[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۵
  • دوره جدید

عدم حضور به موقع بالگردها در منطقه کوهمره ، روزنامه شیراز نوین

نماینده مردم شیراز در مجلس گفت: آتش‌سوزی در کوهمره از چهار روز پیش حدود یک هزار هکتار از منابع طبیعی شهرستان شیراز و بخشی از کازرون را درگیر کرده است.
بهرام پارسایی نماینده مردم شیراز در مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به آتش‌سوزی در کوهمره شیراز، گفت:  این حریق از چهار روز پیش حدود یک هزار هکتار از منابع طبیعی شهرستان شیراز و بخشی از کازرون را درگیر کرده است.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی‌با بیان این‌که رویش گیاهان و علف‌ها در مناطق کوهستانی در سال جاری نسبت به سال گذشته باعث شده احتمال بروز آتش‌سوزی در منابع طبیعی بیشتر شود، افزود: علی‌رغم تمام هشدارها درباره احتمال بروز حریق اقدامات پیشگیرانه چندانی برای جلوگیری از بروز این حادثه صورت نگرفته است.
وی اظهار کرد: از آنجایی سازمان صدا و سیما از بودجه ملی ارتزاق می‌کند، می‌تواند نقش مؤثری در آگاه‌سازی و ارائه اطلاعات لازم به مردم داشته‌باشد اما متأسفانه برنامه خاصی برای آگاه‌سازی و روشنگری مردم درباره راهکارهای حفاظت از منابع طبیعی و پیشگیری از بروز آتش‌سوزی در این سازمان ساخته نمی‌شود.
پارسایی بیان کرد: سایر نهادهای مسئول نیز برای آگاه‌سازی و آماده‌سازی مردم برای جلوگیری از بروز چنین آتش‌سوزی‌‌هایی برنامه‌ریزی کاملی ندارند.
این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی‌جلسه‌ای با حضور مسئولان ستاد بحران  و سازمان منابع طبیعی برگزار و افزایش احتمال بروز آتش‌سوزی در سال جاری نسبت به سال گذشته یادآور شد و  اعضای کمیسیون خواستار اخذ تدابیر و تمهیدات ویژه برای جلوگیری از بروز آتش‌سوزی و مهار آن شدند.
سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی ‌با بیان این‌که منابع طبیعی سرمایه‌‌های‌  ملی ما هستند که قابل ارزش‌گذاری و قیمت‌گذاری نیستند، ادامه داد: در پیگیری‌هایی که از وزارت کشور داشتم مسئولان قول پیگیری جدی دادند. پارسایی با بیان این‌که در تماسی که با وزارت جهاد کشاورزی و سازمان منابع طبیعی کشور داشتم، یکی از دلایل عدم حضور به موقع بالگرد و هلیکوپتر را بدهی سال قبل این سازمان به وزارت دفاع اعلام کردند، تصریح کرد: در سال گذشته بین وزارت دفاع، سازمان منابع طبیعی و معاونت بحران وزارت کشور تفاهم‌نامه‌ای مبنی بر این‌که در صورت اعلام نیاز وزارت جهاد کشاورزی و منابع طبیعی هلیکوپترهای وزارت دفاع برای کمک به مهار حوادثی مانند آتش‌سوزی در محل حاضر شود، منعقد شد، اما ظاهراً از مطالبات سال گذشته وزارت دفاع حدود ۳۰ میلیارد تومان پرداخت نشده است و این بدهی به چالشی برای عدم حضور به موقع بالگردها در محل حادثه تبدیل شده است.
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی‌گفت: در آتش‌سوزی اخیر در کوهمره حدود هزار هکتار زمین و منابع طبیعی سوخت در واقع ضرر این‌گونه آتش‌سوزی‌ها و حوادث باعث از دست رفتن منابع مالی بسیاری می‌شود.
وی با بیان این‌که به نظر می‌رسد منابع طبیعی و ارزش آن‌ها در ایران مورد کم توجهی و کم لطفی قرار گرفته است، تصریح کرد: متأسفانه برنامه‌ای برای ساماندهی و حفاظت از این منابع وجود ندارد. نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی‌گفت: به زعم آقای کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست برای مقابله با حوادث و مهار آتش‌سوزی در منابع طبیعی باید به صورت استاندارد شیش پایگاه هوایی در کشور داشته‌باشیم، این در حالی است که این پایگاه‌ها وجود ندارند.
پارسایی ادامه داد: بر اساس گزارش ارائه شده، هلیکوپتر در منطقه کوهمره حاضر شده و نیروهای ارتش نیز ورود کرده‌اند ‌و اطفاء حریق در حال انجام است اما مقابله با بروز حوادث در طبیعت به عزم و جدیت بیشتری نیاز دارد تا در وهله نخست از بروز آتش‌سوزی جلوگیری شود و در صورت بروز، آتش در کانون‌های ابتدایی مهار شود.
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ وی یادآور شد: سه‌سال پیش در پاسارگاد نیز چنین اتفاقی افتاد و حدود دو هزار هکتار از منابع طبیعی در آتش سوخت اما ظاهراً هنوز هم برنامه خاصی برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقاتی در کشور وجود ندارد و حوادث طبیعی هر روز یک منطقه از کشور را تهدید می‌کند. وی معتقد است اگر بتوان از برخی بودجه‌های عمرانی کاست تا منابع لازم برای جلوگیری از بروز آتش‌سوزی در طبیعت فراهم شود می‌توان از بسیاری از ضرر و زیان‌ها جلوگیری کرد.
نماینده مردم شیراز تصریح کرد: مردم بیان می‌کنند در روزی مانند روز کوروش تمام امکانات به شیراز گسیل می‌شود اما  حال که منابع طبیعی شهرستان در خطر است، اقدامات با تأخیر انجام شده یا ناهماهنگ است.
پارسایی بیان کرد: اگر حراست از محیط طبیعی و منابع طبیعی مهم‌تر از مدیریت مسائل امنیت نباشد، کمتر از آن هم نیست.
سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی‌تأکید کرد: در صورتی که عدم رسیدگی به منابع طبیعی و بی‌توجهی به این موضوع ادامه‌دار باشد، پس از تعطیلات مجلس برای استیضاح وزرای مربوطه پیگیری‌های لازم صورت می‌گیرد.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی‌ادامه داد: کمیسیون اصل ۹۰ نیز با برگزاری جلسات مجدد پیگیر اقدامات انجام شده برای جلوگیری از بروز حوادث طبیعی است تا از حوادث ناگوار و خسارت سنگین جلوگیری شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی