[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

کشورهای عرب حاشیه خلیج‌فارس از طرح آمریکا برای تنگه هرمز استقبال نکردند، روزنامه شیراز نوین

یک کارشناس مسائل خاورمیانه، اظهار کرد: ادعای آمریکایی‌ها و برخی از کشورهای غربی برای ایجاد یک ائتلاف جهانی جهت تأمین امنیت خلیج‌فارس و تنگه هرمز یک حرکت کاملاً تبلیغاتی و در راستای پروپاگاندای سیاسی است.
حسن هانی‌زاده، در گفت وگو با ایسنا با بیان این که براساس قوانین بین‌المللی مرتبط با دریانوردی، ایران به عنوان کشوری همجوار با تنگه هرمز در منطقه خلیج فارس مسئول حفظ امنیت این تنگه است، گفت: ده‌ها سال است که بار مسئولیت حفظ امنیت در منطقه و خلیج‌فارس برعهده ایران است و مشکلی در این ارتباط  به وجود نیامده است. این که یک ائتلاف جهانی بخواهد مسئولیت تنگه هرمز را برعهده بگیرد و در واقع بخواهد نیروهای خود را در این منطقه مستقر کند اشغال یک منطقه دریایی است و ایران حق دارد از ابزارها و امکانات خود برای مقابله با این اشغالگری  استفاده کند.
وی با بیان این که تشکیل چنین ائتلافی براساس واقعیات کار چندان راحتی نیست، خاطر نشان کرد: تشکیل این ائتلاف هزینه‌های زیادی را برای بانیان آن ایجاد خواهد کرد چرا که طبق گفته طراحان  این طرح، برای  عبور یک کشتی چندین کشتی نظامی‌باید آن  را اسکورت کنند و این هزنیه زیادی برای آمریکایی‌ها و غرب به همراه خواهد داشت.
هانی‌زاده با بیان این که براساس بر آورده‌ها  تشکیل چنین ائتلافی از نظر اقتصادی نیز به صرفه نیس، تصریح کرد: پیشنهاد مطرح شده در ارتباط با تشکیل ائتلاف جهانی برای کنترل خلیج‌فارس تاکنون مورد استقبال جدی کشورهای منطقه قرار نگرفته است چرا که در حال حاضر کشورهای حوزه خلیج‌فارس به خاطر عمکلرد آمریکا و رئیس‌جمهورش پیشنهاداتی که آن‌ها در ارتباط با مسائل منطقه مطرح می‌کنند را جدی نمی‌گیرند.
وی در این راستا ادامه داد: ایران اقدام به سرنگونی یکی از مدرن‌ترین پهپادهای آمریکایی به علت تجاوز به منطقه سرزمینی‌اش کرد ولی آمریکایی‌ها نتوانستند پاسخی به این اقدام بدهند از طرف دیگر ایران براساس قوانین بین‌المللی اقدام به توقیف نفت‌کش انگلیسی کرد و از دیگر سو به توقیف نفت‌کشی که حامل نفت ایران بود در منطقه جبل‌الطارق اعتراض کرد و انگلیسی‌ها تاکنون در برابر این تحولات نتوانسته‌اند اقدامی‌انجام دهند و این‌ها همه مورد توجه و رصد کشورهای منطقه است. هانی‌زاده با بیان این که در حال حاضر بسیاری از کشورها به این موضوع اذعان دارند که ایران دارای ظرفیت نظامی‌بازدارنده بالایی است، خاطر نشان کرد: در همین راستا آمریکایی‌ها و دیگر کشورهای غربی می‌داند که هر گونه اقدامی‌از سوی آن‌ها علیه ایران هزینه بالایی برای آن‌ها به همراه خواهد داشت. هانی‌زاده در ادامه صحبت‌های خود تصریح کرد: کشورهای منطقه خلیج‌فارس به این نتیجه رسیده‌اندکه آمریکایی‌ها به دنبال منافع خود هستند و می‌خواهند با ایران هراسی و تشدید آن از کشورهای منطقه باج‌خواهی کنند این کشورها به مرور دریافتند که همکاری اقتصادی، نظامی‌ و سیاسی با ایران عاقلانه‌تر از همکاری با کشوری چون آمریکا است. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی