمات شما تشکر می‌کنم که در چندسال اخیر وارد قضیه فوتبال پایه شده‌اید. همچنین تشکر ویژه‌ای دارم از آقای شیروانی و یک تشکر هم از دوست و برادر عزیزم آقای حمیدخان مهرعلی که در این چندسال پا به پای من دارد می‌آید و کمک می‌کند و هیچ‌وقت من را تنها نگذاشته. در پایان هم از مادرم تشکر می‌کنم که همیشه دعایش پشت من بوده.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی