[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۵
  • دوره جدید

فعال سیاسی: امکان شکل‌گیری جریان سوم وجود دارد، روزنامه شیراز نوین

یک فعال سیاسی با بیان این‌که امکان شکل‌گیری جریان سوم بدون تابلو و شناسنامه در ایام نزدیک به انتخابات وجود دارد، گفت: بعید می‌دانم جریان احمدی‌نژاد بتواند به جریان سوم در انتخابات تبدیل شود.
غلامرضا ظریفیان در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این‌که همواره در شرایط کاهش سرمایه اجتماعی جریان‌های سیاسی شناسنامه‌دار، احتمال شکل‌گیری جریان‌های دیگر در عرصه سیاسی وجود دارد، اظهار کرد: این احتمال در کشورهایی که هنوز در آنها تحزب نهادینه نشده است، بیشتر وجود دارد؛ در واقع وقتی امکان اقناع هواداران جریان‌های اصلی سیاسی کاهش می‌یابد، عرصه برای ظهور و رشد جریان‌های کمتر شناخته‌شده یا بدون تابلو فراهم می‌شود. وی ادامه داد: جریان‌های بی‌تابلو بر موج ناکامی‌ها، شکست‌ها و ناامیدی‌ها سوار شده و براساس مقتضیات شرایط عمل می‌کنند، مثلاً اگر مشکلات اقتصادی عمیق‌تر باشد، آن‌ها شعار اقتصادی می‌دهند. اگر رانت و فساد افزایش پیدا کند، شعارها به سمت مبارزه با فساد می‌رود و اگر سرخوردگی ایجاد شود یا  غرور ملی آسب ببیند، شعارها به سمت احیای غرور ملی می‌رود؛ در واقع جریان‌‌های‌ بی‌تابلو از شکاف‌‌های‌  جامعه بهره برده و حتی این شکاف‌ها را گسترش می‌دهند. این فعال سیاسی با بیان این‌که در حال حاضر کاهش اقتدار دولت، یکی از شکاف‌‌هایی است که به آن دامن زده‌اند‌، تصریح کرد: این شکاف هم به دلیل ضعف عملکرد دولت و هم به دلیل بزرگ‌نمایی این مسئله توسط مخالفان دولت شکل گرفته است. در این شرایط عده‌ای می‌توانند شعار افزایش اقتدار دولت سر داده و وارد انتخابات شوند و با همین شعار، جریان‌های اصلی را به عقب برانند.
ظریفیان خاطرنشان کرد: جریان احمدی‌نژاد در سال 84،  بر اساس شکاف‌های جامعه شعارهایی را سر داد و بخش‌‌هایی از جامعه هم از این شعارها استقبال کرد. از سویی درست است که اصولگرایان از این جریان حمایت کردند اما بعدها همین جریان مدعی شد که جریان سومی ‌بوده و از جریان اصولگرایی برنخواسته‌اند.
این فعال سیاسی با بیان این‌که در حال حاضر شاهد شکل‌گیری جریان سوم نیستیم، گفت: البته این چنین جریان‌هایی معمولاً در ایام نزدیک به انتخابات ظهور می‌یابند. آسیب دیدن جایگاه گروه‌‌های‌ مرجع هم فرصت خوبی برای شکل‌گیری جریان‌‌های‌  بی‌شناسنامه را فراهم کرده است. وی در پایان گفت: البته جریان احمدی‌نژاد معتقد است فرصت دارد که از شرایط کشور بهره ببرد که من تردید دارم. با این وجود، شعارهای جریان احمدی‌نژاد این ظرفیت را دارد تا افراد دیگری از آن‌ها استفاده کرده و جریان سومی ‌را ایجاد کنند؛ البته جامعه هم تجربه دوران هشت ساله احمدی‌نژاد را دارد که چنگ زدن به جریان‌‌های‌ بی‌تابلو در عرصه سیاست‌ورزی تا چه حد می‌تواند هزینه‌‌های‌ سنگینی برای کشور داشته‌باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی